Ви є тут

Вагітність за тижнями

26/02/2015

  • 0

У таблиці відображено так званий гестаційний період (тобто не з моменту зачаття, а з моменту початку менструального циклу, який увінчався вагітністю). Слід пам'ятати також, що оскільки тривалість циклу у жінок різна і коливається зазвичай від 24 до 36 днів. Крім того, цикл може бути нерегулярним. 

Медичні обстеження наведені рекомендовані, зазвичай лікар назначає їх кожній майбутній мамі, виходячи з стану здоров'я та особливостей організму жінки. Графік потрібних обстежень також залежить від того, на якому строку вагітності жінка стала на облік у жіночу консультацію та можливостей лікувального закладу.

Позапланові ультразвукові (УЗД) дослідження назначаються за рекомендацією лікаря. Аналіз крові на резус-фактор проводиться періодично у випадку загрози резус-конфлікту.

Генетичні дослідження назначають зазвичай жінкам старше 35 років (у цьому віці збільшується ризик народження дітей з синдромом Дауна), а за бажанням і в більш ранньому віці, якщо у сім'ї є генетичні захворювання.

Дуже важливо, щоб відвідини жіночої консультації були регулярними. Крім акушера-гінеколога, ще потрібно побувати у терапевта, отоларинголога, стоматолога, окуліста, пройти дослідження, які вони призначать, а в разі необхідності і лікування.

Тиждень

Що відбувається з мамою і дитиною?

Медичні обстеження

1

Перший тиждень - починається підготовка організму до вагітності. Найтаємничіший тиждень, і часто жінка навіть не підозрює про свій стан.

 

2

Другий тиждень - можливе зачаття, після якого запліднена яйцеклітина рухається в порожнині маткової труби і починається інтенсивне прикріплення в порожнину матки зиготи - плодового яйця, тобто процес імплантації. Ембріон, подібно рослині, "пускає коріння" в родючий "грунт" матки. Вагітність з другого тижня починається по-справжньому, оскільки саме з цього періоду мати вперше захищає і годує своє дитя.

 

3

На 15-й день ембріон значно змінює свою форму і збільшується. У нього відбувається щось дуже важливе - закладка нервової системи, формуються спинний і головний мозок. На 19-й день народжуються перші клітини крові, в основному мегалобласти - гігантські предки еритроцитів. На 20-й день в серцевій трубці з'являються перші скорочення. Це ще далеко не серце, але воно вже б'ється - на 20-й день! У Вас вже на двох - два серця. Бережіть і своє, і його серце, адже воно скоро сформується остаточно.

 

4

У цей період особливо продуктивно працює гормон прогестерон, який сприяє дуже важливій ​​функції – закривальній функції шийки матки. Цілком імовірно, що вже в цей період у Вас псується настрій набагато частіше. До цього додається нудота вранці. Це не випадково. У Вашому організмі плід влаштовується і росте. Він уже відвоював потрібний йому простір і його крихітне, ще майже невидиме тільце вже заявляє про себе.

 

5

З ранку Ви зовсім не у формі. Нудить, нічого не хочеться їсти. Треба йти на роботу, а в транспорті буває дуже погано. Може закрутитися голова, може заколисати. Вже з ранніх тижнів Ви відчуєте особливу потребу в кисні. Раптово може навалитися сонливість. А в нашого зародка первинні мозкові міхури на цьому тижні перетворюються в основні відділи головного мозку. Ваша дитина на п'ятому тижні вже представляє з себе живий організм розміром з горошину і вагою в 3,5 грама.

 

6

Пора збиратися в жіночу консультацію. Постарайтеся знайти лікаря, який Вас буде спостерігати і буде Вам приємний. Матка на шостому тижні помітно збільшується в розмірах, тіло матки сало не таким пружним, як до вагітності, змінився і її колір. У цей час у малюка відбувається утворення лімфовузлів та елементів, пов'язаних з імунною системою. Нирки набувають постійні структуру і форму, з'являються зачатки паращитовидних залоз. У підшлунковій залозі виявляються клітини, що володіють ендокринними властивостями. З 6-го по 10-й тиждень триває ембріональний період у розвитку плоду і зародок тепер можна називати ембріоном.

