Ви є тут

Діти і гроші: кишенькові витрати у різних країнах

16/01/2012

  • 5

Як в різних країнах навчають дітей поводитися з грошима

Найоригінальнішими виявилися німці: видаючи енну суму на кишенькові витрати, вони стягують з неї 20-відсотковий податок. Так вони з самого дитинства привчають своїх дітей бути законослухняними платниками податків. Найсуворішими фінансовими вихователями, на наш погляд, стали французи. За серйозну провину вони штрафують дітей, не доплачуючи кишенькові гроші. Ну і найбільш фанатичні в питаннях грошового виховання - американці. Тут, прищеплюючи фінансову дисципліну, батьки змушують своїх дітей брати кредит на навчання і платять їм буквально за все: за помиту підлогу, хорошу оцінку або поведінку.

Втім, ця американська традиція, схоже, міцно пустила коріння в українську землю. «У моєму санаторії працює вся родина, і навіть 6-річний онук, - розповідає Степан Запорожану,  директор санаторію. - Він прибирає на невеликій ділянці парку за 5 грн. на день». Платить своїй дочки і киянка Олена Веренич, економіст ПП «Рем-Сервіс». «Але за роботу вдома я даю їй гроші, тільки якщо вона хоче зробити якусь серйозну покупку - наприклад, сережки». Інакше, вважає Олена, якщо платити дитині абсолютно за все, від неї безкоштовно снігу взимку не випросиш. Згоден з такою позицією і киянин Андрій Мазурченко. «Привчаючи дитину  до грошей, важливо пояснити їй, що ними ні в якому разі не можна хвалитися: це і непристойно, та й образити когось може», - вважає він.

ТУРЕЧЧИНА: Поцілунки за ліри

Маленькі турки перші ліри на кишенькові витрати отримують за ... поцілунки! «У Туреччині на великі національні свята всім дітям, навіть маленьким, прийнято дарувати святкові гроші, нехай навіть 1-2 ліри ($ 0,5-1). Діти старшого віку можуть отримати 20-50 лір ($ 11-27). А дарують їх старші родичі, яким за це на знак вдячності та поваги потрібно поцілувати руку і прикласти її до чола, - розповідає турок Алі Гюль, вчитель англійської мови в міжнародній школі «Меридіан» в Києві. - Поки дитина маленька, то подаровані гроші залишаються у батьків. Коли вона підростає, то її ведуть в магазин, щоб вона за них щось купила». А свої кишенькові гроші маленькі турки регулярно починають отримувати, як тільки йдуть до школи. Як правило, на тиждень дають 10-30 лір ($ 5,5-16). Цього вистачає на обід і канцелярські дрібнички.

Щодо фінансового виховання в цілому, то турецькі батьки з дитинства прищеплюють дітям серйозне ставлення до грошей. «Особливо в цьому плані «дістається» хлопчикам як майбутнім годувальникам сім'ї. Тата частенько водять своїх синів до себе на роботу, щоб показати, як нелегко дістаються гроші, тому їх потрібно цінувати», - розповідає Алі. «Навіть дуже забезпечені сім'ї налаштовують дітей на те, щоб вони намагалися вступити в безкоштовний навчальний заклад, - розповідає Яна Теміз, яка живе і виховує в Туреччині двох дочок, - якщо ж за навчання дитини треба платити, то батьки вимагають, щоб він добре вчився. У Туреччині в деяких школах кращим учням дають знижки в 50% на оплату навчання». Підробляти ж турецькі школярі починають, за словами Яни, десь у 15-16 років. Але при цьому батьки все одно продовжують їх фінансово опікувати.

ШВЕЦІЯ: бізнес - у 15 років

Дітям-шведам гроші на кишенькові витрати дає ... держава! «У Швеції дітям до 16 років щомісяця виплачують по 1050 крон ($ 152). Правда, до повноліття ці гроші отримують батьки, - розповідає мама двох дітей Марина Траттнер, яка живе у Швеції більше 6 років. - Але потім вони самі можуть отримувати їх до 20 років. Але за умови, що будуть старанно вчитися і не прогулювати ». До речі, деякі батьки з цих грошей виплачують своїм чадам «кишенькові». У середньому маленькі шведи з 6-7 років отримують 20-45 крон ($ 3-6) на тиждень, а старші - близько 100 ($ 14,5). Що цікаво, дітям не доводиться витрачатися в школі. Тому що шкільне харчування - безкоштовне. А в самій школі і біля неї нічого не продається. Тому гроші у шведських школярів йдуть на те, що їм дійсно подобається. Наприклад, малюки купують так звані «суботні солодощі». Справа в тому, що в цій країні діти їдять солодке тільки по суботах, щоб зберегти здоровими зуби.

