Ви є тут

Діти вчаться на платному? Податкова поверне частину грошей!

27/02/2012

  • 1

Податкову знижку можуть отримати ті, хто платить за навчання, займається благодійністю чи має іпотечний кредит

Щоразу, коли отримую зарплатну “стрічку”, намагаюсь не дивитись на суму, яку з мене стягують. Це ж скільки набігає за рік! Виявляється, частину суми можна повернути собі цілком законним шляхом. Донедавна цей механізм називався податковим кредитом, а з новим Податковим кодексом його перейменували у податкову знижку. Ця знижка дозволяє українцям, що отримують зарплату, з якої стягують податок з доходів фізичних осіб (15% нашого заробітку), повернути собі від кількох сотень до кількох тисяч гривень. 

Володимир Іванович зі своєї зарплати оплачує навчання двох дочок. Це дає йому право на податкову знижку. І він цим правом користується уже кілька років. Усе, що для цього потрібно, — позбирати документи: довідку про зарплату за попередній рік, квитанції про оплату навчання, копії паспортів, заповнити декларацію про доходи. “Декларацію за 2011 рік уже подав, черг у податковій немає, тому вся процедура займає не більш як півгодини. За навчання дочок торік заплатив 11 180 гривень, і мені нарахували 1677 гривень компенсації. Грошей наразі не отримав — вони мають надійти впродовж двох місяців”, – каже чоловік.

Ольга здобуває другу вищу освіту. Вона працює, тому навчається заочно. Якраз готує документи для подання декларації. Торік податкова повернула їй близько 300 гривень. Сума невелика, але ж і такі гроші на дорозі не валяються. Каже, з майже півтори сотні людей на її потоці про податкову знижку не знав ніхто (хоча майже усі заочники працюють і мають на неї право). Пощастило, що в однієї з одногрупниць перша освіта – економічна. Вона й просвітила студентів.

“Право на податкову знижку мають наймані працівники, що є громадянами України, які отримують заробітну плату. Фізичні особи-підприємці чи військовослужбовці, які отримують не зарплату, а грошове забезпечення, такого права не мають, – каже головний державний податковий інспектор відділу масово-роз’яснювальної роботи ДПС у Львівській області Галина Бура. – Суть знижки полягає у тому, що річний дохід, з якого стягують податок з доходів фізичних осіб, можна зменшити на частину витрат. Головне, мати квитанції та чеки, які ці витрати підтверджують. Причому важливо, аби квитанції були виписані на ім’я платника податків. Бо трапляється, що за навчання дитини заплатила мама, але вона не працює або є фізичною особою-підприємцем. Натомість батько отримує зарплату і міг отримати знижку, але у квитанції стоїть не його ім’я. 

Буває, приходять люди, які оплачували допоміжні репродуктивні технології, але у квитанціях їм пишуть “лікування”. Наразі до знижки включають лише витрати на штучне запліднення. Коли у нас запрацює страхова медицина, будемо враховувати і витрати на лікування”.

На що дають податкову знижку


До податкової знижки включають такі витрати:

- оплата навчання у середніх професійних та вищих навчальних закладах України. Витрати на навчання у закордонних вузах чи приватних середніх школах не компенсуються;
- частину відсотків, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом (скільки процентів можна включити, залежить від суми кредиту та площі придбаного житла);
- видатки на будівництво доступного житла; 
- витрати на страхування платника податків чи членів його сім’ї першого - оплата допоміжних репродуктивних технологій (штучне запліднення);
- кошти, сплачені за переобладнання транспортного засобу з бензину на газ чи інші види біопального.

Як оформити?

Податкову знижку оформляють, подаючи декларацію за попередній рік. Скажімо, протягом 2012 року можна подавати декларацію за 2011-й (раніше можна було лише до 1 травня). Для цього потрібно прийти у податкову службу за місцем реєстрації, взяти бланк декларації (безкоштовно), заповнити його (можна навіть удома). До бланка також додати довідку з місця праці, у якій вказано вашу зарплату за минулий рік, квитанції чи чеки, що підтверджують витрати, та копії документа, який посвідчує особу. Крім того, варто подати номер банківського рахунку, на який податкова зможе переказати гроші. Кошти перераховують протягом 60 днів з дати подання декларації.

До речі, цього року, окрім податкової знижки, від заробітку віднімають також єдиний соціальний внесок. В результаті сума, яку вам компенсують, буде більшою, аніж у попередні роки.

Припустимо, за весь минулий рік ви заробили 50 тисяч гривень і з цієї суми сплатили 7,5 тисячі податку з доходів фізичних осіб (15%). Але упродовж року ви сплатили 10 тисяч гривень за навчання, крім того, з вас ще стягнули приблизно 3 тисячі єдиного соціального внеску. Від 50 тисяч зарплати віднімають 10 тисяч витрат і ще три тисячі єдиного соціального внеску. Виходить 37 тисяч. Відповідно, 15% податку з 37 тисяч — це 5,55 тисячі гривень. А ви сплатили 7,5 тисячі. Отож виходить, що майже дві тисячі гривень переплатили. Цю суму вам і повернуть. 

Зіновія ВОРОНОВИЧ   

Джерело: http://www.wz.lviv.ua

Коментарі
Зображення користувача Bartalameo.
Bartalameo

20/11/2019

Даже взрослым нужна помощь. Я бы хотел разобраться на примере этого сайта с возможными рисками https://kreditsonline.com.ua/cities/kiev/

Додати відповідь