Ви є тут

Грип: перебіг, лікування та профілактика

05/12/2012

  • 0

У побуті терміном «грип» часто називають будь-яку застуду, що не відповідає дійсності.  Грип – це різновид застуди  (ГРВІ – гострої респіраторної вірусної інфекції ).  Він є гострим інфекційним захворюванням,  що викликається вірусом грипу. Схожі  з грипом  симптоми  можуть спостерігатися і при інших ГРВІ, які викликаються багатьма іншими вірусами (аденовірусами,  риновірусами, респіраторно-синтиціальними вірусами і т.д.).  Який це вірус, виявляють лабораторно, що, на жаль, не завжди доступно лікарю.  Вірус грипу відноситься до абсолютних паразитів, що існують за рахунок іншого організму, класифікується як ортоміксовіруси, що поділяються на серологічні групи А,  В і С.    

Від інших застудних захворювань грип відрізняється стрімким початком:  з’являється сильна загальна слабкість, сильний головний біль, біль в очах, суглобах, м’язах, ломота в тілі, підвищення температури тіла до високих значень (38 – 39 ОС, а іноді і вище), сонливість, потім з’являються інші симптоми застуди – біль в горлі при ковтанні, нежить, іноді нудота, навіть блювання.

Відомо, що уникає грипу тільки 1/5 громадян. Причому у дітей грип зустрічається частіше, ніж у дорослих.  Джерелом інфекції є хвора на грип людина протягом усього гарячкового періоду і навіть за кілька годин до появи перших ознак захворювання. Хворий найбільш заразний у перші 3 дні хвороби. Віруси грипу, потрапляючи в  організм людини, вибирають собі найсприятливіше місце і умови для свого розвитку – слизова оболонка носа, рота, горла, бронхів.  Від хворої людини віруси передаються так званим повітряно-крапельним шляхом –  під час чихання або при кашлі з рота хворої людини вилітають  дрібні частки слизу і мокротиння, в яких  віруси містяться у величезних кількостях.  Якщо інша людина знаходиться в безпосередній близькості до хворої людини, то вона вдихає ці частки вологи з вірусами одразу. Але вірусами грипу можна інфікуватися і після того, як ці частки осядуть на підлогу, висохнуть  і  знову піднімуться в повітря з підлоги.

Є ще один спосіб передачі збудника грипу – контактний.  При чханні або кашлі хвора людина прикриває рот і ніс рукою, не підозрюючи, наскільки спрощує передачу своєї інфекції до іншої людини,  а справа втому,  що на руці хворого  осідає величезна кількість вірусів, яка потім при рукостисканні,  дотику до інших предметів  розноситься  далі. Ось чому важливо мити часто руки і уникати дотику рук до власного обличчя під час спалаху респіраторних інфекцій.  Зараження може проходити і через  предмети домашнього вжитку, дитячі іграшки, посуд, ручки дверей громадських закладів.

Потрапивши в організм людини, вірусу грипу треба подолати захисні бар’єри організму, щоб почати активно розмножуватися і виявляти свій вплив.  Час, що іде на це, називається інкубаційним періодом. Він становить від декількох годин до 3 діб.

Важливо знати час початку хвороби, тому що  перші  1 – 2 доби будуть вирішальними для прогнозу хвороби. Важкі наслідки  (запалення легень, ураження нервової системи, серця, судин, смерть)  виникають при ускладненнях грипу, викликаних приєднанням бактеріальної інфекції, можуть  вже проявлятися на 3 день  захворювання, вибираючи найбільш вразливі місця організму, наприклад, хронічні захворювання.  При важкому перебігу хвороби можливі носові та інші кровотечі, запаморочення, іноді втрата  свідомості, марення. У дітей  у дуже важких випадках можлива поява судом, порушення дихання та ін.

У більшості випадків у хворих на грип на 3 – 4 день, рідше п’ятий, температура  тіла  знижується до нормальної,  симптоми хвороби зникають, залишається невелика загальна слабкість протягом декількох днів.

