Ви є тут

Вчитель Ужгородської гімназії Світлана Залуцька відроджує давні традиції та створює нові

30/08/2011

  • 1

Здавна наші предки дбали, аби їхні оселі були захищені від «злого ока». Тому по кутках ставили ікони, над дверима вішали в’язанки часнику, а ще на свята, зокрема Новий рік і Різдво, приносили до хати своєрідні обереги – серед них славнозвісний дідух. Останнім часом на ринках з’явилися сучасні обереги у вигляді солом’яних віників, ляльок тощо.

А ось вчитель Ужгородської гімназії Світлана Залуцька вирішила відродити давні традиції з виготовлення ляльок-мотанок – один з найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Колись такі іграшки-обереги кожна мати робила для свого маляти. Вони мали водночас і сакральне значення, і слугували забавкою для дитини. Перші мотанки відігравали роль сучасної соски-пустушки. В одних джерелах мовиться про те, що матері, яким потрібно виконувати роботу у полі, аби маля не плакало, змочували ганчірку у макову росу. Потім у неї вкладали грудку цукру або меду. Інші виготовляли з тканини іграшку у вигляді безликої ляльки.

На місці, де має бути обличчя, вишивали хрест бо на такій ляльці, вважали наші предки, можна було ворожити. Мотанки захищали маля під час гри від «поганого ока» і водночас давали їм материнську любов. Адже мати вкладала у свою роботу всю душу і серце. Тому виготовляти ляльку-мотанку дозволялося лише рідній матері або хрещеній.

- Мотанки слід робити лише вручну, — стверджує Світлана Залуцька, — не можна приступати до роботи з поганим настроєм. Цей виріб буде справжнім оберегом, якщо його виготовляти з любов’ю і душею.

До свого захоплення Світлана Борисівна залучила і вихованців гімназії, членів шкільного мистецького гуртка. Діти-гуртківці, а це Мирослава Стеців, Андрея Турок, Елеонора Погань, Валерія Місан, з радістю цікавляться літературою, де можна почерпнути знання щодо методики виготовлення таких іграшок, і з неабияким захопленням творять свої ляльки, які не лише здатні слугувати оберегами в оселі, а й бути окрасою домашнього інтер’єру.

Захоплення матері підтримує і її 13-річний син Борис. Щоправда, хлопець надає перевагу виготовленню інших «іграшок». Із сірників він майструє дивні фігурки-мініатюри, котрі сміливо можуть конкурувати із серйозними дорослими роботами. У його колекції вже чимало таких забавок. Серед останніх – ялинка, віз, домашні тварини, предмети інтер’єру тощо.

Добре, коли давні народні традиції не зникають, а навпаки відроджуються і розвиваються. Саме на таких творчих людях, як вчитель гімназії Світлана Залуцька і її вихованці, продовжує жити народна культура.

Писанки-"рішельє" від Світлани Залуцької

Відомо чимало різновидів української писанки. Останнім часом став популярним так званий бісерний спосіб їх виготовлення. А ось Світлана Залуцька нещодавно демонструвала писанки, подібні до яких є лише у Чехії та Словаччині. Техніка їх виготовлення має назву «ришельє». Як зізнається сама майстриня, ще з шкільних років вона полюбляє вишивати, в’язати, виготовляти іграшки на ялинку, захоплюється фітодизайном, декором, виготовленням прикрас й утилітарних речей з використанням бісеру та напівкоштовного каміння (самоцвітів). А буквально рік-два тому в одному з журналів побачила статтю  про писанку-«ришельє» і вирішила: «Чому б і собі не спробувати».

- Для цього найкраще підходять качині та гусячі яйця, - розповідає пані Світлана, - вони більші та й шкарлупа товща.

Оглядаючи таку писанку, складається враження, що вона виготовлена з ажурної тканини абомережива.  Розмальовує свої шедеврики майстриня акриловими фарбами. А дірочки просвердлює шуруповертом чи так званим «буравчиком». Робота ця доволі копітка і вимагає неабиякого терпіння, а головне – часу. Тому на підготовку і саме  виготовлення одного яйця пані Світлана витрачає щонайменше тиждень.

- Дуже прикро буває, - розповідає майстриня, - коли виріб майже готовий, а «буравчик» не послухався моїх рук і дірочка вийшла не такою, як треба або тріснула шкарлупа -- тоді починаю усе заново.

Свої роботи Світлана Залуцька зазвичай дарує рідним, друзям, колегам по роботі. У  її доробкунемає схожих писанок – кожна з них неповторна. Пані Світлана радо ділиться досвідом і умінням зі своїми учнями. А нещодавно вона демонструвала майстер-клас на виставці писанок, що проходила в Закарпатському обласному музеї архітектури та побуту. На цей захід були запрошені й інші майстрині-писанкарки. Вони, зокрема, демонстрували керамічну, воскову та бісерну техніку писанкарства. Кожна з писанкарок ділилася власним досвідом з присутніми.  Високо оцінила усі роботи голова осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Людмила  Губаль.

Приємно, що розпис пасхальних яєць в Україні не лише не занепадає, а й активно розвивається. Саме завдяки таким майстриням, як ужгородська вчителька Світлана Залуцька, писанкарська справа має цікаве й оригінальне продовження. Сподіватимемося, що майстриня знайде підтримку не тільки серед своїх учнів і колег, але й серед широкого загалу громадськості.

Ольга Стефанець

Джерело: zak-umvs.gov.ua

Коментарі
Зображення користувача Роман Періг.
Роман Періг

04/12/2013

УРА Я ВАС НАЙШОВ

Додати відповідь