Ви є тут

Дитяча письменниця Закарпаття №1 Галина Малик

15/09/2011

  • 1

Якось забирала свою дочку-першокласницю зі школи, вийшли на подвір’я, а попереду йде висока статна жінка з вчителькою нашої школи. І говорить: «Які чудові діти! Вони такі розкуті, такі безпосередні!»  Обігнавши їх, я побачила, що це Галина Малик, яка, як виявилося, йшла із зустрічі з третьокласниками й ділилася враженнями з супутницею. Декілька слів, почутих мною, були достатні для того, щоб зрозуміти успіх нашої відомої письменниці: вона просто дуже любить дітей, і ця щира любов надихає її на творчість, яку цінують не лише її юні читачі, але й батьки та колеги по цеху.

Галина Миколаївна Малик народилась 12 серпня 1951 року в м. Бердянську на Запоріжжі в сім’ї службовців. Батько був ученим агрономом, мати – педагогом. На початку 1964 року разом з батьками переїхала в селище Середнє на Ужгородщину.

Закінчила школу, потім філологічний факультет УжДУ (1980). Працювала старшим методистом відділу наукової інформації з питань культури і мистецтва Закарпатської обласної наукової бібліотеки. У 1991 році стала головним редактором видавництва „Закарпаття”. У 1998 році – редактор і видавець журналу для дітей „Віночок”, який відродила через 50 років і презентація якого відбулася в Ужгородській гімназії.

Галина Малик – лауреат премії ім. О.Копиленка журналу „Барвінок” (1988) за повість-казку „Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії” та премії імені Лесі Українки (2003).

Поетеса, письменниця, драматург, видавець допомагає молодим поетам і літераторам у становленні, допомагає їм у друці книг, школярів заохочує до перших проб пера. Часто приходить на зустріч з дітьми в школи, бібліотеки.

Галина Малик пише для малят казки, вірші, скоромовки, дражнилки, фантастичні п’єси, перекладає з болгарської мови. У своїх творах розповідає про незвичайні життєві ситуації, інтригує діями і подіями, перекрученими новоутворами. Навчає дітей на хороших прикладах, або ставить перед ними проблемні питання. Галина Миколаївна має талант від Бога писати дітям. У всіх її творах головні герої – діти, бешкетники, звірята. Письменниця творить свої казки, вірші, щоб вони несли дитині добро, справедливість, чесність, працьовитість. Від книжок цієї мудрої жінки душа переповнюється любов’ю і світить ясним сонечком, в серці завжди посміхається веселка. Іскри цієї любові долітають до кожного серця і хочеться вірити, що скоро вони засяють ясним сонцем. Сонцем чистоти, доброти, милосердя. 

Галина Малик увійшла у дитячий світ надзвичайно щиро. У набутку в неї чимало книжок вийшло в Ужгороді і Києві. Авторка книжок для дітей „Страус річкою пливе”(1984), „Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”, „Неслухняний дощик”(1989), „Незвичайні пригоди Алі”(1997). Серед юної аудиторії стали популярні її книжки-іграшки „Пантлик і Фузя”(1989), „Королівство АНУ”, „Пантлик і Фузя сперечаються”, „Пригоди Іванка і Беркутка”(1990), „Чорний маг і зачароване місто” (1994) та збірка перекладів з російської мови Даниїла Хармса „Я тепер автомобіль”(1994).

Повість „В стране Недо-недо” опублікована російською, а також у перекладі англійською, угорською, іспанською, італійською, німецькою, французькою мовами (журнал „Миша”. Москва, 1988).

 Ось неповний перелік її творів для дітей:

Страус річкою пливе

Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії

Неслухняний дощик

Незвичайні пригоди Алі

Пантлик і Фузя

Королівство АНУ

Пантлик і Фузя сперечаються

Пригоди Іванка і Беркутка

Чорний маг і зачароване місто

Принцеса Мішель і король Грифаїни

Мандри і подвиги хитромудрого переможця дванадцятиголового змія лицаря Горчика, його банконосця Третього Зайвого та красуні  Каролі

Незвичайна книжка

Третя подорож Алі

Познайомимось із деякими творами письменниці:

Малик Г. Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії. Казка. 

Казка ця занадто цікава і повчальна. У ній розповідається про дівчинку Алю, яка завжди недороблювала свої справи і потрапила до країни Недоладії. Це країна, в якій ніколи нічого не дороблюється. Герої казки, названі такими іменами, які починаються на Недо-, тому що вони недоробляли справи. Жителі цієї країни називаються недоладяни. І тільки один герой доводить справи до кінця. Це – Кат. Він відрубує голови героям, яких приводить злий, недобрий Перший недорадник. У кінці цієї повісті-казки Аля повертається додому, але в неї є список, до кого б вона мала завітати, попередити інших, щоб вони не потрапили до країни Недоладії. І питає авторка у читачів: „А до тебе вона ще не приходила?”. Перша публікація цих пригод принесла авторці премію журналу „Барвінок” ім. О. Копиленка. З незвичайними пригодами невгамовної героїні вже познайомились юні читачі Росії, Угорщини, Франції, Німеччини, Іспанії, Італії, США. 

 

Малик Г. Пантлик і Фузя. Пантлик і Фузя сперечаються. Книжка-розмальовка.

Це книжки-іграшки про двох клоунів Пантлика і Фузю, які роблять все навпаки. Таких книжок є чотири. Їх можна розмалювати, домальовувати різні лінії, що складають елементи письма, або просто малювати разом з чоловічками і водночас запам’ятовувати, чого не можна робити. Ці книжки вчать логічно мислити, задумуватися, а що означає Пантлик? „Пантлик” на закарпатському діалекті означає „стрічка”. 

Малик Г. Подорож до країни Сяк-Таків. Пригоди дівчинки Алі в країні Сяк-Таків. Казка

Дуже цікава своїми подіями та героями казка. Є там вчителька Кефіра біла, бліда, як молоко, зморщена, худа. І Дир-Пир (Дирмидонт Пирмидонтович), який все говорить, обіцяє, а нічого не робить, і престолонаслідники Сякусь і Такусь, хлопчики, які нічого не вміли, крім писати на когось ябеди, їх матуся королева Сяк-Такева та її чоловік граф О’Ман. Вони збирали до країни Сяк-Таків таланти, які у людей зникали. Тут їх було дуже багато: Манжетник, Пекар, Конструктор, Електрик, Кухар, Листоноша, Кондитер, Художник та інші. Книжка вчить шанувати свої таланти, які є в кожного. 

Малик Г. Чорний Маг і зачароване місто. Комікс.

Ця книжка - комікс. Комікси - це смішні пригодницькі, яскраво ілюстровані книжки. До вподоби стануть пригоди двох друзів Бібл-Бабла та Гравика, з якими трапляються надзвичайні історії. Вони намагаються врятувати ігри від Чорного Мага і в кінці їм це вдається, Комікси цікаво читати, тому що можна бачити, які події відбуваються. 

Зацікавлять маленьких читачів і такі чудові за формою і змістом кишенькові книжечки як "Чергова", "Як сонечко крапочки загубило”.

А ви які книги Галини Малик читаєте з своїми дітьми?

Коментарі
Зображення користувача Нагорняк Володимир.
Нагорняк Володимир

18/12/2011

Добрий день Галино! Пропоную творчу співпрацю по менталітетному первинно-творчому поєднанню підростаючого покоління наших регіонів. Використовуйте мій авторський сайт "ДИТИНСТВА ТЕПЛИМИ СТЕЖКАМИ", пишіть...

Додати відповідь