Ви є тут

Захоплююче заняття: ліплення

26/07/2011

  • 0

На заняттях ліплення у дітей чудово розвивається уява, виховується почуття прекрасного, формується творче образне мислення. Малюк привчається бути акуратним, вчиться доводити почату справу до кінця. Усі ці навички так важливі в житті дитини, і які намагається прищепити малюкові кожна мама. Крім того ліплення має ще й лікувальний психотерапевтичний ефект, такі заняття навіть рекомендують дитячі психологи і невропатологи.

У процесі ліплення кожна дитина розвиває дрібну моторику, розслабляється, у нього проходять різні страхи і напруга.  Під час заняття ліплення діти починають бачити предмет в об’ємі, вчаться порівнювати, вивчають форму і колір. Зовсім маленькі діти на заняттях ще й вчаться взаємодіяти з іншими дітьми, створюючи спільний твір. Заняття  ліплення допомагають у розвитку впевненості у своїх силах, формують почуття гордості, розвивають працьовитість, самостійність, емоційну чуйність і вміння радіти чужим успіхам.

Для маленьких дітей пропонуємо спробувати ліплення із солоного тіста, яке цікаве тим, що його можна легко приготувати самому, воно вже точно нешкідливе і натуральне. Фігурки, виліплені з тіста, можна обпалити, тоді вони застигнуть, і ними можна буде гратися, створювати цілі композиції. Фігурки можна розмальовувати будь-якими фарбами.

Рецепт солоного тіста 1: 2 склянки борошна, 1 склянка солі, 1 неповна склянка води, можна додати 2 столові ложки клею ПВА. Можна в борошно, не виходячи з норми двох склянок, додати сухий крохмаль (наприклад, 1,5 ст. борошна + 1,5 ст. крохмалю) - з додаванням крохмалю тісто стане більш еластичним. Замість води можна зварити клейстер з крохмалю. Змішати всі компоненти. Вимісити тісто до тих пір, поки маса не стане однорідною та еластичною. Якщо тісто виходить рідкуватим, то можна вимішувати його далі, додаючи потроху борошна до тих пір, поки воно не стане пружним.

Рецепт солоного тіста 2: 1 стакан солі і 1 склянку борошна перемішайте. Потім влийте 1 столову ложку рослинного масла і півсклянки води, перемішайте ложкою і місіть руками до однорідного стану так само, як звичайне тісто. Воду в цьому рецепті теж можна замінити клейстером з крохмалю. Покладіть отриману масу в поліетиленовий пакет і помістіть в холодильник на 2-3 години. Після цього з тіста можна ліпити. Якщо після занять ліпленням у вас ще залишиться тісто, то зберігайте його в холодильнику в поліетиленовому пакеті. Готові вироби треба висушити в духовці або на повітрі. На батареї їх сушити не можна.

Маленькому творцеві будуть цікаві будь-які маніпуляції з тістом. Для початку, зліпіть кілька кульок і запропонуйте дитині натиснути на них пальчиком, вони перетворяться в "млинці". Потім можете запропонувати прикрасити ці млинці зернятками і крупами.

Можете просто покласти перед малюком тісто - нехай чіпає його і робить пальчиками або предметами (виделкою, ложкою) "ямочки", відриває маленькі шматочки і складає в тарілочку. Навчіть скачувати "ковбаску" між долоньок і на столі. Можна вирізати з тіста або пластиліну фігурки формочками від печива ... Загалом, дайте волю фантазії, а якщо вам її не вистачить, дитина обов'язково що-небудь придумає сама.

Старші діти можеть ліпити з пластиліну. Необхідно познайомити дитину з властивостями матеріалу, показати, як можна працювати з пластиліном: розминати його пальцями, обмацувати, розгортати на столі, між долоньками, скачувати з нього кульки, з'єднувати деталі, розплющувати.

Слід також вибрати робоче місце, дотримуючись при цьому кількох правил: ліпити потрібно на дошці, встановленій на столі, покритому папером чи клейонкою, щоб захистити його від випадкового потрапляння пластиліну; рекомендується підкласти на підлогу старі газети або клейонку, щоб не забруднити підлогу; джерело світла краще розташувати так, щоб він висвітлював всю площину дошки.  Після закінчення занять ліпленням слід очистити робоче місце, розкласти невикористані шматочки пластиліну по коробочках в недоступне для дитини місце і помити руки з милом.

Пластилін розкриває для дитячого світу чудову можливість розвитку творчості та фантазії, тонкої моторики пальців рук і засвоєння дитиною практичних навичок при виготовленні виробів. Крім того, робота з пластиліном - не тільки цікаве заняття, але і корисне для розвитку дрібної моторики, запорука нормального розвитку інтелекту дитини. Протягом періоду раннього дитинства чітко виступає ця залежність - у міру вдосконалення дрібної моторики йде розвиток мовної функції: чим краще малюк працює пальчиками, тим швидше він розвивається, краще говорить і думає. При роботі з пластиліном пальчики дитини розвиваються і міцніють, що безпосередньо впливає на розвиток мови і мислення, а творче створення привабливого для малюка вироби закладає фундамент самостійності та винахідливості особистості.

Матеріал для ліплення дуже різноманітний: ліпити можна з воску, глини, гіпсу і навіть з паперу (пап'є-маше), тіста, але найбільш зручним матеріалом для ліплення, безумовно, є пластилін. Переваги його в тому, що пластилін м'який, пластичний, має багато кольорів і відтінків, можна використовувати кілька разів, недорогий.

Зараз виготовляють спеціальний пластилін і пасту, нешкідливі для малюків, що добре відмиваються від різних поверхонь і не залишають жирних плям. Пластилін і паста хороші тим, що вони вже розфарбовані в різні кольори і їх можна використовувати не один раз.

 

Коментарі
Додати відповідь