Ви є тут

«Вагітні» забобони

22/06/2012

  • 5

Не дивлячись на стрімкий розвиток знань про людину та медичних знань, вагітність і пологи все ж залишаються чудом та великим таїнством. Хоча б для майбутньої матері.  З настанням вагітності багато жінок стають забобонними - навіть ті, хто завжди тверезим мисленням. Ми починаємо звертати увагу на різні прикмети, побоюючись, що той чи інший наш вчинок зашкодить майбутньому малюку. Чи варто над цим сміятися? Або в забобонах, пов'язаних з вагітністю, все ж є певна частка істини?

Найперше, в чому сумнівається вагітна жінка, - повідомляти або не повідомляти про свою радість оточуючим. Вважається, що про свою вагітність нікому не можна говорити до її середини, до моменту, коли вже почне збільшуватись живіт. У багатьох народів світу є різні ритуали приховування інформації про майбутню дитину від злих духів. На Русі, коли вагітність ставала очевидною, жінка переодягалася в одяг чоловіка. А в Африці на животі малюють обереги. Сенс у цьому, безумовно, є. Вагітність першого триместру найбільше схильна до ризику викидня. Запитання і співчуття оточуючих зайвий раз можуть травмувати жінку.

 

Забобони, підтверджені наукою повністю або частково

Деякі прикмети лікарі підтримують, пояснюючи їх з наукової точки зору.

Наприклад: якщо вагітна гладить кішку, то у дитини буде безліч ворогів. Насправді кішки є переносниками токсоплазмозу, дуже небезпечного захворювання під час вагітності. Жінка може і не помітити, як захворіла, але переданий через плаценту збудник токсоплазмозу вражає нервову систему малюка. Якщо у вас є кішка, обов'язково віднесіть її до ветеринара здати аналізи. Не чистіть котячий туалет або робіть це в рукавичках.

Під час вагітності не можна приймати гарячу ванну або ходити в лазню - дитина народиться недоношеною. Дійсно, гаряча вода може спровокувати ранні пологи, але тепла ванна не зашкодить.

Не можна відмовляти вагітній в їжі - будуть важкі пологи. Вагітна жінка підсвідомо обирає потрібну для розвитку малюка їжу. Якщо організм вимагає - потрібно дати. Та й лікарі не ставлять останнім часом надто строгих заборон, іноді дозволяючи випити трохи вина або з'їсти невеликий шматочок шоколадки. Головне - знати міру.

Вважається, що під час вагітності не можна їсти фрукти червоного кольору, тому що дитина народиться «червоною». Справа у тому, що червоні фрукти алергенні, і це може викликати у плоду відповідну реакцію.

Вагітним не можна вивішувати білизну. Наші бабусі думали, що в цьому випадку дитина може заплутатися в пуповині. Насправді пуповина тут ні при чому, а от поза, в якій жінка вивішує білизну (піднімаючи при цьому руки) дійсно шкідлива для плоду - організм малюка починає гірше забезпечуватися киснем. А ще ця поза підвищує тонус, що може призвести до передчасних пологів.

Вагітним не слід займатися в'язанням. Справа не в самому в'язанні, а в тому, що це сидяча робота. При довгому сидінні порушується кровообіг органів малого тазу, що не є корисним для майбутньої мами.

Не можна називати стороннім передбачувану дату пологів. Раніше вважалося, що це захищає від пристріту. Зараз така таємничість всього лише вбереже вас від питань настирливих знайомих: ну кому яке діло, коли ви народите? А раптом будуть передчасні пологи або, навпаки, переношування? Всяке буває...

Вагітна жінка не повинна дивитися на страшні або неприємні речі, а то дитина народиться хворою чи негарною. Споглядання чогось неприємного - це стрес, а такий стан загрожує важкими або передчасними пологами, що знову ж таки збільшує ймовірність родової травми.

Не можна лаятися при вагітній - дитина може з'явитися на світ з величезною рідним плямою. Рідні плями не мають відношення до лайки. Але, безумовно, лайливі слова викличуть у вагітної негативні емоції, а вони їй шкідливі.

Вагітній не можна сидіти, схрестивши ноги - дитина народиться з кривими ногами. Частка правди в цьому є, оскільки при схрещуванні ніг у них порушується кровообіг, а ноги майбутніх матусь і так страждають від зрослих навантажень.

Під час вагітності не можна спати на спині, а то дитина задихнеться. Лікарі цілком і повністю підтримують цю прикмету, але з іншої причини. У такому положенні матка (особливо коли великий плід) здавлює нижню порожнисту вену. Зменшується венозне повернення крові до серця, знижується артеріальний тиск, а при різкому зниженні може наступити непритомність. Визначити здавлювання нескладно - занепокоєння, брак повітря, запаморочення, прискорене дихання і пульс. Лікування просте - потрібно повернутися на бік. А якщо заснути на спині, можна не відчути. При тривалому здавлюванні порожнистої вени знижується матковий і нирковий кровообіг, плід гірше забезпечується живильними речовинами і кров'ю.

Після народження дитини протягом 40 днів ніхто сторонній не повинен відвідувати дім. У давнину вважалося, що гості можуть ненавмисно наврочити малюкові. А сьогодні це визначається вимогами гігієни: новонароджені дуже сприйнятливі до різних інфекцій.

 

Забобони, що втратили сенс

Крім того, існує безліч забобонів, які в минулому були пов'язані з магічними повір'ями, але сьогодні втратили всякий сенс або застаріли.