Можна ставати на облік у жіночу консультацію.

7

Сьомий тиждень вагітності для вашої майбутньої дитинки, як і для Вас, буде доленосним. У ембріона відбудеться формування статевих залоз. І стане відомо, хто у Вас - хлопчик чи дівчинка.

Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр)

Додатковий генетичний аналіз: Біопсія ворсинок хоріона, проводиться одноразово на 6-8-му тижні для встановлення ймовірністі спадкових захворювань.

8

Живота ще немає, але він помітно збільшується і вже трішки виступає над лоном. Дитина росте. Напади нудоти нерідко змінює абсолютно здорове почуття голоду, немов після прогулянки лісом або фізичної роботи. У вашого малюка формуються очі, ніс і рот. Голова його за розмірами ще дорівнює тулубу, але процес зростання незворотній.

Загальний і біохімічний аналіз крові - одноразово. Як правило, беруть кров з вени і проводять відразу кілька аналізів.

На серологічні реакції на сифіліс (Вассермана-RW), гепатити А, В, С і СНІД - одноразово.

На антитіла та TORCH-інфекцію - одноразово

На резус-фактор - одноразово

9

В організмі жінки тривають революційні перетворення. На дев'ятому тижні остаточно формується плацента, або дитяче місце. На дев'ятому тижні чітко визначається кора великих півкуль мозку, об'єм кісткового мозку досягає 16-ти мл, а в крові, вилочковій залозі і групових лімфатичних фолікулах з'являються перші лімфоцити - білі клітини крові, які відповідають за імунітет.

Ультразвукове дослідження після 8-го тижня вагітності проводиться одноразово, якщо не знайдено патологій для встановлення нормальної маткової вагітності.

10

Все йде своєю чергою. Збільшується живіт. Щоденна прогулянка повинна тепер стати такою ж необхідністю, як і чищення зубів. В організмі малюка центральним стає імунний орган - тимус. У ньому триває кровотворення, синтезовані клітини - тімоцити - починають розноситися по всьому маленькому організму. Гіпофіз - дуже важлива багатофункціональна ендокринна залоза - формується на десятому тижні. А в крихітному шлунку ембріона формуються залози, відповідальні за травлення.

Гемостазіограмма коагулограма, проводяться одноразово. Це аналіз на показник згортання крові. При вагітності він звичайно підвищений, але це норма у вашому становищі.

11

Ви знаходитесь майже в кінці першого триместру. Ваша матка розширюється у міру зростання дитини в ній. Дитина вже розміром з крихітний лимон. Її вага становить 8 грам, ріст - 4,5 6 см. Робота гіпофіза малюка інтенсифікується, йде активне вироблення ним гормонів. Токсикоз послабив свою хватку і Ви можете почати не просто радіти життю, а відчути, як воно прекрасне. Ви чекаєте дитину!

Аналіз на вовчаковий антикоагулянт (антитіла до фосфоліпідів), проводиться одноразово, обов'язково в першому триместрі.

Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр)

12

Що приносить Вам сьогодні радість? Та практично все. Токсикоз перестав Вас катувати зовсім, апетит став більш помірним. Ваша дитина важить зараз від 8 до 14 г. Його довжина від верхівки до куприка становить приблизно 60 мм. У малюка з'являються брови й вії. Тіло і обличчя покриті ніжним пушком (лануго). Утворилися суглоби рук і ніг, почалося затвердіння кісток. На пальчиках вже є свій, неповторний шкірний малюнок. У малюка позначилася шия. За статевими ознаками вже можна розпізнати стать, хоча при ультразвуковому дослідженні це вдається не завжди.

Мазок з піхви на інфекції, що передаються статевим шляхом. Проводиться одноразово

13

На жаль, вагітність не може не впливати на Вашу працездатність. Організм робить все, щоб забезпечити все для малюка. На роботу залишає все менше і менше сил. На початку четвертого місяця плід уже схожий на дитину, його довжина становить до 10 см. У цей період зростає головка, з'являються зародки зубів, пальці рук і ніг добре сформовані. А личко вже починає набувати людських рис.

