Ви є тут

Обстеження вагітних за триместрами

29/06/2011

  • 0

Які обстеження належить пройти майбутній мамі? Їх чимало, але нехтувати ними не слід. Ми розбили аналізи за триместрами, щоб легше було орієнтуватися.

Перший триместр - 1-15-й тиждень

- Ультразвукове дослідження, після 8-го тижня вагітності. Проводиться одноразово, якщо не знайдено патологій. В іншому випадку - на розсуд гінеколога. Абсолютно нешкідливо і необхідно для встановлення нормальної маткової вагітності. Дозволяє судити про наявність серцебиття у плоду, виключити вади розвитку дитини, плацентарну недостатність матки, а також загрозу невиношування.

- Загальний аналіз крові і біохімічний аналіз крові, на 8-му тижні вагітності. Проводиться одноразово. Як правило, беруть кров з вени і проводять відразу кілька аналізів. Загальний аналіз має важливе діагностичне значення для виявлення змін, що відбуваються в організмі. Адже склад крові характерним чином змінюється у зв'язку з процесами, які відбуваються в організмі. Біохімічний аналіз крові - метод лабораторної діагностики, що дозволяє оцінити роботу багатьох внутрішніх органів: нирок, печінки, підшлункової залози та інших. Крім того, біохімічний аналіз крові покаже, яких мікроелементів не вистачає в організмі. Наприклад, у мами може виявитися недолік заліза (анемія), тоді лікар призначить відповідні препарати.

- Загальний аналіз сечі, проводиться регулярно від 3 до 6 разів за кожен триместр (при відсутності патології). З його допомогою вчасно виявляють хронічні захворювання нирок, про які жінка навіть не підозрює. Адже під час вагітності навантаження на нирки підвищується, а судини, що живлять нирки, пережимаються зростаючою маткою. Та й інші показники можуть викликати сумнів доктора. Наприклад, поява ацетону в сечі свідчить про тяжкий токсикоз, а наявність білка в сечі - про початок гестозу.

- Аналіз сечі за Нечипоренко, проводиться одноразово або в тому випадку, якщо у лікаря є сумніви, чи все в порядку з системою виділення. Його використовують для кількісного визначення в сечі лейкоцитів, еритроцитів і для виявлення запальних процесів сечовивідної системи, прихованого появи крові в сечі (гематурія), для динамічного спостереження за перебігом захворювання та оцінки ефективності призначеного лікування у разі перерахованих вище проблем.

- Кров з вени на серологічні реакції на сифіліс (реакція Вассермана-RW), гепатити А, В, С і СНІД, проводиться на 8-му тижні. Як правило, кров з вени беруть одноразово для здачі відразу багатьох наступних аналізів. Чим раніше у майбутньої мами виявлять можливі патології, тим більше шансів їх вилікувати до 20-го тижня вагітності, тобто без шкоди для плоду.

- Гемостазіограмма коагулограма, проводяться одноразово. Це аналіз на показник згортання крові. При вагітності він звичайно підвищений, але це норма у вашому становищі. Однак якщо у майбутньої мами вже є схильність до підвищеної згортання крові, то при вагітності це провокує небезпечні наслідки для матері і дитини. Якщо тромб утворюється в плаценті, то малюк недоотримає кисню, і це може призвести до викидня, передчасним пологах, народження дитини з важкими порушеннями мозку. Ось чому аналіз необхідно здати вчасно.

- Аналіз на вовчаковий антикоагулянт (антитіла до фосфоліпідів), проводиться одноразово, обов'язково в першому триместрі. Якщо в крові майбутньої мами виявляються вовчаковий антикоагулянти, то підвищується ризик тромбоемболії. Антикоагулянти можуть бути причиною тромбозу плацентарних судин і повторних самовільних абортів у другому триместрі вагітності. Ось чому про їх наявності життєво необхідно знати в ж у першому триместрі.

- На антитіла та TORCH-інфекцію, проводиться одноразово, як правило, на 8-му тижні. Так звані TORCH-інфекції становлять велику небезпеку для плоду. При зараженні ними створюється загроза викидня. Перш за все йдеться про чотири інфекціях - токсоплазмозі, краснухи, цитомегаловірус і герпес.

- На резус-фактор здається одноразово, на 8-му тижні. Аналіз потрібен для раннього виявлення загрози резус-конфлікту допоможе уникнути ураження плода. Конфлікт виникає, якщо кров у мами резус-негативна, а батька резус-позитивна, або плід успадковує від батька позитивний резус, а в мами він негативний.

- Мазок з піхви на інфекції, що передаються статевим шляхом. Проводиться одноразово, на 12-му тижні. Інфекції, що передаються статевим шляхом, активізуються в організмі при зниженні імунітету. Це хламідіоз, уреоплазма, мікоплазма, трихомонади, грибки і т.д. Щоб виявити збудника захворювання, з шийки матки береться мазок на флору і лейкоцити. За допомогою цього аналізу доктор діагностує захворювання потім призначає лікування без ризику для плоду.

