Ви є тут

Як стимулювати розвиток мови у дитини? 10 простих прийомів

15/04/2016

 • 0

Всім батькам хочеться, щоб малюк швидше «заговорив», щоб його мова була правильною і красивою. Коли дитя розмовляє з вами, то і життя здається веселішим, різноманітнішим, і друзям приємно розповісти про перших словах і фрази, сказані малюком. До того ж розвинена мова - показник правильного розвитку дитини.

Як же допомогти розвитку мовлення малюка? Пропонуємо кілька простих прийомів, частину яких ви напевно вже використовуєте, свідомо чи інтуїтивно. Сподіваємося, що у вас вийде почерпнути для себе і кілька нових ідей.

 

1. Співайте пісні малюкові протягом дня (дитячі та дорослі).

З найперших місяців життя надзвичайно важливо співати пісеньки малюкові. У співі поєднуються слова, їх зміст і ритм - і це саме те, що нам потрібно для гармонійного розвитку мови. А ще пісня, виконана мамою або іншою близькою людиною, часто співається неподалік від дитини, і він бачить обличчя співаючого, його губи, міміку, емоцію. Все це сприяє повноцінному сприйняттю мелодії, ритму і слів.

Дуже важливо дорослому саме співати, а не включати записи пісеньок, навіть коли здається, що немає ні слуху, ні голосу. Ви можете навіть не співати, просто вимовляти слова вірша співуче, не поспішаючи. Адже тут головне, щоб ритм збігався, і щоб малюкові подобалося.

 

2. Розмовляйте з дитиною, як з дорослим.

Ще задовго до активного мовного періоду у дитини формується загальне уявлення про мови, про рідну мову. Адже він чує нашу мову кожен день - як ми розмовляємо між собою, ставимо питання чи відповідаємо на них, наспівуємо пісеньку або розмовляємо по телефону.

Дуже важливо багато говорити з дитиною і в її присутності, частіше звертатися безпосередньо до самого малюка (навіть якщо здається, що він ще нічого не розуміє). Нехай ваша мова буде досить простою і доступною, але при цьому правильною, "дорослою". Не варто намагатися спрощувати слова і замінювати їх на звуконаслідування (наприклад, "іго-го" замість "конячка"), адже потім вам доведеться переучувати малюка назад на "повноцінні" слова.

 

3. Розігруйте діалоги між іграшками в присутності малюка.

Навіть для самих маленьких дітках ми можемо влаштовувати діалоги з іграшками. Залучіть увагу дитини, підійдіть до ляльки і скажіть:

- «Привіт, лялька! Тебе як звуть?"

- "Мене звати Софія"

- "Вітання, Софійко! А я мама Оля »

- «Привіт, мама Оля! А це хто?"

- «А це у нас дівчинка Катруся»

І в такому дусі ми можемо зобразити невеликий діалог між лялькою і дитиною, підключити іншу іграшку або одного з родичів. Розмова триває дуже короткий час, а дитина встигає порадіти тому, що лялька раптом ожила. Цей прийом допомагає урізноманітнити наші ігри залучити до них дитину і показати, як будується діалог.

 

4. Зображуйте звуки звірів і природи (дощу, вітру).

Так ми вчимося слухати і відтворювати різні звуки - мовні і немовні. Граючи, спробуйте зобразити звуки вітру. Наприклад, дмухність на листочок, покладений на долоню, і зробіть це навмисно сильно, голосно. А щоб листок не відразу полетів, утримуйте його трохи пальцем. Дитина почує звук вітру: «Фууух!» І побачить ваші губи, складені «трубочкою». Це відмінна дихальна вправа і артикуляційна гімнастика.

 

5. Грайте в ритмічні музичні ігри.

Давно доведено, що руховий аналізатор допомагає зв'язати в єдине ціле образ предмета. Тому, коли дитина бачить, чує, відчуває і одночасно рухається, вона краще запам'ятовує предмети, їх властивості та дії з ними. Ще більше це відноситься до розвитку мовлення: власний рух дитини справляє сильний позитивний вплив на розвиток мови. Особливо це стосується рухів рук і розвитку тонких рухів пальців. Впорядкований рух впливає позитивно на розумовий розвиток дитини. При цьому важливо, щоб рухи малюка були ритмічними, простими і доступними.