Тест на гормони: ХЛГ, АФП, вільний естріол, на гормон 17-КС. Здається на 12-15-му тижні, а також на 33-му тижні, коли за концентрацією гормону оцінюють, чи є вагітність переношеною.

14

На чотирнадцятому тижні вагітності ви повинні почати змінювати гардероб. Вам потрібні зручні сарафани, спеціальні комбінезони, а одяг не повинен бути «нудним». Плід вже схожий на маленьку людинку, його підборіддя, лоб і ніс добре окреслені. Він повертає голову, хмурить брови і реагує на зовнішні стимули. Може відсунутися, коли лікар або акушерка промацує живіт. Довжина плоду близько 9 см, вага близько 60 гр.

Додатковий генетичний аналіз - амніоцентез - проводиться одноразово на 14-18-му тижні. Робиться у випадках: якщо вам за 35 років, у сім'ї є генетичні захворювання та ряді інших.

15

Харчування має бути збалансованим, калорійним, і в теж час Ви повинні намагатися тримати свою вагу в повній відповідності з потребами організму. Зайві калорії не потрібні ні Вам, ні дитині. У цьому місяці подовжуються кінцівки дитини, вона вже може самостійно згинати й розгинати лікті, стискати кулаки. Що найсмішніше - Ваш малюк смокче великий пальчик.

Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр)

16

Наприкінці шістнадцятого тижня розвитку плоду його розмір - довжина від голови до тазового кінця в зігнутому стані - становить 12 см, вага - 110 г. Плід перевертається все частіше і частіше, хоча ви тільки зараз починаєте відчувати його рух. Перший поштовх дитини у Вашому тілі приведе Вас в невимовний стан. Це перший Ваш тріумф, перша перемога! Ваша дитина дає Вам зрозуміти, що вона жива і вона з Вами. У вагітних першою дитиною перші рухи плоду можуть  відбутися трохи пізніше. Ці боязкі рухи наповнять Вас величезним щастям, особливим і дивним відчуттям повноти життя.

 

17

З сімнадцятого тижня вагітності плід ворушиться сильніше. Крім того, Ви помітили, що Вам стало незручно спати. Ви дуже боїтеся випадково лягти на живіт. Звичайно, це небажано, тому краще лежати на спині. Але на спині теж спати дуже шкідливо, тому що з матка буде тиснути на вену в черевній порожнині. Вже з цих тижнів привчайте себе спати на боку. Кінцівки, шкіра і м'язи малюка повністю розвинені. Починається утворення смакових сосочків, і він уже відрізняє солодку рідину від несолодкої. Довжина плоду зараз близько 18 см, а вага - приблизно 185 г.

 

18

У жіночій консультації ви зважились і виявилося, що у вже додали 5-6 кг. Це нормально, так і має бути. Якщо додали значно більше - проконсультуйтеся з лікарем. Ваш малюк вже чує вас: слухові кісточки, через які звук проходить в середнє вухо, вже зміцніли. Він веде себе як маленький невгамовний спортсмен і стукає то ніжкою, то кулачком. Вам не боляче і дуже приємно. Продовжуйте розмовляти з дитиною, співати йому - він вас уважно слухає! Довжина плоду - приблизно 14 см, вага - близько 235 г.

 

19

У малюка йде інтенсивний ріст головного мозку. Непропорційно велика голова зародка - ознака тієї важливої ​​ролі, яку відіграє головний мозок у розвитку дитини. Нейрони - нервові клітини, що здійснюють зв'язок між мозком і м'язами, - вже зайняли своє належне місце, і рухи дитини стають більш обумовленими. ЇЇ поштовхи Ви відчуваєте все сильніше і сильніше. У вагітних першою дитиною рухи плоду починають відчуватися тільки з цього тижня. На голові плоду стирчать маленькі вушка. Під зачатками молочних зубів з'явилися зачатки постійних зубів. Вага дитини на дев'ятнадцятому тижні складає близько 250 г, зріст - 15-17 см.

Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр)

20

Вагітність - важка фізична і душевна робота. Але Ви просто зобов'язані з нею впоратися. А малюкові в цей час стає все комфортніше і комфортніше. Він починає готуватися до головної події у своєму житті - до свого народження. Шкіра стає менш прозорою, все тіло вкрите м'яким пушковим волоссям і сировидним мастилом. Можна побачити деяку кількість волосся на голові. Вага плоду зараз близько 300 г, його довжина - приблизно 25,5 см. Частота серцевих скорочень у плода в другій половині вагітності складає 130-150 ударів на хвилину.