Уміння збирати гроші шведські батьки заохочують і вітають. «Наприклад, якщо дитина хоче купити комп'ютерну гру, то вони кажуть, що до кожних заощаджених 100 крон додадуть ще стільки ж», - каже Марина Траттнер. А коли діти виростають зі свого одягу, їх вчать оформляти анонси на сайті оголошень і продавати одяг, іграшки та інші особисті речі. Вони розуміють, що якщо збережуть їх у хорошому стані, то зможуть продати тим, кому вони потрібніші, а самі на ці кошти зможуть купити щось інше. Як зазначає жінка, шведи намагаються якомога раніше навчитися заробляти і стати самостійними у фінансовому сенсі. «Підлітки часто підробляють тим, що влаштовують дискотеки. Орендують недорогу апаратуру, домовляються про оренду приміщення - і вперед. На цьому можна добре заробити, якщо людям сподобається і не буде проблем, - говорить вона. - Більше того, вже з 15 років вони можуть заснувати свою компанію. При цьому вони отримують безкоштовні фінансові консультації і платять більш «помірні» податки. Наприклад, в 2010 році власні компанії були у 19 954 учнів». Ще одна родзинка шведського фінансового виховання: дітей з ранніх років привчають жертвувати на благодійність. «Дуже часто на шкільних заходах діти, якщо хочуть, жертвують, наприклад, 10 крон ($ 1,5) на допомогу Червоному Хресту або іншим благодійним організаціям», - розповідає Марина Траттнер.

США: кредити з пелюшок

Поняття «особистий бюджет», «заробити», «накопичити» знайомі з пелюшок кожному маленькому американцеві. «Відносини між батьками і дітьми у фінансовому плані в Америці більш практичні, - розповідає Марина Полякова, яка живе в США вже більше 20 років і виростила в цій країні двох дітей. - Тут немає такого, що батьки забувають про себе, віддаючи все дітям. Логіка дорослих американців така: якщо вони не накопичать достатньо грошей, щоб забезпечити собі безбідну старість, то стануть тягарем для дітей. Тому з раннього віку привчають їх самостійно заробляти, часто стаючи першими «роботодавцями». Так, щоб отримати кишенькові гроші (їх починають видавати в 9-10 років), дитина повинна щось зробити по будинку: прибрати у своїй кімнаті, винести сміття, вигуляти собаку». За словами Марини, молодшим школярам дають «на кишеню» $ 5-10 на тиждень, а підліткам - близько $ 15. Цих грошей вистачає і на шкільний обід, і на різні дрібнички. Якщо ж на них хочеться купити щось більш дороге, то батьки не будуть доповідати відсутню суму, а запропонують дитині її заощадити  або заробити.

«Мій тато сказав мені, що якщо я зможу сам себе забезпечувати, то важка ноша впаде з його плечей, - розповідає 20-річний американець Девід. - Тому я, як і більшість моїх друзів, почав заробляти з 13 років. Займався доглядом за дітьми. За годину такої роботи в США підлітку платять близько 10-12 $. Ще можна за гроші мити машини, працювати рятувальником у басейні або косити сусідські газони. А в 16-17 вже можна працювати в кафе і заробляти більше. Загалом, деяким навіть вдається до 16-річчя обзавестися власним авто, правда, уживаним ».

Незважаючи на все це, окремих уроків фінансової грамотності в американських школах немає. Зате вони є в спеціальних дитячих фінансових таборах (там діти, наприклад, грають у фінансові ігри або імітують роботу банку), а також у фінансових академіях для дітей, які відкриті в багатьох містах США.

Тож до моменту вступу до вузу багато американців фінансово підковані. І для них не є складним самостійно взяти кредит у банку на навчання. «Багато батьків, звичайно, починають збирати гроші на навчання дитини ще до її народження. Але у виховних цілях дають лише частину «навчальних» грошей. На решту можуть змусити студента взяти кредит у банку на його ім'я, - розповідає Марина. - Ми так теж зробили. Це дуже корисно для фінансової дисципліни».

