Ви є тут

Вся правда про противірусні препарати, або як не стати жертвою реклами

21/11/2016

  • 3

Думки медиків щодо застосування противірусних препаратів у лікуванні

У розпал сезону грипу ГРВІ та грипу «Дітвора» зібрала думки медиків щодо найпоширеніших теорій про зміцнення імунітету за допомогою ліків.

 

Успішний український педіатр, лікар вищої категорії, очільник україно-німецької Асоціації медиків Андрій Пеньков говорить про імунітет, імуностимулятори, противірусні препарати, а також про те, що не слід лікувати за жодних умов.

Противірусні препарати та імуномодулятори

«Відповідально заявляю: ефективних препаратів проти вірусів застуди не існує в принципі».

Медик пояснює: насправді вірусів застуди - понад 200. Вони спричиняють захворювання з майже однаковими симптомами: нежить, біль у горлі, температура, кашель. У всьому світі ці захворювання відносять до процесів, що самі минають. Противірусні препарати існують тільки від грипу. Втім, грип, навіть якщо взяти всі види і штами А, В, С, - це всього лиш невелика частка величезної кількості вірусів, які нас оточують.

В той же час, продовжує педіатр, якщо звернутися до більшості наших педіатричних жураналів,  то можна побачити, що там пропонується лікувати ГРЗ, ГРВІ та бронхіти, які в 99% випадків – вірусного походження, цілим списком препаратів. А найгірше те, що ці препарати ніхто в світі ні при яких обставинах не призначає ні дітям, ні дорослим.

Мова йде про препарати, в яких діючими речовинами є інозин пранобекс, флавоноїди, бактеріальні лізати, цілий набір рекомбінантних інтерферонів в ніс і інші місця, індуктори інтерферону і так далі (торгові назви - Гроприназин, Протефлазід, Імунофлазід, Рибомуніл, Аміксин, Анаферон, Лаферобіон).

Разом з цим, в англомовних джерелах інформація про використання цих препаратів або взагалі відсутня, або вказує, що більшість з них не застосовуються з метою лікування дітей. Тобто вони існують тільки на території пострадянських країн, проте достовірних досліджень щодо їх ефективності, крім анотації від виробників та реклами, немає.

Протягом 2013-2014 років були скасовані кілька тисяч наказів і інструкцій МОЗ минулого століття і тих, що були написані до 2012 року, але деякі ще залишилися. Наприклад, зараз діє протокол для лікування ГРВІ, який був розроблений в 2010 році під час і після епідемії свинячого грипу. Загалом  він непоганий, але з тих пір не переглядався жодного разу! До прикладу, він стверджує, що в схему лікування грипу входять противірусні препарати на основі озельтамівіру або занамівіру (торгові назви - Таміфлю, Реленца). Але ці речовини ефективні тільки проти вірусів грипу!

В результаті як зараз розмірковує наше суспільство? «Ой, у вас вірусна інфекція? А які противірусні препарати ви застосовуєте?»

protyvirusni

А у розумінні простих людей противірусні препарати - це ще і різні інтерферони, які зараз продаються за "копійки", та  імуномодулятори. Охочих до самолікування багато, тим більше, для їх покупки рецепт не потрібен. Проте, по-перше, їх ефективність не доведена. А по-друге, невідомо, наскільки вони безпечні для дитини в разі їх постійного застосування для формування імунітету. Це питання ніхто не досліджував!

Наголосимо: переважна більшість  імуномодуляторів і противірусних препаратів, котрі призначаються у нас,  виробляються на території колишнього СРСР. Це придумано у нас, вироблено у нас, використовується у нас і нав'язується нам рекламою і нашим власним запитом - ми ж віримо в їх ефективність. Наприклад, якщо дитина захворіла,  ми хочемо, щоб вона щошвидше видужала, бажано - завтра! Таким чином постає питання: які противірусні препарати для цього треба випити? А ніяких. Таких препаратів фактично не існує.

Тож вкрай важливо усвідомлювати, що є в межах норми, а що – ні. ГРВІ не потребує лікування. При типовому  ГРВІ полегшення зазвичай настає на 4 добу, коли температура повинна знизитися. «Знитися» означає, що, якщо було 38, а потім стало 37,5 - це полегшення. Не треба домагатися позначки 36,6.

Проте, навіть якщо температура знизилася, симптоми можуть зберігатися довше, а кашель - навіть посилюватися, тому що слизова заживає і виробляється мокротиння. Однак якщо температура більше не підвищується, значить, все йде благополучно.