 

21

На двадцять першому тижні вагітності нерідко виявляється тромбофлебіт глибоких вен, а також їх варикозне розширення. Швидше за все, якщо у Вас вже було це захворювання в зародковому стані, то воно виявиться під час вагітності. Ноги набрякають, вени на них розширюються і стають чітко видними. Але сьогодні з цією проблемою впоратися можна за допомогою різних препаратів, які  сприяють розрідженню крові. Крім того, після навантаження дуже корисно тримати ноги на підвищенні. Для цього під ноги зазвичай кладуть спеціальну подушечку. Обов'язково продовжуйте розмовляти з дитиною і співати їй. Спів піднімає настрій і Вам, і Вашому малюкові. Зараз довжина плоду - близько 28 см, його вага - приблизно 390 мм.

 

22

Сучасні дослідження підтверджують, що дитина в утробі матері чує все, що відбувається зовні. Кажуть, що плід  вловлює в цей час не тільки звуки, а й Ваші думки, і йому передається Ваш емоційний стан. Плід розділяє емоції матері, цьому сприяють асоційовані з цими емоціями гормони. Його сприйняття удосконалюється з кожним днем. У мозку вже міститься повний набір клітин-нейронів. Дитина вчиться доторкатися до власного обличчя, гладити свої ручки і ніжки. Якщо їй хочеться посмоктати палець, вона  здатна  або піднести палець до рота, або нахилитися до нього головкою. Ці навички закріплюються і після народження - так дитина починає вивчати світ.

Доплерометрія (різновид УЗД з визначенням ступеня кровотоку), проводиться 2-3 рази, починаючи з 22-го тижня, за показаннями. З 33-го тижня рекомендується кожній вагітній жінці.

23

Фізіологічна анемія - явище нормальне, і все ж проконсультуйтеся з лікарем, чи отримуєте ви достатньо заліза - інакше є загроза анемії. Якщо гемоглобін впав - потрібна медикаментозна корекція анемії, адже вона серйозно впливає на плід. Плід виглядає вже майже так само, як при народженні. У порівнянні з розмірами тіла голова здається дуже великою. У хлопчиків добре розвинена мошонка, у дівчаток - яєчники, що містять вже кілька мільйонів яйцеклітин.  Довжина плоду близько 31 см, його вага - приблизно 440 г.

Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр)

24

У цей час у плода з'являється власний ритм сну і неспання. Його сильні поштовхи будуть чергуватися зі спокійними періодами. Такий же ритм може зберегтися у нього після народження. Зараз можна спостерігати, а потім порівняти, в який час доби буде спати новонароджений. Дитина  чує вашу мову, а биття її серця вже добре прослуховується звичайним стетоскопом. Її  довжина близько 33 см, вага майже 0,5 кг.

УЗД вагінальним датчиком, проводиться одноразово, на 24-й тиждень, іноді пізніше, для визначення довжини закритої частини шийки матки.

25

Довжина плоду - близько 34 см, його вага - приблизно 0,6-0,7 кг. Його серце, як і раніше б'ється дуже швидко, з частотою 120-150 ударів на хвилину. Причому у дівчаток серце б'ється частіше, ніж у хлопчиків. Досвідчені акушери-гінекологи могли визначити стать по серцебиття плода. Хоча діагностика статі по серцебиттю - всього лише непрямий, суб'єктивний показник і орієнтуватися на нього не потрібно. Всьому свій час, скоро ви все дізнаєтеся. Ну, а якщо Вам уже повідомили стать Вашої майбутньої дитини, то тоді Вам в якійсь мірі легше від того, що хоч щось вже остаточно відомо.

