Ви є тут

Контрацепція у період грудного вигодовування

14/08/2011

 • 0

Зараз, поки ви вагітні, ваші думки часто бувають пов'язані з недалеким майбутнім, коли ви станете мамою. У що одягати малятко, де укладати спати, скільки разів гуляти... Але ще одне питання, яке найчастіше відразу і в голову не приходить, проте воно дуже важливе як для вас, так і для майбутнього малюка. Маємо на увазі післяродову контрацепцію.

Медики вважають, що в перші три роки після вагітності і народження малюка, організму жінки потрібен відпочинок для того, щоб дати можливість всім органам і системам прийти в норму, відновитися. Вам потрібні час і сили, щоб подбати про себе і маленького члена сім'ї, а після цього ви зможете планувати нову вагітність.

Відомо, що якщо наступна вагітність наступає у перші 6 - 23 місяці після першої, то організм не зможе якісно впоратися зі своїми обов'язками по виношуванню малюка (високий ризик анемії, велика ймовірність кровотеч в 3-му триместрі, можливі передчасні пологи або народження малюка з малою вагою).

Саме тому своєчасне використання контрацепції убереже вас від аборту або незапланованих пологів, а це тільки позитивно позначиться на вашому здоров'ї та сімейному кліматі.

Методи планування сім'ї

Які види контрацепції можна використовувати після пологів? Напевно, при виборі контрацепції ви будете враховувати надійність методу, його зручність, економічність, можливість поєднання з грудним вигодовуванням.

Зупинимося на методі під назвою ЛАМ (Лактаційної Аменореї  Метод). Що це означає? Відсутність у жінки менструації під час годування грудьми. Суть його в тому, що поки жінка годує дитину тільки грудьми, пролактин, який виробляється в жіночому організмі, повністю пригнічує овуляцію. І, відповідно, нова вагітність наступити не може.

Переваги та недоліки ЛАМ

У цього природного методу контрацепції багато переваг, ось деякі з них:

 • Ефективність методу 98%;
 • Його можна застосовувати відразу ж при відновленні статевого життя;
 • Він не має побічних ефектів;
 • Метод економічно вигідний, а точніше зовсім безкоштовний;
 • Простий у використанні, не вимагає медичних пристосувань;
 • Не заважає при статевому контакті;
 • Дає час вибрати інший метод контрацепції;
 • Мотивує жінку продовжити грудне вигодовування;
 • Не суперечить релігійним переконанням.

Правда є і недоліки:

 • Короткий час  використання (перші 6 місяців) або до перших післяродових місячних;
 • Необхідність частих годувань малюка грудьми вдень і вночі;
 • Не захищає від ЗПСШ.

Як правильно використовувати ЛАМ?

Для того, щоб метод лактаційної аменореї працював на вас, а не проти, дуже важливо враховувати деякі нюанси при його використанні.

Вам належить відповісти «так» всього на 3 основних питання, щоб цей метод вам підійшов. Отже,

 1. Малюкові менше 6-ти місяців - «так»,
 2. Маля знаходиться на виключно або майже виключно на грудному вигодовуванні - «так», (Ми про всяк випадок нагадаємо вам, що означають ці два терміни:«Виключно грудне вигодовування» - малюк, який отримує лише грудне молоко з грудей матері, який ніколи не куштував нічого крім грудного молока, в тому числі і соску. «Майже виключно грудне вигодовування» - дитина вигодовується грудним молоком з грудей матері, але отримує додатково ліки, вітаміни, сік, воду, суміш з ложки або чашки. Загальний обсяг додатків на добу не перевищує 5-15% від загальної кількості грудного молока (до 100 мл).
 3. У вас немає менструацій - «так».

Вітаю вас, ви можете використовувати цей метод для планування сім'ї перші шість місяців! Однак, не забудьте повернутися знову до питання контрацепції у проміжок між п'ятим і 6-м місяцем.

Якщо ж хоча б на одне запитання ви відповіли негативно, вам обов'язково слід використовувати додаткові засоби планування сім'ї.

Крім позитивних відповідей на 3 питання, важливо враховувати деякі моменти в організації грудного вигодовування, щоб ЛАМ був найбільш надійний:

 • Почати годування малюка грудьми протягом години після народження, щоб механізм придушення овуляції був запущений з першої години.
 • Годувати немовля часто вдень (близько 10 прикладань), тому що, чим частіше дитина прикладається до грудей, тим більше синтезується пролактину в організмі матері, який пригнічує овуляцію. При рідких годівлях пролактин знижується.
 • Не пропускати жодне нічне годування, щоб пролактин, що виробляється вночі, максимально придушував овуляцію. Нічна перерва від одного годування до іншого повинна бути менше 6 годин.

Якщо ці моменти ви завжди враховуєте, то можете сміливо покладатися на ЛАМ.

Коли ЛАМ може бути не надійним?

Цей метод не 100 відсотковий і навіть, якщо ви все, як вам здається, врахували, то і тут можуть бути несподіванки.  Тому вам вже зараз слід задуматися про те, як ви ставитеся до того, що у вас можуть бути дітки погодки. Якщо це для вас категорично не допустимо, то вам відразу після відновлення статевого життя слід використовувати ще якийсь додатковий метод, наприклад, бар'єрний або сперміцидний. Якщо ж ви раді будь-якого прояву Божого провидіння, тоді вам не потрібно турбуватися. Швидше за все, все буде гаразд, адже 98% успіху при правильному використанні методу вам гарантовані. Зверніть увагу, в яких випадках надійність методу може знижуватися:

 • малюка годують грудьми і використовують соску;
 • мама регулярно відлучається на 4-6 годин;
 • у працюючих жінок вірогідність завагітніти підвищується на 5%;
 • жінка годує малюка зцідженим молоком з пляшечки - зціджування не так ефективно впливає на організм для запобігання овуляції;
 • у випадку, коли у годувальниці є проблеми з налагодженням грудного вигодовування (застій молока, погане відділення молока, відмова дитини від грудей та інші).

Відновлення місячних

Цей момент дуже індивідуальний у кожної жінки. Вважається, що протягом перших 56 днів після пологів місячні не відновлюються. А ось в період між другим і 6-м місяцем це цілком можливо. Якщо у вас 2 дні підряд кровотеча або мажучі виділення з піхви - це, швидше за все саме те, про що ви подумали. У цьому випадку, метод ЛАМ вже не підходить і вам слід скористатися іншим методом.

Буває, що місячні відновлюються після року або двох років годування, що також вважається нормою. Проте, якщо місячні не відновилися після перших шести місяців вигодовування, вам слід підстрахуватися додатковим методом планування сім'ї. Адже можливість завагітніти до виникнення менструації збільшується на 10-15%.

Іноді буває, що у «молочної» мами почалися місячні, а потім вона почала годувати дитину грудьми частіше (наприклад, зубки «пішли», і маля тому стало частіше прикладається до грудей) і вони знову пропали. Це також варіант норми, не турбуйтеся. У цьому випадку, знов-таки вам слід користуватися додатковим методом контрацепції.

Види контрацепції для годуючих мам і початок їх використання

Презервативи: Можна почати застосовувати відразу ж при відновленні статевого життя.

Сперміциди: Можна почати застосовувати відразу ж при відновленні статевого життя.

ЛАМ: Застосовується протягом перших 6 місяців після пологів за умови, що дитина знаходиться винятково на грудному вигодовуванні, й у жінки не відновилися менструації.

Соловей Ксенія, консультант з лактації, психолог

Джерело: журнал "Мой ребенок"

 

Коментарі
Додати відповідь