Ви є тут

Програма "Муніципальна няня": роз'яснення та коментарі

20/03/2019

  • 0

Що насправді передбачає програма "Мцуніципальна няня" і на яку допомогу можуть розраховувати молоді батьки?

Скільки відшкодує держава? "Муніципальна няня" – це урядовий проект з підтримки молодих батьків, який запрацював з 1 січня 2019 року. У його рамках держава компенсувє частину витрат на послуги няні для дітей до 3 років. Сума відшкодування рівна розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, станом на сьогодні це 1626 гривень на місяць. У Міністерстві соцполітики наголошують, що компенсація на няню не заміняє інші соціальні виплати на дитину і виплачується окремо за бажанням батьків.

Жодних зобов’язань виходити із декретної відпуски через "Муніципальну няню" також немає. У відомстві наголошують, що на компенсацію за послугу можуть розраховувати як батьки, які працюють, так і ті, хто перебуває у декретній відпустці.

Які умови відшкодування? Згідно з постановою Кабміну, батьки самі шукають і обирають фахівця. Єдина обов’язкова умова для компенсації від держави – це офіційне працевлаштування доглядальниці. Органи соцзахисту залишають за собою право перевірити в державних реєстрах інформацію про няню. Вона має бути або ФОПом, або юридичною особою, яка надає послуги догляду за дітьми.

Як оформити? Для оформлення державної допомоги батькам потрібно звернутись у відділ соцзахисту за місцем проживання. З собою треба мати паспорт та ідентифікаційний код одного з батьків, свідоцтво про народження дитини, а також копію офіційно укладеного з нянею договору. Крім того, потрібно написати заяву на отримання компенсації і надати документи, що підтверджують оплату послуг няні (квитанції, чеки, виписки з банківського рахунку тощо).

Строк подачі документів – місяць із моменту укладення угоди з нянею. Крім того, щомісяця до 5 числа потрібно надавати документи про оплату праці няні. В уряді обіцяють, що це можна буде зробити в управлінні соцзахисту або електронною поштою. Рішення про нарахування компенсації ухвалюють місцеві органи соцзахисту протягом 10 днів від дати подання документів.

 «Муніципальна няня» - одна з тих тем, яку нині обговорюють найбільше. Ресурс Uzhgorod.in поспілкувався із зацікавленими сторонами.

В чому ви вбачаєте користь/недоліки від цієї державної ініціативи?

Юлія Дуб, р. 26, в декреті. Донька Соломія 2,3 роки.

-         Тут, як на мене є кілька вагомих "плюсів" як для батьків, так і для "муніципальних нянь". Перш за все, це фінансова складова, бо сім'ї, які раніше не мали змоги найняти няню, тепер можуть це зробити за рахунок держави, хоча б на кілька днів/годин на місяць і сімейний бюджет зовсім не постраждає. Жінки, які хочуть вийти на роботу раніше, тепер зможуть простіше це організувати і зекономити щонайменше 1600 грн.  щомісяця. Для нянь це буде стимулом підвищувати свою кваліфікацію і конкурувати на ринку, бо з'явиться попит, це вплине і на якість надання послуг.

Ірина Совяк, р. 26, в декреті. Близнюки Денис та Богдан, 2 роки.

-         Однозначно корисно для тих, хто хотів би користуватися послугами няні не по 8-12 годин щодня, а по кілька годин два-три рази на тиждень, наприклад.  Виділити час на себе (як мінімум, сходити у магазин за одягом, на манікюр, на каву з подругами, врешті-решт) у перші роки життя буває ой як непросто. Завдяки компенсації можна буде або повністю вписатися у цю суму, або небагато доплатити – так, щоб вигода від такої угоди буде очевидною. Стосовно ж тих, хто користується послугами няні на повний день чи цілодобово (таких багато серед моїх знайомих батьків двійнят), то тут варто розуміти, що няня підніматиме вартість своїх послуг рівно на стільки, скільки податків їй потрібно буде сплатити як ФОП. І тут важливо, аби обидві сторони були зацікавлені у сплаті податків. Для батьків, гадаю, зміна буде некритичною, а от няня може й подумати: якщо батьки згодні платити, умовно кажучи, на 2 тисячі гривень більше, то чому б просто не брати ці гроші собі? Із розмов між деякими я бачу, що  у нас, на жаль, багато людей взагалі не розуміють, для чого існують податки як такі. Цікавий парадокс: «дитячі» гроші хочуть отримувати всі, а податки платити – зась.

Ольга Юшко, р.31, бухгалтер, сину 1.3 роки.

-         Однозначно, така ініціатива є позитивною для батьків, оскільки є можливість хоч трохи мінімізувати видатки на оплату няні для сімей, у яких обоє батьків вже працюють, а також, хоч трохи стимулювати вихід на роботу матері, яка хоче працювати і будувати кар’єру, але не має такої фінансової можливості.