 

26

Наближається кінець другого триместру вагітності. Ви успішно справляєтеся з ним. Саме час більш активно відвідувати школу майбутніх мам. Повноцінні курси для вагітних жінок допоможуть Вам справитися з почуттям тривоги, неспокою, виробити свою філософію майбутніх пологів, підготуватися до них морально. Дитина поки дуже худенька, але під шкірою продовжує утворюватися жирок. Цей жир зараз і після пологів призначений для регулювання температури тіла. Достатньої зрілості досягають структури плоду, відповідальні за центральну регуляцію дихання. Довжина плоду - близько 35 см, а його вага приблизно 0,7 кг.

Відвідування школи майбутніх мам

27

Ви дуже округлилися, животик виступає кулькою, красивий і ще не дуже великий. Стан Ваш стабілізувався, настрій має бути дуже непоганим. Мотивація займатися собою у вас дуже сильна. Ви повинні поправитися до цього тижня в цілому на 7,5-9 кг. У Вашої дитини формуються і готуються правильно дихати легені. Очі дитини відкриті, і вона ще сильніше реагує на світло через стінку живота. У неї дуже сильно розвинений смоктальний рефлекс. Довжина плоду зараз - близько 36 см, вага - приблизно 0,8 кг.

Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр)

28

Зараз дитина повністю сформована і життєздатна, навіть якщо пологи відбудуться на 28 тижні. Однак системи її організму ще не повністю дозріли. Серце б'ється з частотою 150 ударів на хвилину. Вага малюка близько 900 г, а зріст 37 см. Збільшилася маса мозку, до цього періоду він був гладким, а тепер у ньому формуються борозни і звивини. Всього за десять тижнів маса тіла дитини збільшилася в десять разів!

Кров з вени на серологічні реакції на сифіліс (реакція Вассермана-RW), гепатити А, В, С і СНІД здається одноразово на 28-30-му тижні

29

На двадцять дев'ятому тижні Ви повинні піти в офіційну декретну відпустку. Деякі мами починають купувати придане малюкові, а багато хто цього уникають, щоб «не наврочити». Робіть на свій розсуд. Малюк займає майже весь простір в матці, розмір його голови вже більш менш пропорційний розміру його тіла. Виросли брови і вії, підростає волосся, очі відкриваються і закриваються і вже здатні до фокусування. Вага дитини - близько 1 кг, а зріст - 38 см.

Мазок з піхви на інфекції, що передаються статевим шляхом: хламідіоз, уреоплазма, мікоплазма, трихомонади уреоплазма, гриби і т.д. Проводиться одноразово на 28-32 - му тижні.

30

Багато хто побоюється, що не доносить дитини до 40 тижнів. Уникайте стресів під час вагітності, дотримуйтеся правильного харчування, посміхайтеся частіше і дивіться в майбутнє з оптимізмом. І ризик передчасних пологів мине вас. Рухи малюка вже не настільки енергійні, тому що йому стало досить тісно в матці. Щоб пристосуватися до життя в такому маленькому просторі, він приймає згорнуте положення, а його ручки і ніжки перехрещуються. Вага малюка - близько 1,1 кг, а довжина - приблизно 39 см.

Загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові, проводиться одноразово на 30-33-му тижні

31

Всі органи малюка майже повністю розвинені, за винятком легенів, дозрівання яких триває. Збільшуються розміри мозку, починають активно функціонувати нервові клітини, йде утворення нервових зв'язків. Навколо нервових волокон з'являється захисна меілінова оболонка. Нервові імпульси передаються швидше, а це означає, що малюк здатний до навчання. Довжина плоду - близько 40 см, вага - приблизно 1,4 кг.

Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр)

32

На цьому терміні знову виникає небезпека гіповітамінозу і, що ще неприємніше - анемії. На тридцять другому тижні знову може виникнути токсикоз. Лікарське спостереження тут необхідно, як ніколи. Зростання дитини, хоча і не таке стрімке, триває. Простору для рухів стає все менше і менше. Тому скоро малюк заспокоїться і, ймовірно, займе правильне положення для пологів, тобто головою вниз. Головне передлежання - оптимальне для майбутніх пологів. Довжина малюка - близько 40,5 см, а його вага - 1,6 кг.

 

33

Ваша дитина повністю розвинена, її шанси вижити у випадку передчасних пологів значно підвищилися. Однак підшкірної жирової клітковини ще надзвичайно мало, тому його шкіра тоненька і має червоний колір. Дитина продовжує вчитися дихати перед народженням. Її  довжина - близько 41,5 см, вага - 1,8 кг. Особливо бережіть себе в цей тиждень.

