Ви є тут

Двомовні діти: вчіть зі своєю дитиною другу мову

15/11/2015

  • 1

Чому так багато родин хочуть бути білінгва? "У нашому надзвичайно глобалізованому світі батьки розуміють, що знання кількох мов безумовно буде перевагою для дітей, - говорить Ненсі Родс, директор з вивчення іноземної мови у Центрі прикладної лінгвістики, Вашингтон, округ Колумбія. - Саме цей факт й змушує батьків починати з дитиною вивчення другої іноземної мови ще у дошкільному віці". Знайомство дитини з іноземною мовою допоможе їй познайомитися з іншими культурами. Дослідження показало, що білінгви більш креативні у своєму мисленні, ніж ті, що розмовляють однією мовою, а інші дослідження показують, що по мірі дорослішання, функції мозку можуть поліпшитися. Єдиний варіант, коли дитина може в ідеалі вивчити іноземну мову - це коли поряд з нею знаходиться хтось, хто вільно спілкується цією мовою, а найкращий період для вивчення іноземної мови з дитиною - це момент, коли дитина пізнає свою власну мову. Так давайте починати прямо зараз!! Ось деякі поради стосовно того, як почати навчання з Вашим маленьким лінгвістом.

Починайте вже зараз. Діти у віці двох та трьох років не лише збільшують свій словниковий запас, вони починають розрізняти частини мови, яку вони чують з народження. Чим раніше Ви познайомите свого малюка з другою іноземною мовою, тим легше йому буде вивчити унікальні звуки. Вміння чути різноманітні фонетичні звуки найбільш гостро розвинене до трьох років, а по мірі дорослішання ми втрачаємо здатність чути та відтворювати певні звуки, якщо не чуємо їх довкола себе на ранньому етапі розвитку - про це говорять дослідження Франсуа Тібо, директора мовної лабораторії з розвитку дітей у Нью-Йорку. Так що просто прослуховування телевізійного шоу, прослуховування музики або ж вивчення декількох слів іноземною мовою дадуть Вашій дитині надзвичайно важливі інструменти для оцінки у даний момент та для вміння розмовляти у більш пізньому віці.

Створіть невимушену атмосферу для навчання. Найкращий спосіб для дитини навчитися розуміти нову мову - це чути, як люди вільно нею спілкуються. Якщо дитина буде чути розмови іноземною мовою, то вона почне виокремлювати звуки та буде виробляти природній акцент. Оберіть мову, якою дитина може поспілкуватися у Вашому районі, або ж якою дитина зможе регулярно переглядати телевізійні шоу, або ж ту, яку пропонують до вивчення у дитячих садках або школах Вашого району. "Відмінний варіант - найняти няню, що буде спілкуватися з Вашою дитиною виключно іноземною мовою", - каже пані Родс. Дворічні та трирічні малюки люблять повторювати те, що чують, а вже скоро вони почнуть розуміти значення коротких слів та фраз.

Вчіть одне слово за раз. Якщо Ви не хочете проводити формальні уроки, то можете спробувати розвинути базові двомовні навички та показати дитині, що один й той самий об'єкт можна назвати двома різними словами - по одному слову на кожній мові. "Коли мій дворічний син Костянтин бачить павука, то називає його spider англійською мовою для мене, а потім називає його грецькою мовою для мого чоловіка, - розповідає Кассандра Аттард з Нотінгема, Нью Хампшир. - Він знає, що ці слова позначають одне й те саме". По мірі того, як Ваша дитина вчить нові слова, розкаже йому, як вони звучать іноземною мовою.

Нехай Ваші очікування будуть реальними. Безумовно, дитина не буде вільно розмовляти іноземною мовою лише через те, що чує якісь слова, дивиться відео або співає пісеньки. Але така проста взаємодія з мовою допоможе дитині зрозуміти фрази, коли вона їх чує. Так що навіть незважаючи на те, що найближчим часом Ви не зможете вільно поспілкуватися зі своїм малюком французькою мовою, але якщо Ви кожен вечір перед сном будете говорити йому "bonne nuit", то дуже скоро він зрозуміє значення цих слів.

Спробуйте правило "одна людина - одна мова". Доктор Еріка Леві радить, щоб один з дорослих спілкувався з дитиною однією мовою, а інший - другою мовою.

Будьте готові до незначних накладок. Для дитини природно плутати порядок слів або ж використовувати слова з двох мов в одному реченні. Дитина швидко навчиться розрізняти мови.

Не варто недооцінювати успіхи малюка. Незважаючи на розповсюджену думку, що вивчення двох мов викликає затримки в мовному розвитку - це зовсім не так. Можливо своєю рідною мовою дитина й використовує менше слів у порівнянні зі своїми однолітками, але якщо Ви додасте до цих слів усе, що дитина знає іноземною мовою, то вийде число набагато більше, чим у її однолітків.

"Діти у такому віці дуже швидко розвивають мовні навички, й вони дуже швидко буквально всмоктують усе, що чують довкола, - говорить Еріка Леві, асистент професора з мовних патологій у Колумбійському університеті. - Вони можуть навчитися розуміти нові слова двома різними мовами дуже швидко". Й для навчання немає необхідності відвідувати з дитиною традиційні заняття з іноземної мови, аби там дитина слухала й повторювала слова та пісеньки іноземною мовою - досить дивитися звичайні дитячі телевізійні шоу, де дитина отримає базовий набір слів, які необхідні дошколярику. Багато батьків доповнюють ці елементарні знання двомовними книгами, іграшками та компакт-дисками.

Статтю підготовлено за матеріалами курсів іноземних мов Glebov.

Коментарі
Зображення користувача Гість.
Гість

29/04/2017

Прикольно знати дві мови-потім ці діти скажуть батькам велике дякую. І я не про українську та росіську мови кажу, а наприклад про знання англійської мови.

Додати відповідь