Чи плануєте скористатися цією можливість?

Юлія: «Так, останнім часом я розумію, що помічниця мені була б у нагоді і для буденних справ і для того, щоб я поступово могла повертатися до робочих процесів. Тому для мене така підтримка держави є вагомою і якщо усе запрацює, то я неодмінно скористаюся цією допомогою».

Ірина: «Особисто я б із задоволенням скористалася такою програмою – хоча б для того, щоб перевірити, як воно працює. Мій графік налагоджений таким чином, що зараз аж великої потреби у послугах няні я не відчуваю, але мені б дуже не завадила няня двічі на тиждень по кілька годин, аби я могла займатися рутинними справами не у вихідні чи ночами, а тоді, коли мені зручно. Інше питання, чи встигну я цим скористатися – моїм дітям уже 2, програма розрахована на батьків до 3-х років».

Ольга: «Обов’язково спробую скористатись послугою муніципальної няні, адже для моєї родини це лише плюс. Але поки що нема ні затвердженого порядку, ні конкретних роз’яснень з даного питання».

Там, де бюджетні гроші висока ймовірність махінацій, ви так не вважаєте?

Юлія: «На жаль, махінації можливі майже в усьому, завжди будуть люди, які хитруватимуть. Але тут усе досить чітко продумано, ти складаєш договір з нянею-ФОПом (є чіткий перелік КВЕДів) і кожного місяця подаєш в соцзахист квитанції про оплату, і вже на основі цього здійснюється виплата. Усе легко перевірити. Якісь махінації будуть або не виправдані (фінансово),  або їх буде доволі легко помітити».

Ольга: «Сумніваюсь, що хтось буде займатись махінаціями, пов’язаними з офіційним працевлаштуванням матері, заради цих виплат. У всіх інших випадках, кошти, у будь-якому разі, будуть йти на догляд за дитиною, поки батьки будуть працювати».

 

Чи матимуть можливість скористатися цією програмою батьки в маленьких містах і селах?

Юлія: «Думаю, що не одразу, але так. Якщо система добре запрацює і з'явиться попит, то за ним буде і пропозиція. У кожному місті є люди, що працюють нянями, але не офіційно, часто через особисті домовленості і без жодних гарантій, а тут усе може кардинально змінитися. Мені здається, що це дуже хороша ініціатива, головне, щоб люди "на місцях" її не заплямували і готові були її розвивати».

Ірина: «Не впевнена, що в Ужгороді скоро з’являться пропозиції від таких нянь; крім того, не знаю, чи буде їх кількість достатньою для того, щоб я змогла обрати «свою», як мінімум, за одним головним критерієм – чи сприймуть її мої діти, чи однакові у нас погляди на виховання і так далі. Знаю від знайомих, що знайти няню, яка пасуватиме за всіма параметрами – дуже непросто, тож відповідно і вибір має бути достатнім для цього. Стосовно ж іще менших міст, як, наприклад, мій рідний Чоп, де 9 тисяч населення – там взагалі майже ніхто не винаймає нянь, не кажучи вже про муніципальних».

Ольга: «Дуже сподіваюсь, що у маленьких містах будуть створені та зареєстровані спеціальні організації, які будуть офіційно надавати послуги по догляду за дітьми. Інакше, дана ініціатива буде абсурдною для маленьких міст та сіл».

Плюси і мінуси урядової ініціативи коментує юрист Вікторія Гевці.

Переваги:

- Мама і няня отримують відносини з гарантіями.

- Угоду може заключати будь-хто з членів родини.

- Не складний перелік документів для угоди.

- Передбачена можливість відправляти пакет документів електронним способом.

- Проект не передбачає обо'язковий вихід на роботу.

- Якщо прожитковий мінімум зростає – сума перерахунку автоматично збільшується.

- Стимул для офіційного працевлаштування няні і соціальних гарантій для неї.

Недоліки:

- На Закарпатті складно знайти людину, яка офіційно здійснює діяльність за КВЕДом «Денний догляд за дітьми».

- Затримки з виплатами. Повернення коштів передбачається (найпізніше) в наступний місяць після надання послуг – недовіра, що так буде насправді, стримує людей.

- Проект прописаний і вступив в дію, а механізму його виконання нема.

 Проект «Муніципальна няня» - пілотний і від його результатів залежить, чи приживеться ініціатива в Україні. Більшість цивілізованих країн в сфері догляду за дітьми мають прозорі і зрозумілі правила, прописані на папері і затверджені документально. Україна чекає на своїх першопрохідців і їх приклад може відкрити двері для усіх охочих працювати в правовому полі і з гарантіями безпеки для дитини.

Джерела: www.kurs.if.uawww.uzhgorod.in.

Коментарі
Додати відповідь