Ви є тут

Психологиня Світлана Ройз: "Щоб мати можливість витримати емоції та стани дітей, нам так важливо дбати про себе"

21/10/2023

  • 0
Головне фото: www.forbes.ua

Знайомити вас із відомою українською дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз нам захотілося з посту на її сторінці у Фейсбук, оскільки викладене у цьому пості стосується усіх нас, і батьків, і дітей:

"Я можу собі чесно відповісти на запитання: "як ти, свєточко?" І наче дитині самій собі сказати: ну що, поп'ємо чайку, може, трохи відпочинеш? Але коли мене питає "Ти Як?" хтось зовні, скоріш за все, відповім: "та тримаюсь". Може, не хочу навантажувати зовсім відвертою відповіддю. А може "тримаюсь" - нова емоційна сходинка в спектрі наших станів.

...Нещодавно ми аналізували дослідження, яке проводив UNICEF Ukraine - це було опитування дітей різних вікових категорій. Те, що мене вразило: діти всіх вікових груп кажуть, що дуже потребують підтримки дорослих. І жодна за результатами опитування її не отримує. Це означає, що вони суб'єктивно відчувають себе самотніми, без можливості спертися на нас. Для підлітків - це вікова особливість, це суб'єктивне сприйняття. Але при запитанні "як ви відчуваєте підтримку", майже всі діти відповідали:

Коли батьки не звинувачують, коли можуть просто вислухати і не давати одразу порад, коли ми робимо щось разом, коли кажуть слова підтримки і помічають успіхи. Коли обіймають.

Для дітей наші слова: нічого страшного, не сумуй, у тебе все життя попереду, не злися, не плач. - буквально, це послання - "мені все одно, що ти відчуваєш", чи "не відчувай", чи "коли твої емоції такі сильні, я їх не можу витримати - краще "усміхнись".

Щоб мати можливість витримати емоції та стани дітей, нам так важливо дбати про себе. Встановити контакт із собою, щоб як мінімум не втратити контакт з дитиною.

Може, для цього я саме так і питаю себе: "як ти, свєточко". Із своєї дорослої частини звертаюсь до своєї дитячої. І всіх дорослих, з ким я спілкуюсь, я питаю - що ви можете собі дозволити сьогодні зробити тільки для себе".

 

Не тільки цей текст Світлани Ройз торкається душі та відгукується багатьом українцям, адже читати майже кожного дня світлі та життєствердні пости допомагає багатьом читачам блогу авторки, яка є мамою двох дітей та дружиною військового-добровольця. 

Крім цього, вона є засновницею, активною учасницею, супервайзеркою та експерткою проєктів для дітей та батьків (про деякі з них ми розповімо нижче), а також авторкою книг: "Магічна паличка для батьків", "Де живе янгол", "Шепотуньки", "Практичне дитинознавство" та інших. 

 

Книги Світлани Ройз для батьків та дітей

 

Нещодавно одразу три книжки Світлани вийшли друком новим тиражем.

"Я сьогодні йду в садок" - книжка-практикум для легкої адаптації родини до дитячого садочку. Так говорить Світлана про цю книгу: "Хочеться додати впевненості батькам та малюкам. Знаю багато дітей, які з героями книжки йшли до садка".  Замовити книгу можна тут: https://knigolove.ua/book/a-sogodni-jdu-v-sadok-perevidanna

“Ключі сили" - книга присвячена силі емоцій - страх, злість, сум, радість", - пише авторка. - "І є глава про почуття провини - яке ми перетворюємо на силу відповідальності. І є окрема, важлива саме зараз глава про страх темряви. В цій книзі багато турботи та любові. А ще - прототип головного героя дяді Мімі - мій старший син Михайло. Всі впізнають його мудрість та кучері".

Замовити можна тут: https://starylev.com.ua/knyga-klyuci-syly

"Таємниця Життя та смерті" - ця книжка - практикум - про те, як знайти слова для розмови з дитиною про смерть. Але говорити так, щоб бути в контакті з Життям. (Книжка обережна, з ретельно вибудованою послідовністю слів та практик. Але її не бажано читати, коли дитина в скорботі за близькими).

Замовити можна тут: https://starylev.com.ua/kniga-tayemnicya-zittya-ta-smerti

"Нехай книжки знаходять своїх читачів. В кожну з них закладено багато турботи", - пише авторка.    

Фото обкладинок книг: www.yakaboo.ua

 

«Ти як?» - Всеукраїнська програма ментального здоров’я 

 

Важко перерахувати усі проєкти, до яких доклала Світлана свої зусилля, знання, досвід та вклала часточку душі, тому ми познайомимо вас із деякими проєктами, матеріали яких допоможуть батькам та дітям у нелегкі часи зберегти ментальне здоров'я, отримати підтримку та практичні поради.

Почнемо з проєкту Ти як?, про який писала Світлана у тексті, який ми наводили на початку статті.

Всеукраїнська програма ментального здоров’я має просту життєву назву «Ти як?» і має на меті допомогти українцям знайти джерело сили. Джерело внутрішнє, в собі, принаймні, на рівні усвідомлення і визнання власного психічного стану і хоча би приблизної оцінки ступеня його «кризовості». Піклування про ментальне здоров'я має стати звичною відповідальністю кожного.

За рік навчання за програмою mhGAP у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я пройшли вже понад 44 тисячі медиків. Це глобальна програма ВООЗ, у межах якої навчають сімейних лікарів допомагати пацієнтам, які приходять із тривогою, розладами сну чи харчування, труднощами з концентрацією уваги тощо. Сайт програми, Фейсбук сторінка програми.

