Ви є тут

Про грип, ГРВІ та застуду: відмінності, профілактика і лікування

12/10/2016

  • 1

Загальновідомо, що дитячий організм набагато сильніше схильний до простудних захворювань в силу слабшого імунітету, а з настанням холодів та сезону дощів проблеми зі здоров'ям у дітей стають особливо актуальними. Типові недуги - погане самопочуття, висока температура, кашель, закладений ніс. Як же розібратися, що саме - грип, застуда, а може ГРЗ чи ГРВІ є причиною цих симптомів, а також про те, як покращити самопочуття дитини у важкий період - йдеться у статті.

 

Застуда, грип, ГРЗ, ГРВІ - у чому відмінності?

 

Одна з ключових відмінностей між цими захворюваннями - це чинник, який їх викликає. Названі хвороби спричиняються вірусами грипу, парагрипозної, рино-, аденовірусної інфекції тощо. Науці відомі понад 200 різних штамів грипу. Тому вкрай важливо чітко зрозуміти, чим саме захворіла дитина, адже недолікований грип може мати дуже різні ускладення: від умовно легких, таких як бронхіт, отит, пневмонія, ураження сечовивідних шляхів, до важких: енцефаліт, серозний менінгіт та ін.

 

Медики класифікують 3 типи вірусу грипу: тип А, тип В і тип С. Головна їх відмінність полягає у здатності мутувати. Вірус грипу типу С майже незмінний, тож 1 раз перенісши його, організм формує пожиттєвий імунітет. Так як цей вірус досить поширений, хворіють ним в основному діти. 

Вірус грипу типу В також мінється, але не так стрімко. При тому, що грип С - хвороба тільки дітей, то грип типу В - у більшій мірі дітей, але вражає і дорослих. А от грип типу А - це самий підступний тип, оскільки постійно мутує, спричинюючи епідемії.

 

Наступною відмінністю між названими захворюваннями є різний їх перебіг. Для грипа характерним є раптовий і різкий стрибок температури тіла, поява вираженої інтоксикації організма, що проявляється через лихоманку, болі у м'язах та голові, ломоту по всьому тілу, а також сухий кашель. Так звані катаральні явища виражені несильно. При всіх інших вірусних інфекціях, таких як ГРЗ, адено- чи просто вірусна, катаральні симптоми виражені значно сильніше: у хворого спостерігаються нежить, біль у горлі, головний біль, утруднене дихання, відсутність апетиту, відчуття сухості в роті, а вже потім підвищується температура тіла. 

 

Головною відмінністю всіх гострих респіраторних інфекцій від всіх типів грипу є те, що при ГРЗ температура рідко росте вище 38°С, а на першому плані такі симптоми, як рясний нежить, болі у горлі, а також вологий кашель.

 

До числа ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) відносять ті ГРЗ (гострі респіраторні захворювання), причиною яких вважаються респіраторні віруси. Як правило, з їх числав иключають грип, оскільки він діагностується тільки за наявності типових симптомів або лабораторного підтвердження.

Застуда, як правило, є наслідком загального переохолодження організму. Її симптоми подібні до симптомів вірусних інфекцій, тож ГРЗ - це традиційне позначення саме застуди, оскільки самого поняття "застуда" нема в офіційній медичній термінології. Тож розрізняють різні види ГРЗ - риніт, ларингіт, тонзиліт, фарингіт, бронхіт та інші - залежно від того, який орган уражено застудою. 

ГРЗ зазвичай проявляються помірно і поступово. Перша типова ознака ГРЗ - нежить і незначне підвищення температури (37-37,5 С). Потім додається кашель, котрий утримується кілька днів.

 

ГРЗ і грип часто плутаю як між собою, так і з іншими захворюваннями (наприклад, отруєння чи алергія).

Щоб зрозуміти, з чим маєте справу до візиту до лікаря зверніть увагу на температуру, головний біль і болі в м'язах.

Пам'ятайте, що грип - смертельно небезпечний вірус, а згаяний час може спричинити незворотні ускладнення.

Серед усіх дитячих захворювань понад 90% припадають на ГРВІ та грип. Як правило, діти інфікуються ними від дорослих, а також у колективах, таких як дитячі садки, школи та гуртки.

 

Лікування та профілактика

З метою профілактики вірусних захворювань серед дітей лікарі радять скоротити відвідування місць скупчення людей, такі як магазини, кінотеатри, торгові центри у періоди епідемій, а також за можливості використовувати при контакті з потенційними переносниками вірусів спеціальні захисні маски. При появі перших симптомів захворювання краще не відвідувати школу чи дитячий садок.

Важливо також приділяти увагу зміцненню імунітету у дітей. Грудні і дуже маленькі діти потребують відповідного дбайливого вигодовування та догляду, а для старших корисною є вітамінотерапія, а саме наявність у раціоні достатньої кількості сезонних фруктів та овочів чи за рекомендацією лікарів - прийом комплексних вітамінних препаратів.

disease

Лікування ГРВІ зводиться до симптоматичного лікування, яке передбачає посилений питний режим, дихання свіжим і зволоженим повітрям, прийом вітаміну С, а також, у разі потреби, прийом жарознижуючих та протиалергічних препаратів.