Тест на гормони: ХЛГ, АФП, вільний естріол, на гормон 17-КС. Здається на 12-15-му тижні, а також на 33-му тижні, коли за концентрацією гормону оцінюють, переношена вагітність чи ні.

34

На цьому тижні дитина знову додала у вазі і важить близько 2 кг. Вона як і раніше намагається дихати своїми ще не сформованими легенями і вже йде голівкою вниз. Кістки черепа дуже м'які, а під час майбутнього проходження по родових шляхах сам череп трохи сплющиться. На цьому або на наступному тижні ваша дитина буде готуватися до «виходу».

 

35

Все ваше життя тепер проходить під знаком народження дитини. Все змінилося. Ви втомилися, але немає нічого більш значущого у Вашому житті, ніж майбутні пологи. Ви рахуєте дні, а час ніби зупинився. Але голова дитини опустилася, матка менше тисне на шлунок і діафрагму, тому печія, розлади травлення і задишка трапляються рідше і рідше. Ви потихеньку займаєтеся домівкою,  слухаєте приємну музику і гуляєте. В жіночу консультацію тепер ходите рівно раз на тиждень. Дитина живе з Вами в одному ритмі, спить разом в Вами, їсть разом з Вами і додає у вазі по 28 г щодня.

Допплерометрія (різновид УЗД з визначенням ступеня кровотоку), проводиться 2-3 рази, починаючи з 22-го тижня, за показаннями. З 33-го тижня рекомендується кожній вагітній жінці.

Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр)

36

До цього тижня дитинка важить уже 2,75 кг. Її  довжина від верхівки до куприка становить 34 см, а в повний зріст - 46 см. Ваш малюк росте, не припиняючи цей процес. І як він поміщається в матці, в якій йому вже давно тісно ?! Але матка жінки - особливий, дивовижний орган. Вона здатна розтягуватися, надаючи місце маленькому і наполегливому мешканцеві. Вам може бути і хотілося б все завершити скоріше, але на жаль, раніше покладеного терміну не вийде.

 

37

Ви на фініші. Ось-ось відбудеться доленосна подія у Вашому житті. Ви зосереджені тільки на цьому. На тридцять сьомому тижні дитина опускається, Вам стає легше дихати. Ваш малюк готовий з'явитися на світ. Зберіть речі для пологового будинку, з яким Ви вже визначилися. Нехай з Вами буде мобільний телефон. Приводів зателефонувати близьким буде багато.

 

38

З моменту зачаття до народження дитини має пройти приблизно 266 днів. Малюк на 38 тижні вже готовий до самостійного життя та "рахує" дні до народження ... Пологи, що відбулися на терміні 38-40 тижнів вагітності, вважаються своєчасними.

 

39

Середня довжина маляти 50 см і вага 3000 - 3500 г. Початок пологів у психологічному плані приносить і певне полегшення. Ви знаєте, що це вершина всього періоду, який Ви терпіли, творили і чекали. Зараз треба максимально зібратися, зосередитися і слухати лікарів, які будуть поряд і зроблять все, щоб Ваша дитина народилася в строк, а пологи пройшли без ускладнень.

Загальний аналіз сечі (проводиться 3-6 разів за триместр)

40

Якщо Ви не народили раніше, то швидше за все на цьому тижні у вас будуть пологи, однак, це може відбутися і пізніше, адже всього 4% жінок народжують у поставлений акушерами термін. Це залежить від Вашого індивідуального циклу і правильних підрахунків. Останні дні треба використовувати для максимального відпочинку. Кажуть, що природа досконала. Довіртеся їй і собі. Щастя Вам і здоров'я!

 

41

Ви ще в очікуванні, але все у порядку, вагітність не вважається переношеною.

 

42

Ви ще в очікуванні, але все у порядку, вагітність не вважається переношеною.

 

43

Переношена вагітність. Швидше за все, Ви вже в пологовому будинку під наглядом лікаря, сподіваємося, що все вирішиться благополучно.

 

Коментарі
Додати відповідь