Так, є прикмета, що, не можна заздалегідь готувати "придане" для малюка. За старих часів сорочечки і чепчики шили самі матері, а сидяча робота, як ми знаємо, шкідлива для вагітних. А сьогодні все необхідне можна купити, а про забобону - забути.

До винаходу УЗД стать майбутньої дитини намагалися визначити різними способами. Наприклад, вірили, що якщо живіт у вагітної зростає вперед - буде хлопчик, а якщо він збільшується з боків, то дівчинка. І ще: якщо вагітна починає ступати з лівої ноги - буде хлопчик, а з правого - дівчинка. Як з'ясувалося, ці прикмети не дають вірного результату.

Є й "абстрактні" прикмети, які начебто не мають ніякого раціонального сенсу. Скажімо, заборона фотографуватися під час вагітності. Прийнято вважати, що через це плід може зупинитися у розвитку.

Майбутній матері не можна торкатися обличчя, інакше в малюка будуть родимі плями. Чи можливо таке, що б дев'ять місяців не торкатися до обличчя? У всіх дітей були б родимі плями.

Не бажано називати дитину ім'ям когось з родичів, особливо якщо життя того склалася нещасливо - новонароджений може повторити його долю.

Не можна качати порожню колиску: "Чорта качаєш!" - говорили в давнину. Правда, зараз дітки сплять не в колисках, а в ліжечках або колясках. Виходить, тепер не можна качати візочок.

За старовинним повір'ям, у нашому волоссі схована життєва сила, тому безліч прикмет пов'язано з волоссям матері і дитини. Ось лише деякі. Вагітним не рекомендується розчісувати волосся в п'ятницю. Під час пологів волосся неодмінно повинні бути розпущені. До пологів небажано стригти волосся, а маленьких дітей не стрижуть до однорічного віку. В іншому випадку малюк може захворіти.

 

«Дитячі» забобони

Крім забобонів навколо вагітності, існують прикмети про самі пологи і перші роки малюка.

Якщо в новий місяць народився - буде жити довго і щасливо. Якщо відразу після народження закричав сильно і голосно - господарем буде. І звичайно, буде щасливим, якщо народився в сорочці. На Русі таку «сорочку» зберігали і носили в спеціальній ладанці. А для «привороту» багатства новонародженого кладуть на вивернутий вовною назовні кожух.

Є цікавий звичай для батька новонародженого. Його пригощають сильно пересоленою кашею з перцем, примовляючи: «Дружині теж було солоно і гірко народжувати».

Для захисту від пристріту перший раз дитину купають у воді, підфарбованому молоком. Також від пристріту прийнято не показувати дитину до шести тижнів чужим.

Не можна сушити дитячий одяг вночі на вулиці - в ній злі духи поселяться. Не можна багато цілувати немовлят - німими виростуть. Поки дитина не навчиться говорити, його не можна годувати рибою - буде німий, як риба.

Щоб не дати злим духам підступитися до дитини, його до п'яти років одягають в одяг протилежної статі. Ця прикмета дотримувалася навіть у царських сім'ях, де спадкоємців престолу виряджали в дівочі сукні до п'яти років.

До хрещення всі діти - Богдани (Богом дані). На хрестинах першу чарку треба вгору виплеснути - дитина буде високою і ставною. А от якщо на хрестинах хтось залишить їжу на тарілці - дитина буде рябою.

А є забобони взагалі магічні. Коли дитина зробить перший крок, потрібно провести ножем між його ступнями - від майбутніх пут звільнити. Якщо ж дитина довго не починає самостійно ходити - покласти між ніг віник, а потім розібрати його на прути.

Прикмет та забобон існує безліч, деякі з них раціональні і зрозумілі, а деякі - абстрактні і навіть магічні. Яким вірити, а на які не звертати уваги - кожен визначає для себе сам. Але якщо жінка вибрала якісь прикмети і дотримується їх неухильно, не заважайте їй. Адже у період вагітності жінка надзвичайно ранима. А головне ж, щоб вона себе почувала добре і дитина була здорова.

Можливо, ви знаєте забобони та прикмети, пов'язані з вагітністю та дітками, не згадані у статті? Поділіться з нами!

Коментарі
Зображення користувача Уляна.
Уляна

25/06/2012

Вагітним неможна сидіти чи стояти на порозі, бо поріг це двері між нашим світом і потойбіччам, то в майбутню дитину може вселитися демон. А наукове пояснення просте: на порозі, можуть бути, протяги і вагітна може захворіти.

Зображення користувача Наталка_Касим.
Наталка_Касим

25/06/2012

А ще деяким вагітним не можна читати подібні статті - тому що вони дуже вразливі й емоційні і зразу починають шукати що з ними не так Wink
А взагалі - найголовнішою порадою могла б бути порада вчитися слухати своє тіло, розуміти свої почуття і поважати їх.

Зображення користувача amelie.
amelie

26/06/2012

Интересно было почитать Smile Сама не суеверна, но для некоторых полезно почитать, что народная мудрость иногда подтверждается, а иногда - это просто чушь Smile

Зображення користувача Сандра.
Сандра

26/06/2012

Це для мене актуально якраз Smile Я не те,що дуже забобона,але щось у тому іноді є,виявляється Smile

Зображення користувача Іванн@.
Іванн@

18/07/2014

Додати відповідь