Ви є тут

Сучасні діти дорослішають раніше

09/04/2013

  • 0

Сучасні діти та підлітки мають у середньому вищий ріст та масу тіла, ніж їхні ровесники кілька десятиліть тому. До того ж акселерація виявляється не тільки у більш швидких темпах збільшення росту та маси тіла дітей, але й у ранньому статевому дозріванні.

До прикладу, за даними вчених, середній вік статевого дозрівання серед британських підлітків складає 12 років. Якщо у дівчаток в 19 столітті груди починали формуватися тільки в 15 років, що є першою ознакою вступу в період пубертатного періоду, то сьогодні подібний процес вже помітний в 10 років.

Причини раннього дозрівання сучасних дітей: дослідження учених

Автори різних досліджень спробували вияснити причини раннього статевого дозрівання сучасних підлітків. Як вважає керівник британського дослідження доктор Марк Белліс, прискорене статеве дозрівання сучасних дітей частково пояснюється поліпшеним харчуванням і різким зниженням поширеності ряду дитячих інфекцій.

В той же час не менш важливою може виявитися і роль деяких соціальних факторів або сімейних обставин, зазначає Белліс. Незважаючи на відсутність надійних доказів того, що діти в соціально неблагополучних районах розвиваються швидше, ніж їх більш забезпечені однолітки, саме в цих районах найгостріше стоять такі проблеми як високий відсоток неповних сімей і висока народжуваність. Доктор Белліс також вказав на результати недавно опублікованого дослідження, згідно з яким статеве дозрівання наступає значно швидше у дівчаток, що ростуть у сім'ях, де немає батька.

Інше дослідження, проведене американськими ученими підтверджують дані британський учених. Як виявилося, у сучасних дітей спостерігається раннє статеве дозрівання, у багатьох вже у віці 7 років починають рости груди. Ріст грудей у ​​віці семи років спостерігається у 10,4 відсотка білих дівчаток, 23,4 відсотка негритянок і 14,9 відсотка латиноамериканок.

Дослідження також показало, що раннє статеве дозрівання частіше спостерігається у дівчаток з надлишковою масою тіла. Крім ожиріння на організм впливають різні хімічні речовини, що містяться в їжі, конструктивні матеріали і навколишнє середовище. Відзначимо, що така ж тенденція була виявлена ​​у європейських дівчаток вченими з Копенгагенської університетської клініки Рігсхоспіталет.

Раніше традиційно було прийнято вважати причиною ранньої зрілості гормональний дисбаланс, однак експерти Університету Единбурга відшукали інші причини. Вони вважають, що такий ранній вступ дівчаток в період статевого дозрівання може стати наслідком стресу, який вони переживають через розлучення батьків і сварки у родині. Причиною стресу можуть бути також занадто високі очікування, які покладають дівчатка самі на себе, маючи намір зайняти гідне становище у шкільному колективі.

Отож, підсумуємо коротко причини раннього статевого дозрівання:

- надлишкова вага дітей (наростаючий вплив гормону лептину, що виробляється в жировій тканині). Кожне наступне покоління має все більшу середню вагу, оскільки  збільшуються жирові запаси організму і рівень лептину. Джерелом цього процесу є те, що  сучасні діти споживають більше калорійної їжі, в тому числі фаст-фуду, і менше свіжих овочів, фруктів, менше ходять пішки, менше рухаються;

- постійний стрес в сім'ї, відсутність стабільності в навколишньому середовищі їх (спрацьовує древній еволюційний механізм, що стимулює більш ранню передачу генетичного матеріалу новому поколінню);

- вплив шкідливих речовин у харчуванні (можливо, вживання у їжу м’яса, вирощеного з використанням гормонів росту) та навколишньому середовищі (екологічні чинники та використання хімічних сполук у побуті).

Особливості дорослішання хлопчиків

Раннє статеве дозрівання підлітків стосується не тільки дівчаток. Сучасні хлопчики розвиваються приблизно на рік швидше, ніж їх батьки і діди, стверджують вчені. Дослідження, проведені кілька десятиліть тому, показали, що статеве дозрівання відбувалося у 13-16 років, однак сучасні роботи підтверджують, що в наші дні статеве дозрівання починається у 12-15 років.

Раннє статеве дозрівання хлопчиків, особливо якщо фізичний розвиток випереджає психологічний, небезпечне ранніми статевими зв'язками і тісно пов'язаними з ними захворюваннями, а також вагітностями партнерок. І тут необхідна спільна робота батьків, психологів і педагогів. У першу чергу, інформаційна. Батьки, за необхідності разом з психологом, можуть допомогти дитині перевести сексуальну енергію в більш безпечну площину - направити її на творчість, спорт, інші захоплення.