Якщо ж через певний проміжок часу температура знову піднялася до позначки 38 і вище - шукайте початку якогось ускладнення або ж приєднання ще одного вірусу. В такому разі слід зробити загальний аналіз крові і подивитися, чи немає бактеріальної інфекції. Те ж саме треба зробити, якщо температура тримається більше трьох діб і не спадає.

Як стверджує педіатр, вторинні бактеріальні ускладнення за статистикою трапляються не частіше, ніж в 5-15% випадків.

Загальний аналіз крові

Проведення загального аналізу крові допомагає визначити присутність інфекції.

Бактеріальную інфекція чи вірусна можна визначити за допомогою загального аналізу крові. Таким чином можна розібратися, чи є необхідність у антибіотику. Якщо результати аналізу виявили зміни, типові для вірусної інфекції, то антибіотики вживати не те, що не потрібно - це протипоказано. Але цей аналіз крові в жодному разі не свідчить і на користь застосування противірусних препаратів.

При гострому початку хвороби, коли спостерігаються нежить, кашель, підвищення температури , то, скоріше за все, - це типовий випадок гострої респіраторної вірусної інфекції.

Щоб допомогти хворому, необхідно: 

  • тепло одягнути;
  • провітрити кімнату, щоб повітря стало чистим, вологим та прохолодним;
  • не змушувати хворого їсти;
  • давати пити якомога більше рідини;
  • промивати носові ходи сольовим розчином.

 

На 3-ій день хвороби в організмі акумулюється максимальна кількість білка інтерферону, завдяки чому на 4-ий день приходить покращення. Якщо легше не стало, варто зробити аналіз крові. На 5-ий день у хворого утворюються антитіла, тож на 6-ий день температура повинна нормалізуватися. Якщо цього не сталося - знову ж таки - зробіть аналіз крові. Якщо було покращення, а потім стало гірше - теж аналіз крові, оскільки це може вказувати на бактеріальні ускладнення.

Всі ці варіанти розвитку подій аж ніяк не вимагають призначення антибіотика, особливо, якщо мова йде про дітей, а лише сприяють своєчасному виявленню ускладнень. Так чи інакше займатися самолікуванням не треба, а будь-які зміни в аналізі крові слід обговорювати з лікарем.

protyvirusni

Стикаючись з вірусами у дітей, батьки повинні розуміти, що переважно більшість медиків взагалі не рекомендує застосовувати противірусні препарати без призначення, оскільки безконтрольний прийом таких засобів може чинити також негативний вплив на організм, особливо ще з не сформованим імунітетом. В певних випадках, до прикладу, якщо є схильність до автоімунних захворювань, штучна активація імунної системи засобами противірусних препаратів може спричинити запуск імунної агресії організму на його власні, патологічні запальні процеси, а також навіть розвиток онкологічних або аутоімунних захворювань.

 На Заході медики сходяться на думці, що противірусні препарати - це лише трата грошей. Там їх призначають пацієнтам лише внутрішньовенно введенні і тільки в умовах стаціонару. У пострадянському просторі ж ці препарати набули величезну популярність через рекламу і легкодоступність.

 

Висновки для мам і тат

Насправді, якщо і є ефективні противірусні препарати, то застосовуються вони лише в разі небезпечних для життя станах, а також для порятунку пацієнтів, у яких немає природнього імунітету. У більшості випадків всі противірусні засоби не відіграють ніякої ролі для організму. 

Пам'ятайте, що головний ворог вірусів - це свіже повітря! Будьте здорові!

Коментарі
Зображення користувача Гість.
Гість

09/12/2016

Дякую за корисну інформацію, така погода на вулиці-жах один. Тільки хворіти, на жаль:( Та ще й діти в школі постійно хворіють-і заражають перманентно.

Зображення користувача Гість.
Гість

09/12/2016

Коли вірусняк наступає-даю дитині гропринозин. Як на мене доволі ефективний препарат. І ще здаєтсья ізопринозин є - те ж саме.

Зображення користувача Гість.
Гість

09/12/2016

Найкраще коли епідемія-порідше з хати виходити в місця де багато людей-особливо у всякі дитячі центри і тп. Там де багато шмаркатих засранців. КУпа в нас батьків таких, на жаль, які навіть хвору дитину поведуть гратися, бобачте не хочеться дома сидіти, вигрівати. А там мале заразить ще 10 дітей.

Додати відповідь