Що ж робити, якщо людина захворіла на грип?  Якщо захворювання почалося на роботі чи навчанні, треба негайно відправити хворого додому чи в лікувальний заклад, громадським транспортом користуватися не варто. Навіть хворим з легким перебігом не слід приходити на роботу, відвідувати громадські заклади (заклади громадського харчування, магазини, кінотеатри і т.д.), місця масового скупчення людей. Хворим треба максимально обмежити спілкування, під час розмови ніс і рот треба прикривати носовою хусточкою або використовувати маску. Особливо ретельно це слід робити при кашлі та чханні. Хворим на грип не можна користуватися спільними речами (посудом, рушником), цілуватися з рідними та близькими, вітатись за руку, вони повинні дотримуватися правил особистої гігієни.

Вдома хворих на грип треба ізолювати – краще виділити  окрему кімнату або відгородити його ліжко завісою. Виділити для нього окрему ложку, чашку, тарілку, виделку, рушник  і т.д. Тим, хто доглядає за хворим, необхідно користуватися марлевою маскою, яку можна зробити самим, склавши у 4 шари марлю і по ріжках прикріпивши тасьму.  Після разового використання її слід прокип’ятити і випрасувати гарячою праскою.  У кімнаті, де знаходиться хворий є багато вірусів, тому треба її часто провітрювати, а ще робити в ній вологе прибирання. Посуд хворого треба облити окропом, а  ще краще прокип’ятити  протягом  5  хвилин. Рушники, носові хусточки та іншу білизну, якою користувався хворий треба виварити, потім випрати і лише після цього висушити. Якщо з якоїсь причини цього зробити зразу не можна, таку білизну зберігають в поліетиленових мішечках, поки не виникне така можливість.

Лікування грипу вимагає постільного режиму з вживанням потогінного пиття (чаї з липи, малини, смородини, з лимоном ін.), що виведе токсини, які виділяють віруси. Потрібно приймати противірусні, жарознижуючі, протизапальні ліки (наприклад, парацетамол), вітаміни, проводити зрошення слизової носа слабим розчином кухонної  або морської солі.

Але  тільки лікар порекомендує правильне лікування грипу, тому необхідно якнайшвидше викликати до хворого лікаря, а не займатися самолікуванням, що може привести до виникнення ускладнень!   

Хворим на грип і їх рідним і близьким треба пам’ятати,  що  не слід починати лікування  з антибіотиків,  які не знищують віруси, а діють лише на бактерії, в тому числі і корисні,  і тим самим послаблюють захисні сили організму. Антибіотики призначаються лікарем для лікування ускладнень від грипу.

Надзвичайно велике значення має профілактика грипу. Вона включає в себе:

  1. Повноцінне харчування з вживанням продуктів, що містять вітамін С та посилюють захисні сили організму (овочі, фрукти – апельсини, мандарини, лимони, буряк, ківі та ін.), продуктів  бджільництва (маточне молочко, прополіс), продуктів, багатих  на молочнокислі  бактерії  (йогурт, кефір та  ін.).
  2. Вживання трав’яних настоїв (вітамінний збір).
  3. Змащування  носових ходів оксоліновою маззю при виході з дому, промивання  слизової носа розчином кухонної  або морської солі.
  4.  Дотримання режиму праці та відпочинку, повноцінний сон (7 – 8  годин).
  5. Використовування захисної маски – в першу чергу  хворою людиною.
  6. Вологе прибирання у приміщеннях та провітрювання.
  7. Дотримання правил особистої гігієни.
  8. Уникання рукостискань, не торкатися руками очей, носа, рота.
  9. Часте  миття рук з милом.

Для  запобігання грипу використовують вакцини, які активізують імунітет.  Для цього проводять щеплення від конкретних штамів грипу, що спостерігаються або прогнозуються у конкретному сезоні.

Марина Святогор, лікар

Коментарі
Додати відповідь