Ви є тут

Активне та ефективне планування вагітності

25/08/2011

  • 1

Оксана і Сергій планували дитину. Прийшов саме той час, коли це рішення визріло, адже Сашко отримав високооплачувану роботу, а Єва закінчила інтернатуру та відпрацювала потрібні три роки після неї. Але заплановане ніяк не перетворювалося на дійсність. І так декілька років поспіль. Єва почала панікувати: чому я не можу завагітніти, адже почуваюсь абсолютно здоровою?...

Плануємо

У сучасному світі з його швидким темпом життя, багато пар свідомо планують час народження своєї дитини. Причини можуть бути різними: ще не закінчили навчання у вузі, ще не маємо житло, ще не закладено основи кар’єри, ще хочеться трохи пожити для себе…

Але ось настав сприятливий час, ви плануєте дитину, тож поговоримо, про те, що ви можете зробити сьогодні для того, щоб у майбутньому народити здорову дитину.

Не хвилюємось

Можливо, сучасні, високоефективні методи контрацепції завинили те, що багато жінок переконані, що вагітність може бути настільки ж точно передбачувана, як і її попередження.

Більшість жінок, що не вагітніють після відмови від протизаплідних засобів протягом 3-4 циклів, спочатку розчаровуються. Через декілька місяців вони починають хвилюватись, а потім впадають у паніку, хоча навіть більший період може вважатися нормальним.  Імовірність того, що після «відмови від таблеток» вагітність настане у перший же місяць, складає всього 15%. Кожній третій парі може знадобитись більше року для успішного запліднення.

Час очікування залежить від багатьох факторів. У тому числі і від віку. 40-річна жінка може чекати на вагітність удвічі більше, ніж 20-річна. Не забуваймо також, що вік чоловіка теж має значення, адже молодший чоловік має більше рухливих сперматозоїдів.

У сучасному світі близько однієї п'ятої пар не можуть зачати дитину. Однак, справжнє безпліддя зустрічається рідко, це всього 2,2% подружніх пар. Інші жінки завагітніють через певний час, і у них обов’язково народиться дитинка. Раніше чи пізніше, але такі пари стають нарешті щасливими батьками.

Визначаємо сприятливі дні

Якщо вагітність не настає протягом декількох місяців, то, можливо, просто статеві акти припадають на несприятливі періоди. Адже у 75% випадках сприятливий період складає всього 3 дні в рамках менструального циклу, а саме: у день овуляції та в наступні 2 дні. Саме тому деякі пари використовують метод вимірювання температури, щоб точно визначити день овуляції (у цей день температура тіла жінки підвищується). Розглянемо цю та деякі інші методики визначення овуляторної фази.

Почнемо з визначення тих днів, у які відбувається овуляція. Для цього потрібно знати тривалість свого менструального циклу. В середньому він складає 28 днів, але це й період є індивідуальним для кожної жінки.

Найбільш сприятливим для зачаття вважається період з 12 по 16 день циклу, на який припадає овуляторна фаза. У цей час чутливість слизової шийки матки підвищується, що збільшує шанс сперматозоїдів на запліднення яйцеклітини, тому що найчастіше це відбувається саме в середині менструального циклу.

Щоб побудувати графік менструального циклу, потрібно вимірювати базальну температуру. Вимірювати її можна звичайним термометром вранці (не встаючи з ліжка), в один і той же час. Дані необхідно відзначити на графіку (вертикальна лінія - температура, горизонтальна - день менструального циклу). 

Ваш графік може виглядати наступним чином:

На цьому графіку можна простежити, що перед підйомом температури на 0,2-0,4С спостерігається короткий спад. Такий календар зачаття підкаже момент між спадом і підйомом: в цей період і повинна відбутися овуляція. Таким методом можна точно визначити час овуляції тільки при постійному веденні графіка протягом декількох місяців. 

Якщо не хочеться рахувати дні і вимірювати базальну температуру, можна зробити ультразвукове дослідження. Цей метод дозволить простежити за ростом і розвитком фолікула і визначити момент його овуляції дуже точно.

У наш час є спеціальні тести, за допомогою яких можна вдома провести дослідження. Ці тести визначають наявність лютеїнізуючого гормону в сечі і проводити їх потрібно 2 рази на день з 9-го по 15-й день менструального циклу. Позитивний результат буде свідчити про настання овуляції через 16 - 28 годин.  Коштує тест приблизно 50-60 грн.  Інструкцію по використанню можете знайти на сайті Інтернет-магазину "Медтест".

Зміцнюємо здоров’я

Якщо перші спроби завагітніти не призвели до вагітності, не варто хвилюватись. Краще цей період використати для того, щоб покращити здоров’я батька та матері, адже міцне здоров’я батьків – запорука здоров’я майбутньої дитини.

