Ви є тут

Нові нормативи ВООЗ зросту і ваги дітей. Таблиці зросту і ваги.

26/02/2015

  • 1

Динаміка розвитку зросту і ваги дітей визначається двома складовими: спадковими факторами, складом харчування і факторами навколишнього середовища. При цьому спадкова схильність позначається, в основному, на зростанні дитини (особливо при пологах і в період після статевого дозрівання), а головну роль у розвитку ваги відіграє саме склад і якість харчування. Очевидно, що нормальна вага і зріст можливі тільки при нормальному вигодовуванні. Всупереч переконанню багатьох батьків, зміна ростових та вагових показників дітей не підкоряється принципом «чим більше, тим краще», а має відбуватися у відповідності з певними параметрами, що варіюються в досить широких межах.

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ), правильне харчування малюка включає виключно грудне вигодовування в перші 6 місяців життя і продовження годування груддю, з поступовим додаванням прикорму, принаймні, до року.

Останнім часом було відзначено, що співвідношення зросту і ваги дітей останнім часом відрізняється від колишніх норм. Справа в тому, що колишні таблиці і графіки норми зросту і збільшення у вазі дітей є застарілими, оскільки вони були складені більше 20 років тому на основі даних ваги і зросту дітей, що перебували, переважно, на штучному вигодовуванні.

Відповідно до думки фахівців, прагнення відповідати старим стандартам, у багатьох випадках, призводить до перегодовування, а необґрунтоване додавання штучних сумішей до 6 місячного віку, в кінцевому підсумку, може призвести до таких проблем як занадто раннє завершення годування груддю, повільного моторного розвитку дітей через надмірну вагу, підвищений ризик виникнення в майбутньому ожиріння та інших серйозних захворювань (харчова алергія, кишковий дисбактеріоз, хронічні запори, панкреатит, атиповий дерматит та ін.).

Прості правила по налагодженню і веденню грудного вигодовування ви знайдете в статтях: Прості правила успішного грудного вигодовуванняГрудне вигодовування: я все роблю правильно.

У 2006 році, дослідницька група ВООЗ склала нові нормативи динаміки ваги і зросту дітей. Під час дослідження проводилося спостереження за 8440 малюками з різних країн і різних соціально-економічних прошарків населення, матері яких дотримувалися рекомендацій ВООЗ щодо годування і не палили до, під час або після вагітності. Дослідження показало, що раніше прийняті нормативи ваги були завищені на 15-20%, оскільки діти, що перебувають на грудному вигодовуванні, набирають вагу повільніше, ніж їх ровесники, які отримують штучні суміші.

Для оцінки розвитку дитини слід враховувати три фактори: довжину тіла (ріст), вагу та окружність голови. Дані параметри трохи відрізняються для хлопчиків і дівчаток і тому представлені в окремих таблицях.

Як користуватися графіками?

На блакитному тлі показані нормативи розвитку для хлопчиків, на рожевому - для дівчаток. По горизонталі вказаний вік малюка в місяцях, по вертикалі вказані показники розвитку (вага в кг або зріст в см). Ви повинні знайти точку перетину між вертикальною лінією, відповідною віку дитини, і горизонтальною лінією, яка відповідає її вазі, зросту або окружності голови.

Норма розвитку розташовується між двома червоними лініями (верхньою і нижньою). Як можна помітити, вони варіюються у досить широких межах (вплив спадковості). Якщо показники дитини розташовуються нижче нижньої або вище верхньої червоної лінії, необхідно проконсультуватися з лікарем для виявлення можливих причин невідповідності параметрів розвитку дитини наведеним нормам.

Для складання графіків використовувався Z критерій. Більш детальну інформацію (англійською мовою) ви зможете знайти на офіційному сайті ВООЗ.

Крім зросту і ваги дитини важливо відстежувати окружність його голови.

Норми ваги для дівчаток від народження до 5 років

нормы роста и веса для детей

Норми ваги для хлопчиків від народження до 5 років

нормы роста и веса для детей

Норми зросту для дівчаток від народження до 5 років

нормы роста и веса для детей

Норми зросту для хлопчиків від народження до 5 років

нормы роста и веса для детей

Норми окружності голови для дівчаток від народження до 5 років

 нормы окружности головы для детей

Норми окружності голови для хлопчиків від народження до 5 років

нормы окружости головы для детей

Джерело: www.polismed.ru.

Коментарі
Зображення користувача Daisy.
Daisy

04/03/2016

корисна стаття, треба всім бабусям показувати))

Додати відповідь