Ще одна небезпека - психологічна. У період статевого дозрівання, особливо у дітей з ознаками дисгармонічної акселерації, дитина дуже вразлива. При дисгармонічній акселерації з випереджаючим фізичним розвитком, хлопчик може страждати від підвищених вимог, що пред'являються до нього, як до «дорослого», коли він, по суті, психологічно залишається дитиною. Перепади настрою, конфлікт зі старшим поколінням, різні форми протесту, іноді навіть суїцидальної спрямованості - все це може бути небезпечно, і майже завжди неприємно, як батькам, так і самій дитині. І якщо у дівчаток цей період часто проходить більш-менш спокійно, то бунтарський дух хлопчаків-підлітків може стати причиною багатьох неприємностей - в першу чергу, для самого хлопчика.

Сучасні дівчатка досягають статевої зрілості на 2 роки раніше, ніж їхні бабусі

Сучасні дівчатка досягають статевої зрілості на 18 місяців раніше, ніж їх матері, і майже на 2 роки раніше, ніж їхні бабусі, встановив психолог Арік Сігман. Середній вік настання менструацій у дівчаток складає в даний час 10,25 років. Але, хоча дівчинки стали дозрівати раніше, вік настання першої менструації і переходу до статевого життя поки ще практично не змінився за останні 40 років.

Психолог підтвердив тенденцію до прискореного статевого дозрівання дівчаток, відзначену в більш ранніх дослідженнях. Приміром, в 2000 році вчені з Брістоля встановили, що кожна шоста дівчинка досягає статевої зрілості до восьмирічного віку,

Раннє статеве дозрівання глибоко відбивається на емоційному стані дівчаток. Причиною цьому служить недостатнє психічне дозрівання, яке відстає від фізичної зрілості. Статеве дозрівання збиває адекватний контроль емоцій у дівчаток. В результаті на зовсім непідготовлену психіку лягають депресії, різні види залежностей (куріння, алкоголізм, наркоманія). Поріг ранніх вагітностей також знижується за рахунок більш ранньої здатності до дітородіння.

Психологічні аспекти раннього статевого дозрівання

Психологи запевняють, що ранній статевий розвиток сучасних дітей зачіпає не тільки фізичний, а також психологічний і розумовий розвиток.

Ми не можемо ставитися до дітей ХХІ-го століття так само, як ми ставилися до їх ровесників десятиліттями раніше, оскільки вони несхожі на своїх попередників і знаходяться на абсолютно іншій стадії розумового розвитку, кажуть вчені.

Деякі психологи намагаються пояснити це тим, що діти отримують більше різноманітних відомостей, дивляться телевізор, та й вихованню їх приділяється більше уваги. Все це так. Але набагато важливішим є те, що сучасні діти повинні сприймати і, так би мовити, перетравлювати весь той величезний потік інформації, який звалюється на їхні юні голови.

Те, що сучасні діти «порозумнішали», доводять і психологічні тести. Помітно зріс, наприклад, «коефіцієнт інтелекту», розроблений французьким психологом А. Біне. До таких же висновків прийшов і видатний швейцарський психолог Ж. Піаже. Ще не так давно він стверджував, що розуміння причинно-наслідкових зв'язків між предметами і явищами виникають лише до 12 років. Вже через 10 років він пересунув цю вікову межу до 7-8 років, тобто до молодшого шкільного віку.

Психологи і педагоги зустрічаються з іншим аспектом акселерації - раннім статевим дозріванням і пов'язаними з ним психологічними проблемами. Це і депресії, і конфлікти, і протести, і необхідність ведення на тлі всього цього нормального освітнього процесу. Ці ж проблеми найчастіше хвилюють і батьків.

Отож, батькам у ХХІ столітті доводиться нелегко - вони часто не готові вирішувати проблеми, пов’язані з раннім дозріванням своїх дітей.  Адже вони очікують статеве дозрівання дітей до 15-16 років, а насправді у наші дні воно відбувається на кілька років раніше. А участь батьків, увага та допомога особливо необхідні дитині в період статевого дозрівання. Тому й сексуальне виховання школярів сьогодні повинно починатися на кілька років раніше.

Підготувала Маріанна Пайда, за матеріалами Інтернет-видань

Коментарі
Додати відповідь