Ви є тут

Кліщі. Все, що потрібно знати, аби зберегти здоров'я собі і дітям

31/05/2016

  • 0

З початком літнього сезону пікніків і туристичних походів варто пам'ятати про всі ризики, що нависають не тільки над дорослими, але і над дітьми. Сьогодні поговоримо про кліщів, небезпеку їх укусів, а також хворобу Лайма (або кліщовий бореліоз), про яку, на жаль, обізнаність серед населення досить низька, що тим більше робить актуальну інформацію важливою і необхідною. Всього один, здавалося б, безневинний укус кліща може нанести значної шкоди вашому здоров'ю, тому так важливо знати ознаки хвороби Лайма.

 

Хвороба Лайма - це гостре інфекційне захворювання бактеріальної природи, яке вражає ряд систем організму і нерідко приймає хронічний перебіг.

 

Захворюваність кліщовим бореліозом не висока, дорослі хворіють частіше і важче, ніж діти. Ендемічними зонами в Україні по цій хворобі є Львівська, Волинська, Закарпатська та Одеська області, проте окремі випадки захворювання зустрічаються на всій території нашої країни.

 

Як відбувається процес зараження?

 

Зараження може відбутися при укусі кліща, інфікованого бореліями. Сприйнятливість до бореліоз висока, але залежить від стану імунної системи дитини чи дорослого - не всі укушені інфікованим кліщем хворіють на бореліоз.

 

Що відбувається в організмі при хворобі Лайма:

 

Хворобу можна умовно поділити на 3 стадії:

 

1) локалізована форма - це мігруюча еритема, котра триває протягом кількох днів-тижнів;

 

2) розповсюджена форма інфекції, котра характеризується ураженням центральної нервової системи, серця, зазвичай протікає протягом кількох тижнів-місяців;

 

3) пізня стадія - настає через рік і навіть більше після початку хвороби.

 

 Симптоми хвороби Лайма:

 

Загальноінфекційні прояви (відповідають 1 етапу хвороби Лайма):

 

1. На місці, де присмоктався кліщ, виникає пляма. Зазвичай через 7-10 днів (від 1 до 35 днів) почервоніння поширюється периферично і утворюється еритема діаметром близько 10-15 см.

 

2. Еритема може з'явитися будь-де на тілі, проте найчастіше вона проявляється на стегнах, сідницях або в пахових областях.

 

3. Зовнішні межі еритеми, як правило, яскраво-червоні, а центральна частина - бліда.

 

4. Більшість інфікованих скаржиться на неприємні відчуття, як сервіж, печіння  в області еритеми, деякі - на біль і подразнення.

 

5. Еритемне кільце, як правило, тепле на дотик.

 

6. Нерідко спостерігаються множинні еритеми, вони менші за розміром, ніж первинна і є результатом поширення бактерій, а не множинних укусів кліщів.

 

7. Еритему можуть супроводжувати збільшення локальних лімфатичних вузлів, нездужання, слабкість, болі у м'язах, суглобах, а також підвищення температури тіла хворого до 39-40 градусів.

 

Неврологічні та кардіальні ускладнення (відповідають 2 етапу хвороби Лайма):

 

1. З боку центральної нервової системи найчастіше виникають серозний менінгіт, неврити черепних нервів, радикулоневрити, які виникають зазвичай на 4 тижні хвороби. У дітей менінгеальні розлади (головні болі, нудота, рвота, світлобоязнь, хворобливість при русі очей, рухати шиєю) домінують над іншими видами неврологічних порушень.

 

2. Порушення з боку серця спостерігаються приблизно з 5 тижня появи еритеми, вони включають повну блокаду серця, міокардити, перикардити і навіть збільшення розмірів серця. Тривалість таких порушень невелика - від 1 до 6 тижнів. Пацієнти відчувають почастішання або скорочення серцебиття, що супроводжуються неприємними відчуттями в області серця, запамороченням.

 

3. Ураження суглобів: артрит, як правило, починається гостро (частіше в кінці літа - початку осені, незалежно від попередніх шкірних проявів) в одному або декількох суглобах, частіше в колінних і інших великих суглобах. 