Важливо випивати щонайменше 2 літри рідини щоденно, що допоможе організму компенсувати зневоднення внаслідок посиленого потовиділення під час підвищення температури тіла та сприяє процесу розрідження мокротиння та його відходження під час кашлю. Разом з водою під час хвороби організм втрачає корисні речовини, тож поповнювати запас вітамінів і мікроелементів слід, споживаючи мінеральні води, натуральні соки, узвари та ягідні морси.

 

Жарознижуючі препарати застосовують при ГРВІ не тільки з метою зниження температури, але і як протизапальний та знеболюючий засіб. Для лікування дітей найчастіше використовують препарати з діючою речовиною парацетамол, так як він досить легко переноситься, майже не подразнює слизову оболонку шлунку та практично не викликає алергічних реакцій або синдрому Рея у дітей. Саме тому парацетамол може використовуватися навіть для лікування дітей з моменту народження.

Якщо при ГРВІ закладений ніс, а також спостерігається рясний нежить, то лікарі радять застосовувати протиалергічні препарати, котрі знімуть набряклість і полегшать дихання.

Лікування застуди у дітей вимагає особливої уваги. Дуже важливо переконатися у правильності постановки діагнозу, а тоді вже використовувати для лікування комплексні препарати. До складу класичного комплексного препарату зазвичай входить парацетамол, вітамін С та протиалергічний засіб. 

 

Важливо!

1. Необхідно приділяти особливу увагу вивченню складу лікарського засобу, особливо поєднуючи під час лікування два і більше препарати. Деякі компоненти препаратів можуть бути несумісні між собою або недопустимими для лікування дітей. Так, через токсичність римантадину, котрий міститься у складі певних засобів для лікування грипу, користь, яку може принести його прийом, ставиться під сумнів через численні можливі негативні наслідки. 

2. Дітям в жодному разі не можна давати аспірин, котрий робить слабким стінки кровоносних судин.

3. Грип та ГРВІ не можна лікувати антибіотиками чи навіть противірусними препаратами без попереднього огляду лікарем. Антибіотики вбивають тільки бактерії, як хвороботворні, так і життєвоважливі, але зовсім неефективні у боротьбі з вірусними інфекціями. Призначення антибіотиків при лікуванні грипу можливе лише в тих випадках, коли виникли ускладнення, спричинені бактеріями (пневмонія, запалення середнього вуха, запалення придаткових пазух носа). 

Не займайтеся самолікуванням!

Симптом Грип Інші ГРВІ
Період від контакту з вірусом до початку хвороби Декілька годин - 1-2 дні 2-7 днів
Початок хвороби Дуже різкий, стрімкий початок, буквально за годину людина слабшає і їй зле від різкого підйому температури Поступовий, симптоми проявляються протягом 1-2 днів
Температура тіла Протягом 1-2 годин температура росте до 39-40 градусів, тримається щонайменше 3 дні, погано збивається жарознижувальними засобами  Не буває вище 38 -38,5 градусів, протягом 2-3 днів знижується 
Інші загальні симптоми Сильний головний біль, особливо в скронях, болі у м'язах, ломота у всьому тілі, підвищене потовиділення, озноб, світлочутливість, біль при русі очей Загальна слабкість, але без яскраво виражених болів
Закладеність носа, нежить Закладеності носа не буває, спостерігається рідко у людей з хронічними захворюваннями носоглотки, гайморитом, синуситом, іноді можливе їх загострення. В інших випадках, як правило, нежить минає сам через 2 дні. Також може бути чхання (рідше) і вірусний кон'юнктивіт Часто закладає ніс, набрякає слизова оболонка носоглотки, сльозоточивість сильно підвищена, рясний нежить і інтенсивне чхання
Стан горла Задня стінка горла і м'яке піднебіння червоніють, набрякають. Червоне і пухке горло протягом всієї тривалості хвороби
Нальоти на слизових оболонках Не бувають Бувають
Кашель, біль у грудях Сухий кашель з'являться через 2 дні без температури Сухий, уривчастий кашель з самого початку хвороби, може бути слабким, а може яскраво вираженим
Збільшення лімфатичних вузлів Зазвичай не буває Буває
Почервоніння очей Буває часто Рідко, внаслідок супутній бактеріальної інфекції
Порушення роботи шлунково-кишкового тракту У дітей часто грип супроводжується блювотою і проносом, у дорослих також може бути нудота, рідше діарея Блювота і порушення роботи кишечника бувають рідко
Тривалість хвороби Висока температура тримається до 4-5 днів. Зазвичай протягом 7-10 днів грип проходить, навіть після зниження температури людина довго відчуває головні болі, слабкість  Зазвичай ГРВІ не триває більше тижня, і після хвороби людина зазвичай не відчуває втоми, розбитості, слабкості 
Коментарі
Зображення користувача Гість.
Гість

26/11/2017

Дитині треба згартувати імунну систему, тоді вона практично не хворітиме, а  якщо захворіє, то лише в легкій формі і досить швидко одужає. Здоров'ю дуже сприяє ГідридFortis - це мінерал, який при розведенні в воді наводить окиснювально-відновлювальний потенціал на рівні -700 міліВольт. А вода збагачена електрнами, це не тільки найпотужніший антиоксидант, це ще й актвиатор виробнитва АТФ! При великій кількості моекул АТФ, які є носіями енергетики в організмі, організм легко долає будь-які захворювання САМОСТІЙНО без допомоги будь-яких ліків.

Додати відповідь