Спробуйте взяти дерев'яні ложки і постукати одна об одну. Замість барабана, щоб не був такий різкий звук, візьміть коробку або пластикову миску. Можна використовувати і звичайну брязкальце, поплескати в долоні або потопати ногами. І наспівуючи будь-яку пісеньку, відстукував ритм.

 

6. Читайте книжки: дитячі разом з малюком і дорослі всією сім'єю вголос.

Таке читання дуже корисне, адже дитина чує хороший літературну мову і бачить інтерес дорослих до читання. Читаючи разом з малюком, ми промовляємо всю ситуацію, вчимо формувати сюжет, оформляти його за певними законами мови. Читаючи або слухаючи читання, малюк сприймає структуру мови, вчить нові слова, чує правильне неквапливе вимова фрази, слова.

 

7. Розповідайте вірші при пробудженні / перед виходом на прогулянку.

Віршами можна і потрібно супроводжувати багато моментів життя, наприклад:

 

Скочив котик,

Сів на плотик.

Миє ротик

І животик.

Він біленький

І чистенький, - 

Гарний Мурчик

мій маленький.

 

- Киця Мура, де ти була?

Я гукав, а ти не чула!

- Я сиділа під столом,

Їла кашку з молочком.

 

Спить у ліжечку лисичка, 

Вмила на ніч гарне личко. 

Бубликом скрутилас я, 

Хвостиком укрилася. 

Сняться їй руденькі сни. 

Спи, лисичко, міцно спи.

 

8. Робіть акцент на іграх для розвитку дрібної моторики.

Природа влаштована так, що в нашому мозку зони, котрі відповідають за рухи рук і за мову, розташовані поруч і їх розвиток тісно пов'язаний. Тому розвиток дрібної моторики є якщо не "панацеєю", то однією з важливих складових мовного розвитку.

Ми рекомендуємо наступні ігри для розвитку дрібної моторики у малюка:

 • ігри, де ми тримаємо дрібні предмети (кільця піраміди, паперові сніжинки)
 • малювання і писання
 • аплікація і ліплення
 • ігри з гудзиками і петельками
 • ігри зі стрічками
 • ігри-шнурівки
 • ігри з паличками
 • гра на клавішних інструментах
 • прості пальчикові ігри (капає дощик - стукаємо пальчиками)
 • ігри з прищіпками

 

9. Складайте свої віршики й оповідання (для мам діток від 1,5 років).

Свої пісні та віршики складати дуже легко і просто! Це допоможе нам не тільки поліпшити мову дитини, але і налаштуватися на гру, захопити або відвернути малюка в потрібний момент. Якщо, наприклад, готуєтеся сісти малювати і наливаєте воду в блюдечко, заспівайте: «Ми зараз підемо, ми водичку принесемо». Або на прогулянці: «Наша Маша йшла, Маша гілочку знайшла!»

 

10. Грайте в пальчикові ігри.

Пальчикові ігри - це один з варіантів ігор на дрібну моторику, і в поєднанні з веселими віршиками і потішками вони можуть бути непоганою підмогою в розвитку мови. Наприклад, ось гарна гра для Вас з малюком, яка розвиває пальчики і дозволяє вам поспілкуватися. Ви самі «ходите» пальцями вашої руки по підлозі або столу і говорите при цьому:

 

Іде коза рогата, 

Іде коза вухата

До діточок маляточок .

Ніженьками "туп-туп",

Оченьками ""луп-луп",

Хто лиш сосочку ссе,

Молочка хто не п"є,

Того буцну прийду,

На ріжки посаджу.

 

Ось далеко не все, але одні з найбільш дієвих і простих прийомів, доступних будь-якій мамі. 

Ми бажаємо вам і вашим діткам, щоб такі ігри йшли на користь взаєморозумінню між вами та позитивно впливали на ранній розвиток малюків. Насолоджуйтеся спільними іграми і хай вони приносять вам тільки радість!

Коментарі
Додати відповідь