Бажано провести медичне обстеження батьків, адже вчасно виявлені та проліковані, наприклад, гіпертонія чи проблеми у роботі щитовидної залози, підвищать шанси стати батьками. Також перед плануванням вагітності потрібно вилікувати грибкові захворювання, стрептококову, хламідійну, герпесну інфекції, оскільки вони можуть спричинити вади у розвитку плоду. А також провести гінекологічне дослідження з приводу виключення фізіологічних патологій репродуктивної системи жінки.

Шкідливі звички

Потрібно кинути палити, не тільки жінці, а й чоловікові. Паління знижує імовірність завагітніти у жінки та збільшує ризик викидня та народження недоношеної дитини. А у чоловіка може спричинити зменшення кількості рухливих сперматозоїдів (як і регулярне вживання алкоголю).

Також потрібно обмежити  вживання алкоголю, адже регулярне вживання алкоголю спричиняє навантаження на печінку та може впливати на гормональний баланс організму.

Жінки, які хочуть завагітніти, повинні відмовитися від прийому ліків, якщо це не є обов’язковим. Зверніть увагу: якщо лікар прописує вам антибіотики, кортикостероїди, або анальгетики, поставте його до відома про ваше планування вагітності.

Зайві кілограми та дієти

Важливо скинути зайву вагу (зрозуміло, мова не йде про 2-3 кілограми, які випадково з'явилися під час відпустки). Надмірна вага, так само як і сильна худорлявість, часто порушує вироблення гормонів і, як наслідок, механізми овуляції.

Адже відомо, що жінки, що надто прискіпливо  «слідкують за фігурою» , сидячи на дієтах та ті, що професійно займаються спортом, вагітніють важче. Отже, як завжди, істина знаходиться десь посередині.

Здоров’я на тарілці

Правильне харчування має тривати від 3-х місяців до 1 року, якщо Ви хочете мати здорове потомство.

Читайте про правильне харчування при плануванні вагітності, а також дивіться таблицю корисних вітамінів та мінералів.

Набираємось терпіння та чекаємо

Що стосується всього іншого, вам потрібно жити нормальним життям, не дотримуючись якогось особливого режиму. Наприклад, немає необхідності займатися сексом як можна частіше. Навпаки, часті відносини не збільшують, а зменшують шанси стати щасливими батьками: концентрація сперматозоїдів при еякуляції знижується від разу до разу. Ідеальний варіант - регулярна статева близькість за три дні до і протягом трьох днів після овуляції.

Пам'ятайте про те, що навіть якщо виконувати всі рекомендації лікарів, підтримувати фізичне здоров'я і психологічний настрій на найвищому рівні, в перший місяць шанси завагітніти рівні 25%. За статистикою, здоровому подружжю, яка займається сексом 2-3 рази на тиждень без контрацептивів, для зачаття звичайно потрібно від кількох місяців до року.

Це вважається нормальним явищем, важливо тільки не забувати про це і не хвилюватися. Але в тому випадку, якщо вам не вдасться зачати дитину за рік-півтора, зверніться за допомогою до лікаря. Сучасна медицина виліковує багато випадків як жіночої, так і чоловічого безпліддя. В крайньому випадку, можна скористатися методами штучного запліднення (ЕКЗ, ІКСІ і т.д.).

Якщо ви приймали протизаплідні пігулки довгий час, то майте на увазі, що протизаплідні таблетки виснажують в організмі запаси водорозчинних вітамінів В1, В2, В6, В12, фолієвої кислоти і вітаміну С,  знижують вміст цинку та магнію в крові та вміст вітаміну А в печінці. Тому деякі лікарі вважають, що потрібно рік не приймати протизаплідні таблетки перед плануванням вагітності. За цей час організм жінки поповнить запаси необхідних вітамінів.

Отже, щоб зачати дитину, головним є: по-перше, відмінити контрацептиви, по-друге, налаштуватись на вагітність і розслабитися, а по-третє, набратися терпіння і чекати.

Бажаємо вам успіху та сподіваємось у недалекому майбутньому на зустріч з вами на нашому форумі у розділі "Вагітність та пологи", а поки що приєднуйтесь до "клубу планувальниць" у розділі Форуму Дітвори "Планування сім'ї". Ласкаво просимо!

Коментарі
Зображення користувача Гість.
Гість

27/06/2015

А мені лікар одразу порадила застосовувати тест Овател, який саме й являє собою лінзу, за допомогою якої можна відслідкувати свій цикл та настання овуляції. Я була вражена, що теперь уся ця колотнеча із туалетом непотрібна, лише нанести чисту слину на лінзу, зачекати щоб висохла, та можна дивитись. Я на власні очі побачила "еффект папоротті" та зростання кількості візерунків, коли наближалася до овуляції. Це дійсно неймовірно! Легше та набагато зручніше. Тому я дуже вдячна, що лікар порадив меня саме Овател, бо це вийшло мені ще й набагато дешевше, ніж знайомим дівчатам зі струменевими тестами.

Додати відповідь