Ви є тут

Дитячий малюнок - дзеркало душі малюка

16/09/2011

  • 0

Іноді, дивлячись на малюнки  дітей, батькам важко приховати здивування. Невже він (вона) бачить все таким неможливим і в таких жахливих кольорах?

Справа в тому, що малюнок для дитини є не мистецтвом, а мовою. Малювання дає можливість дитині висловити те, що вона не може сказати словами.

Тому не можна критикувати маленьких художників. Часто мами і тата дорікають своєму малюкові: «Що це ти будинок такий кособоким намалював?» Або «Чому на твоїй картинці у мами зелене волосся і криве обличчя?» Подібні висловлювання можуть привести до того, що дитина взагалі перестане малювати і втратить можливість самовиражатися. Або буде намагатися малювати не те, що їй хочеться, а те, що повинно сподобатися мамі і татові. А це буде заважати його розвитку, тому що чужі штампи замінять спонтанну творчість.

Малювання - це не просто заняття для дощового дня. Це і розвиток фантазії, естетичного сприйняття і смаку, і тренування кисті (чим краще дитина володіє пальчиками, тим краще розвивається його мозок), і можливість виплеснути свої позитивні і негативні емоції. Звертайте увагу дитини на знайомі предмети, явища, прислухайтеся до його реакції. Запропонуйте намалювати те, що він бачив: це кращий спосіб розвинути у малюка творче мислення. І не забувайте хвалити, батьківське заохочення - найкраща нагорода для маленького живописця.

Перші малюнки з'являються приблизно до віку трьох-чотирьох років: після двох років мислення дитини розвивається настільки, що дозволяє йому взаємодіяти з навколишнім світом на зовсім новому рівні - рівні знаків, що заміщають собою різноманітний навколишній світ. 

Малювати можна по-різному: олівцем, пензликом, губкою і навіть пальцями! Процес малювання пальцями допоможе розвинути у дитини з самого раннього віку почуття кольору, висловити емоційний стан. Адже в самому юному віці, поки олівець і пензель ще не освоєні, дуже важко втриматися від творчих поривів. Приділіть увагу своєму малюкові, покажіть, як можна за допомогою нехитрих рухів зробити так, що на порожньому листочку паперу раптом, як за помахом чарівної палички, починає з'являтися якесь зображення. Ви навіть не уявляєте, наскільки це зацікавить Вашого малюка! Адже це будуть це одні з перших творінь, що створюються ним на цій землі! Це ж дуже цікаво тикати пальчиками в листочок і при цьому створювати безліч яскравих форм!

Методика малювання пальцями народилася в Римі для подолання специфічних проблем, що виникали в школі, де зустрічалися діти різних національностей, що говорять на різних мовах, і малювання пальцями повинно було стати таким методом самовираження, який би підходив всім і не залежав від вербалізації. Малювання пальцями розвиває дрібну моторику, гнучкість пальців і м'язи рук, призводить до розкріпачення, усуває страхи, комплекси, розвиває упевненість в собі і товариськість, загострює відчуття.

Для малювання необхідний вологий аркуш паперу і набір фарб, а сам малюнок виконується пальцем, який занурюється у фарбу. У магазинах можна купити так звані пальчикові фарби. Вони безпечні для здоров'я малюків, оскільки не містять шкідливих компонентів. Тому, коли дитина в творчому пориві потягне пальчики в рот, мами можуть не хвилюватися. Цими фарбами можна малювати не тільки на папері, але й на картоні та склі. Вони не капають, не утворюють плям, легко змиваються зі скла і рук, їх можна легко відіпрати з одягу.  

А спробуйте помалювати з вашою дитиною шматком буряків, вугілля, манною кашею (її можна пофарбувати соками або варенням), сметаною! Загалом, чимось, що залишає яскраві сліди на папері (крейдою або сметаною можна малювати на кольоровому або чорному папері). А ще краще, якщо дитина буде розмащувати «фарбу» пальцями і долонями, діти будуть у захваті від такої можливості. Цей творчий процес доставляє величезну радість дітям!

Пізніше можна спробувати малювати пензликом, губкою, олівцем. Це тільки додасть інтересу вашому малюку.

Але ж малювати можна й водою! А ви не знали? Є сучасні набори (килимок зі спеціальним фломастером), які дозволяють творити, використовуючи всього лише воду. Потім малюнок висихає і ... просто зникає. І можна малювати що-небудь нове!

Малювання як один з видів дитячої творчості гармонійно розвиває особистісні якості і розумові здібності дитини, сприяє розвитку дрібної моторики, а, отже, мови і розумових здібностей, інтелекту. У моменти освоєння техніки малюнка розвивається координація рук: дитячі пальчики стають більш сильними, спритними і умілими, дитина вчиться розрізняти відчуття від навколишніх предметів, їх фізичні властивості. 

Малювання розвиває фантазію, самостійність, посидючість, у процесі створення малюнку у дітей виробляється рішучість і самостійність, оскільки вони самі вчаться приймати рішення.

Малювання є одним із способів пізнання світу, контакту з ним, сприяє розвитку пам'яті, посидючості, уваги. Формується здатність розрізняти кольори і відтінки, розмір і кількість. У малюнку виражається емоційний стан дитини, яка ще не в стані вербально їх висловити і профільтрувати.

Підготувала Інна Бугина

 

Коментарі
Додати відповідь