УГОРЩИНА: діти-монополісти

В угорських сім'ях прийнято вчити дитину поводитися з грошима, граючи у фінансові ігри, наприклад, «Монополію». А в школі на уроках з домоводства їм розповідають, як складати особистий бюджет і заощаджувати. Крім того, тут розбирають популярні рекламні гасла, показуючи, як компанії-виробники маніпулюють споживчими звичками. Що стосується кишенькових грошей, то їх дають небагато - до 3000 форинтів ($ 12) на тиждень.

ФРАНЦІЯ: кишенькові штрафи

Французи - великі любителі роками збирати. До цього деякі з них привчають своїх дітей вже з 5-6 років, коли ті починають отримувати кишенькові гроші.«Сину і дочці я купив по гаманцю. У кожній секції була своя назва (приклеєні папірці) у  залежності від того, що їм хотілося купити в майбутньому. Туди вони повинні були відкладати гроші, - розповідає батько двох дітей Паскаль Дюбуа. - Також кожному я вручив по невеликому блокноту, куди вони записували свої витрати, скільки беруть у борг один у одного і скільки заощадили. У кінці кожного тижня я переглядав їх записи. Тільки після такої перевірки вони отримували наступну «порцію» кишенькових грошей ».

А ще французи люблять штрафувати своїх дітей. До прикладу, вони забирають за якусь провину 5 євро із загальної суми кишенькових грошей. Або ж просто зменшують або збільшують їх розмір в залежності від поведінки дитини. «Щовечора по буднях ми з чоловіком нашому 7-річному синові ставимо оцінку за день, - розповідає французька мама Стефані. - За 5 робочих днів він може набрати максимум 150 балів. Якщо набирає від 0 до 50, то не отримує нічого, від 51 до 75 - 0,5 євро, від 76 до 100 - 1 євро, від 101 до 125 - 1,5 євро, а від 126 до 150 - 3 євро».

В середньому ж школяр початкової та середньої школи отримує 5-12 євро на тиждень, а старші діти - 20-30 євро. «Даючи дітям кишенькові гроші, ми не розраховуємо, що їм буде на все вистачати. Їм ці гроші потрібні для того, щоб вони просто навчилися з ними поводитися, - каже французька домогосподарка Женев'єв. - А якщо хочеться купити щось дороге, то нехай шукають, де підробити». А підробляють французькі школярі, як правило, доглядом за дітьми. Наприклад, за 3 години такої роботи можна отримати 25-30 євро.

А вже на першому курсі університету деякі батьки відпускають своїх дітей у вільне плавання. Але нічого в цьому екстремального немає. По-перше, варіантів підробити багато. По-друге, знімати житло французької молоді вигідно: кожен студент може отримати державні субсидії на проживання. Економія на витратах на житло може доходити до 40% від місячної орендної плати.

НІМЕЧЧИНА: вчимося платити податки

Німці починають знайомити дитину з грошима і вчити розподіляти фінанси рано.«Моя 5-річна донька отримує 0,5 євро на тиждень, - ділиться досвідом німецький тато Клаус Майер. - Щоб вона усвідомила ціну грошей, ми намалювали і повісили їй на стіну грошову лінійку, на якій виділили ціни на її улюблені цукерки. Клеїться стрілкою щотижня відзначаємо на ній, скільки у неї залишилося грошей. Так ми даємо їй зрозуміти: або в тебе є гроші, або цукерки, але не те і інше відразу».

А в середньому німецький школяр на свої витрати отримує 5-20 євро на тиждень. «Але, наприклад, мій брат забирає  20% від суми кишенькових грошей, - говорить Клаус. - Так він привчає свою дитину до податків».

Як і багато дітей в Європі, маленькі німці підробляють. Для цього в Німеччині навіть влаштовують у дворах, на вулицях, при церквах дитячі блошині ринки. На них діти продають свої іграшки, прочитані книги і т.п. А виручені гроші відкладають (так робить більшість) на «велику покупку», наприклад, комп'ютерну гру.