У рамках цієї програми Світлана Ройз разом з колегами Катериною Булавіною, Юлією Побережною та Яною Дзюбенко створили буклет книжечку для батьків, у якій все конкретне і практичне, з іграми, алгоритмами дій і корисними контактами. Завантажити буклет можна за посиланням  та на платформі Ти Як. Авторки сподіваються, щоб цей буклет хоч трохи допоміг дорослим зберегти сили і дати підтримку дітям.

 

«Ти як? Повертаємось до школи!» - Всеукраїнський урок з ментального здоров'я (відео)

 

З турботою про дітей та дорослих програма Ти як?  створила уроки - відео для дітей. Ці відео можна використовувати під час проведення уроків, переглядати в укритті, дивитись вдома, показувати на гуртках. Для дітей 1-6 класів Світлана Ройз дуже простими словами розповідала про емоції, про те, що кожна із них важлива. І пропонувала три практики, які можуть допомогти впоратись з емоціями, що проявляються надмірно. Дихальну і дві стабілізаційних - ресурсних. 

Урок для учнів 7-11 класів — записали психологи Катерина Тімакіна та Ілія Єлісей Касторних. Вони серйозно та чутливо розповідають про самооцінку, регуляцію. І теж дають практики стабілізації.

Повні відео уроків є на відеосервісі MEGOGO, у розділі «MEGOGO Освіта», Уроки можна в будь-який час подивитися тут:

1.https://megogo.net/.../22559076-onlayn-urok-1-6-klas.html   2.https://megogo.net/.../22559086-onlayn-urok-7-11-klas.html

Або завантажити за посиланнями:  1-6 клас: https://bit.ly/3YVasMt   7-11 клас: https://bit.ly/44wZHkv

 

Травмачутливість і використання текстів у підручниках

 

Ось як говорить про цей проєкт Світлана Ройз: "... тема травмачутливості  саме зараз надважлива, і саме вона зараз в фокусі моєї практики. … Я перечитала і проаналізувала 43 підручники (86 книжок) для початкової школи з української мови та літератури (читання).  Минулого навчального року до мене часто зверталися родини й учителі учнів молодшої школи.

Під час читання деяких текстів в підручниках у дітей траплялися напади тривоги, істерики й панічні атаки. Після цього я вирішила проаналізувати тексти й зробити примітки до підручників, щоб учителі могли одразу бачити, у чому варто бути обережними, а де краще в опрацюванні текстів чи додаткових завдань змістити акценти, щоб уникнути травматизації та стигматизації. І запропонувала те, що може допомогти дітям і дорослим уникнути ретравмування. І не просто уникати складних тем, а обережно проводити через них.

…А далі для мене відбулось диво – я передала мої напрацювання в МОН… і їх одразу взяли в роботу, і з рекомендацій зробили методичку для вчителів. Сьогодні вона опублікована на сайті МОН і буде далі передаватись вчителям. А я зі свого боку думаю ще провести відкриті практикуми для вчителів з травмачутливості".

Завантажити можна тут: https://bit.ly/3tiVDr7

Чому це необхідно? Ми знаємо, що війна негативно впливає на усіх нас, проте на дітей — особливо. Вони вразливіші й ще не вміють регулювати свої стани так, як дорослі. Саме тому ми маємо бути максимально обережними з контентом, який їм пропонуємо, зокрема і в межах шкільної програми.

 

«Живі письменники: як говорити з дітьми про війну і мир»

 

Команда фахівчинь із лабораторії дитячого читання «БараБука» НЦ Мала академія наук України та експертів-освітян і психологів ГО "Смарт освіта" працює над проєктом «Живі письменники: як говорити з дітьми про війну і мир».

Ділимось списком із 40 книжок, які увійдуть до третього тематичного посібника для батьків та освітян: https://bit.ly/3FiNNRh

Для проєкту було зібрано всі українські книжки, які написали сучасні автор(к)и на тему війни, та відбулося закрите голосування експерток щодо відбору рукописів. До майбутнього третього тематичного посібника увійдуть книжки, що набрали від 4 і більше балів (за 5-бальною шкалою оцінювання). Проєкт реалізується за підтримки Український інститут книги

Ще про кілька проєктів щодо ментального здоров'я дітей, у яких приймала участь Світлана Ройз, ми розповімо у наступному матеріалі, слідкуйте за оновленням статей на нашому сайті.

 

Майже післямова

 

Матеріал про знайомство з людиною, яка докладає кожного дня максимум зусиль, щоб допомогти українським батькам та дітям зберегти психологічне здоров'я, закінчимо рядками героїні матеріалу: 

"Коли я долучаюсь до ідей, що мають підтримати дітей під час війни - у мене одночасно всередині біль, що взагалі ми маємо про це дбати. І відчуття сили - у впевненості, що ми впораємось.

Але я мрію про час, коли теми проєктів зміняться.

А близькість та підтримка залишиться."

Тож не дивно, що кожен свій запис у блогу, як візитівкою, Світлана Ройз закінчує незмінними словами: Обіймаю, Родино ❤️ як хочу Перемоги.

 

Маріанна Пайда

 

P.S. Кілька матеріалів, пов'язаних зі Світланою Ройз: поради та інтерв'ю:

https://www.barabooka.com.ua/poradi-psihologa-svitlani-rojz-dlya-bat-kiv/

https://nv.ua/ukr/opinion_author/royz.html

Інтерв'ю зі Світланою Ройз

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3639611-svitlana-rojz-ditaca-psihologina-pismennica.html

https://forbes.ua/lifestyle/razvit-zhiznestoykost-podrobnyy-gid-ot-psikhologa-svetlany-royz-kotoryy-pomozhet-perezhit-opyt-voyny-i-pereyti-v-posttravmaticheskiy-rost-08072022-7064

 

Коментарі
Додати відповідь