- Тест на гормони: ХЛГ, АФП, вільний естріол, на гормон 17-КС. Здається на 12-15-му тижні, а також на 33-му тижні, коли за концентрацією гормону оцінюють, переношу вагітність чи ні. Аналіз на гормон 17-КС здається допомогою добового збору сечі на 12-15-му тижні, можливо повторення у другому триместрі.

Для чого потрібен? Гормон ХЛГ стимулює вироблення інших гормонів, необхідних для підтримки вагітності. Він з'являється в крові жінки відразу після настання вагітності. Максимальне його кількість припадає на 10-11 тижнів. За рівнем його концентрації лікар діагностує можливі відхилення у розвитку плоду і призначає необхідне лікування.

За допомогою Альфа-фетопротеїнового тесту лікар визначає кількість альфа-фетопротеїну (АФП), речовини виділяється плодом та потрапляє у вашу кров. Перевищення допустимого рівня АФП може означати, що у вас: 1. двійня; 2. у розвитку дитини є відхилення. Найчастіше вада розвитку, викликаний високим рівнем АФП, - порушення формування хребта і спинного мозку. При виявленні високого рівня АФП знадобляться додаткові дослідження - УЗД і амніоцентез.

Гормон вільний естріол (ЕЗ) іноді називають головним статевим гормоном вагітності. Він продукується плацентою. При розвитку патології кількість гормону змінюється раніше, ніж з'являються симптоми. За концентрації гормону в крові оцінюють стан кровотоку в плаценті і пуповині, а також процес формування плаценти.

17-КС - це продукт переробки чоловічого статевого гормону. За кількістю цієї речовини в сечі судять про кількість чоловічих статевих гормонів в організмі. Підвищена їх концентрація може привести до викиднів або внутрішньоутробної загибелі плоду. Тому необхідно вчасно встановити їх кількість.

Другий триместр - 15-26-й тиждень

- УЗД вагінальним датчиком, проводиться одноразово, на 24-й тижні, іноді пізніше, для визначення довжини закритої частини шийки матки. Таким чином проводиться діагностика істміко-цервікальної недостатності (ІЦН) та інша діагностика. У нормі довжина шийки матки складає від 2,2 до 3 см. Її визначають за результатами УЗД. Якщо дійсно є ІЦН, то майбутньої матері необхідно дотримуватися ретельний режим. Лікують ІЦН, накладаючи шви на шийку матки, в умовах стаціонару. УЗД також роблять, щоб перевірити, як розвивається плід, уточнити термін вагітності і ймовірну дату пологів, виявити можливі відхилення в розвитку головного мозку і хребта, з'ясувати, очікує майбутня матуся двійню чи ні.

- Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр, тобто кожне відвідування консультації).

Третій триместр - 20-33-й тиждень

- Допплерометрія (різновид УЗД з визначенням ступеня кровотоку), проводиться 2-3 рази, починаючи з 22-го тижня, за показаннями. З 33-го тижня рекомендується кожній вагітній жінці. Результати дозволяють судити про стан матково-плацентарного кровотоку і кровотоку плода. При наявності порушень необхідний строгий контроль за майбутньою мамою, у що числі іноді і в умовах стаціонару.

- Загальний аналіз сечі (3-6 разів за триместр, тобто кожне відвідування консультації).

- Кров з вени на серологічні реакції на сифіліс (реакція Вассермана-RW), гепатити А, В, С і СНІД. Проводиться одноразово на 28-30-му тижні.

- Загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, проводиться одноразово на 30-33-му тижні.

- Мазок з піхви (діагностика статевих інфекцій) на інфекції, що передаються статевим шляхом: хламідіоз, уреоплазма, мікоплазма, трихомонади уреоплазма, гриби і т.д. Проводиться одноразово на 28-32 - му тижні.

Додаткові аналізи (генетичні) роблять усім жінкам старше 35 років, а за бажанням і в більш ранньому віці

- Біопсія ворсинок хоріона, проводиться одноразово на 6-8-му тижні. Досліджуючи крихітний шматочок тканини, з якої розвинеться плацента, можна на ранніх термінах встановити ймовірність спадкових захворювань. Якщо виявляться відхилення, то вагітність ще можна перервати без шкоди для організму жінки.

- Амніоцентез, проводиться одноразово на 14-18-му тижні. Амніоцентез - пункція плодового міхура. Роблять, щоб виявити відхилення в хромосомному наборі і визначити метаболічні порушення плоду. Якщо вагітність протікає нормально, то його не проводять, тому що в одному випадку зі ста воно призводить до викидня. Робиться у випадках: якщо вам за 35 років (у цьому віці збільшується ризик народження дітей з синдромом Дауна), у вашій сім'ї є генетичні захворювання та ряді інших.

Як бачите, дуже важливо, щоб ваші відвідини жіночої консультації були регулярними. Крім акушера-гінеколога, не забудьте побувати у терапевта, отоларинголога, стоматолога, окуліста, пройти дослідження, які вони призначать, а в разі необхідності і лікування.

Тому важливо вчасно стати на облік у вашій жіночій консультації. Графіки прийому дільничих лікарів у жіночих консультаціях ви можете знайти у Довіднику Дітвори.

Коментарі
Додати відповідь