АНГЛІЯ: 10% - батькам

Британські батьки не поспішають вчити дітей поводження з грошима - щоб не позбавляти їхнього дитинства. Але все одно дарують скарбнички та пропонують відкладати туди фунти, наприклад, з кишенькових грошей. До речі, в середньому дають £ 5-10 ($ 8-15,5) на тиждень, а підлітку - £ 20 ($ 31). При цьому, якщо дітям потрібно більше грошей на витрати, то батьки пропонують їм підробити у них. «Якщо мій син виконує якусь роботу по дому, то я подвоюю суму його кишенькових грошей в £ 10», - розповідає тато двох дітей Роберт Фішер. А з 14 багато британців починають підробляти доглядом за дітьми і отримують за це £ 3,5-5 ($ 5,5-8) на годину. А їхні батьки, в свою чергу, перестають давати їм «на кишеню».

Коли ж діти починають заробляти по-справжньому, при цьому залишаючись жити з батьками, то вони повинні платити так званий «батьківський збір» - 10% від своєї зарплати. «Так ми допомагаємо їм усвідомити: не все зароблене вони можуть витрачати на себе. Адже ще доведеться оплачувати рахунки за комунальні послуги, купувати продукти і т.д. Чим раніше вони звикнуть до цього, тим краще для них», - пояснює мама двох дітей Еліс Джонсон.

Коментар Ірини Колесник, дитячого і сімейного психолога Психологічного центру ALTERA:

«Європейські батьки (наприклад, французькі та німецькі) допускають одну і ту ж помилку: надто рано починають давати своїм дітям кишенькові гроші. І при цьому намагаються навчити розумно їх витрачати. Користі від цього буде мало. Адже маленькі діти ще не вміють добре планувати свої дії, не кажучи вже про витрати. У них ще немає сили волі, щоб обмежити себе в чомусь, і вони будуть просто витрачати все. Тому видачу грошей краще «відкласти» хоча б до 6-7 років, як це роблять шведи, а найкраще - до 8-ми. У цьому віці вже починає формуватися абстрактне мислення, і діти розуміють, що таке «дорого» і «дешево». Тому їм вже легше контролювати свій бюджет. До слова, кишенькові гроші дитина повинна отримувати просто так, а не за допомогу по дому, як у американців. Для них це нормально, тому що так роблять всі. А от нам такий метод не підійде: в українських сім'ях все ж прийнято допомагати безоплатно. Більше того, батьки ризикують виховати запеклого матеріаліста, який одного разу може відмовитися вигуляти собаку або посидіти з молодшим братом, якщо не отримає ні копійки за свої «послуги». Якщо вже і платити дитині за допомогу, то так, як роблять це британці, - тільки для додаткового заробітку.

До речі, дітей добре вчити поводитися з грошима за допомогою фінансових ігор, як прийнято в Угорщині. Завдяки їм дитина зрозуміє, як це, коли є багато грошей, і що якщо витрачати їх не думаючи, то можна залишитися без копійки. Привчати збирати гроші, як у європейських і американських сім'ях, - теж корисно для фінансової дисципліни. Але не варто стимулювати дитину збирати кошти на якусь далеку мету, наприклад, на навчання у вузі. Це дуже великий термін для нього, адже діти по-іншому сприймають час.

Американська ідея з кредитами на навчання дуже хороша. Адже коли дитина сама платить за щось, то більше це цінує. Але для України цей варіант не підходить через  економічну ситуацію. А ось дорослих дітей, які працюють і живуть з батьками, варто привчати вносити внесок у сімейний бюджет, віддаючи частину своїх заробітків, як роблять у Британії. Це корисно для підняття самооцінки - дитина розуміє, що вона вже доросла і може допомогти родині».

Джерело: http://www.segodnya.ua.

Коментарі
Зображення користувача Олеся.
Олеся

16/01/2012

Цікаво було прочитати про те, як цю важливу проблему вирішують у світі. Це для мене вже актуально Smile До речі, згідна з коментарем психолога.

Зображення користувача Оля.
Оля

16/01/2012

Стаття дійсно корисна. Можна підібрати саме той метод, який підходить конкретній сімї.

Зображення користувача slavka.
slavka

16/01/2012

Вважаю, що до 10 років нічого давати кишенькові гроші. Тільки на конкретні цілі.

Зображення користувача Гість.
Гість

07/12/2015

Швеція сама чотка

Зображення користувача головата людмила.
головата людмила

21/12/2020

цікава і корисна інформація . я за швецію.

Додати відповідь