 

Хвороба Лайма: Діагностика

 

Найчастіше для постановки діагнозу досить клінічної картини в поєднанні із зазначенням на укус кліща, що передує хвороби. А ось в випадках нетипової картини, коли відсутня еритема (близько 10% випадків) або хворий заперечує укус кліща (приблизно 15% випадків) застосовують серологічні та мікробіологічні методи дослідження на наявність збудника і антитіл до нього. Зверніть увагу на те, що:

 

  • IgM антитіла досягають максимуму до 3-6 тижнів хвороби;
  • IgG антитіла з'являються в крові тільки після 6 тижнів захворювання.

 

Лікування хвороби Лайма

 

Основа лікування - антибіотикотерапія. Використовують цефалоспорини, пеніциліни. Тривалість курсу залежить від ступеня тяжкості хвороби і становить 2-4 тижні. У разі необхідності проводиться посиндромна терапія.

klisch

Профілактика захворювання

 

Профілактика хвороби Лайма, в першу чергу, - це захист від кліщів:

 

  • носіння світлого одягу;
  • огляд під час і після прогулянок в лісі, парку;
  • використання репелентів.

 

Кліщі потрапляють на нас з трави, невисоких кущів і чагарників, тому найлегша здобич для них - діти і домашні тварини. Вчепившись за одяг, вони заповзають під нього, впиваються в шкіру і міцно приклеюються до неї за допомогою слини. Тому так непросто буває їх витягти.

Кліщі переносять близько десяти хвороб, найнебезпечніші з них - кліщовий енцефаліт, а також кліщовий бореліоз. Якщо пропустити початок цих захворювань, вони можуть обернутися інвалідністю, а в деяких випадках і смертю.

 

Збудники хвороб знаходяться у кліща в черевці, яке залишається зовні. Тому у випадку укуса кліща ви повинні знати, що робити. Навіть інфікований кліщ не завдасть шкоди, якщо його вчасно та акуратно видалити і обробити антисептиком все місце ураження. Неодмінно зазначте в календарі дату, коли стався укус, щоб точно знати час появи симптомів нездужання.

 

Щоб витягнути кліща, пінцетом-щипчиками або петелькою з нитки акуратно обхопіть його за шийку, якомога ближче до шкірних покривів, і тягніть перпендикулярно вгору. Зробіть все можливе, щоб дістати його цілими, не роздавивши черевце, інакше інфікований «вміст» може потрапити в ранку жертви, місце укусу кліща. Якщо при цьому відірвалася голівка - це не страшно. Її можна дістати, як будь-яку скалку, продезінфікованоюй голкою. Місце укусу слід промити мильним розчином і обробити дезинфектором.

 

Якщо вкусив кліщ, а ви не знаєте, як його витягнути, а також є можливість звернутися до лікаря - зробіть це негайно. Лікар витягне кліща більш професійно і безпечно.

 

Щоб уникнути небезпеки, пам'ятайте:

 

Кліщі люблять стежки листяних лісів з густою травою. По траві і чагарниках вони піднімаються не вище 1,5 метра над землею.

 

Жертву вони відчувають по запаху, тож репеленти дадуть вам додатковий захист від укусів кліща на прогулянці.

 

Потрапивши на жертву, кліщ ще близько двох годин може подорожувати по ній, підшукуючи собі місце для укусу. У більшості випадків це волосяна частина голови, шия, пахви, пахові западини, ліктьові та колінні згиби. Прийшовши з прогулянки, ретельно огляньте дитину, можливо кліщ ще не встиг уп'ятися.

 

Щоб переконатися, що укус не заніс в організм інфекцію, через 10 днів після укусу здайте кров на аналіз.

 

Ми бажаємо вам насолоджуватися природою і літнім сонцем сповна і не зустрічатися з такою загрозою, як кліщі. Бережіть себе та своїх дітей і будьте здоровими! Smile

 

Коментарі
Додати відповідь