Ви є тут

Чи готовий першокласник до навчання? (Тест)

22/08/2012

  • 0

Уже  зовсім скоро настане той особливий вересневий день для сотень тисяч батьків, коли улюблене дитя відправиться «гризти граніт науки». Особливо нервують батьки першокласників, адже крім думок про витрати на форму, канцелярське приладдя і книги додаються сумніви психологічного плану: «Чи зможе дитина засвоювати інформацію, чи готова вона до цього?».

Взагалі, «готовність до школи» - це не окремі вміння і знання, а їх сукупність. Очевидно, що чим більше батьки займалися з дитиною до школи, тим вища ймовірність того, що з уважністю і старанністю у першокласника буде все в порядку. Однак, не менш важливий темперамент дитини і його соціальний розвиток. Психологи розробили критерії, за якими можна оцінити готовність дитини до навчання: мова йде про інтелектуальну, емоційну і соціальну зрілості.

Про ці критерії ми вже писали детально на нашому сайті раніше у статтях «Готуємо дитину до школи» та «Готовність дитини до школи: складові успішного навчання».

Коротко нагадаємо критерії готовності дитини до школи:

Інтелектуальна зрілість визначається здатністю концентрувати увагу і вловлювати зв'язку між явищами. Підготовлена до школи дитина повинна:

 - Володіти основними поняттями орієнтації в просторі: розуміти і розрізняти де правий / лівий і верх / низ, що таке великий / малий, що позначають прийменники в / з, на/ під і т.д.); - розрізняти великі і малі літери;

- Уміти класифікувати предмети і речі, класифікувати їх в групи. Наприклад, чітко відрізняти стілець від столу, шафи і ліжка, і при цьому знати, що все це - меблі. При цьому дитина повинна розуміти для чого саме служить той чи інший предмет: стілець - щоб сидіти, стіл - щоб їсти, а ліжко - щоб спати;

 - Ідентифікувати схожі і несхожі форми (тобто, відрізняти круги від квадратів, а пряму лінію від хвилястої);

 - Утримувати в пам'яті і виконувати як мінімум три вказівки. Наприклад: одягни тапки, вмийся, почисть зуби, витріть рушником, а потім принеси мені рушник;

 - Рахувати без помилок до десяти;

 - Розмовляти виразно і зв'язно.

 Емоційна зрілість у дошкільнят визначається старанністю і терплячістю. Правда, лише деякі батьки можуть похвалитися такою поведінкою свого дитяти. Утім, з психологічної точки зору, непосидючість - абсолютно нормальна риса маленької дитини. Як правило, малюкам дуже важко направити свою невгамовну енергію в мирне русло. Ще одна важлива риса, яка свідчить, що дитина готова до навчання - вміння вислухати співрозмовника, не перебиваючи. Зазвичай, батькам під силу взяти під контроль балакучість власної дитини. Досить постійно нагадувати всезнайкові про те, що під час  діалогу дуже важливо прислухатися до свого співрозмовника.

Соціальна зрілість малюків майже стовідсотково залежить від того, наскільки комунікабельні самі батьки. Якщо сім'я дружна і товариська, багато подорожує і ходить в гості, то і в їхньої дитини не повинно бути ніяких проблем з комунікацією.

Підготовлена до школи дитина без проблем знайомиться з однолітками і знаходить спільну мову з дорослими, а на вулиці не боїться відійти від мами чи тата. Крім того, повідомлення про сімейні подорожі вона сприймає із захопленням і практично безболісно налаштовується зі звичайного ритму життя в «похідний». Якщо у майбутнього першокласника є хобі - це ще одне свідчення особистості, яка починає формуватися. Адже захопленість й інтерес в тій чи іншій сфері - яскравий показник того, що дитина вже може визначати, що йому подобається і пояснити чому.

Одним з найяскравіших показників самостійності нащадка вважається вміння одягатися і взуватися без сторонньої допомоги. Вищий пілотаж - при цьому «знаходити спільну мову» з ґудзиками, блискавками і шнурками.

А взагалі, як кажуть психологи, дітей, які відповідають усім параметрам зрілості перед вступом до школи, практично немає. У 6-7 років дитина ще дуже легко відволікається на різні подразники:  рух сусіда за партою чи літаюча муха в класі. Різкі зміни в сприйнятті дитиною інформації відбуваються в 9-10-ти літньому віці, саме тоді школярі вже можуть працювати тривало і зосереджено.

Тест «Чи готовий дитина до походу в школу?»

Пропонуємо за допомогою простого тесту (джерело: http://comments.ua) визначити готовність малюка до школи. На всі питання потрібно відповідати «так» (1 бал) чи «ні» (0 балів).

1. Чи відвідувала дитина дитячий садочок?

2. Чи дає дитина здачу своєму кривднику?

3.Чи може дитина самостійно займатися якою-небудь справою, що вимагає зосередженості, протягом 30 хвилин?

4. Чи вміє дитина складати розповіді за картинкою не коротші, ніж із п'яти речень?

5. Чи соромиться дитина у присутності незнайомих людей?

6. Чи вміє вона рахувати до 10 і назад?

7. Чи вміє дитина читати по складах або цілими словами?

8. Чи може малюк розповісти напам'ять кілька віршів?

9. Наскільки впевнено дитина пише або малює - чи тверда в неї при цьому рука?

10. Чи любить дитина малювати і розфарбовувати картинки?

11. Чи знає назви диких і свійських тварин?

12. Чи може користуватися ножицями і клеєм, наприклад, робити аплікацію?

13. Чи може зібрати розрізану картинку з п'яти частин?

14. Чи може дитина узагальнювати поняття - наприклад, назвати помідори, моркву і цибулю словом «овочі»?

15. Чи в змозі дитина розуміти і точно виконувати словесні інструкції?

16. Чи бувала дитина в зоопарку, селі, музеї?

17. Чи може дитина гратися самостійно?

18. Чи є у малюка хобі?

19. Чи здатна дитина переказати історію, передаючи основну думку і послідовність дій?

20. Чи задає дитина питання про слова, про їхнє значення?

 

Результати

Чим більше балів, тим більше дитина готова до занять в школі.

Від 16 до 20 - Можна вас привітати! У вашої дитини стовідсоткова готовність до шкільних занять. Такий результат свідчить про те, що ви дуже правильно виховували дитину і єдине, чим залишається турбуватись напередодні першого вересня - це про покупку гарного шкільного приладдя.

Від 10 до 15 - Не найгірший результат. Варто звернути увагу на ті відповіді, де ви сказали «ні», і спробувати зрозуміти, що саме ви пропустили у вихованні свого малюка. При цьому варто гарненько помізкувати, як правильно заповнити ці прогалини у вихованні. Рекомендація одна: побільше часу приділяти маленькому учневі.

Від 5 до 9 – Середня готовність дитини - 50%. Схоже, що ви виховували дитину «на ходу» і в перервах від роботи. Однак не все ще втрачено - чим більше активності ви будете виявляти при перших кроках її  шкільного життя, тим швидше дитина зрозуміє, що таке навчання і для чого воно їй потрібне. Навіть якщо у вас є можливість найняти репетитора для першокласника, не варто забувати, що батьківську увагу і участь не здатен замінити навіть висококласний фахівець.

Від 1 до 4 - Дуже поганий результат! Дитина взагалі не готова до відвідування школи. З таким рівнем знань і умінь не варто сподіватися навіть на задовільні результати навчання. Такий низький результат свідчить лише про одне - ви не впоралися зі своєю батьківської функцією.

Джерело: http://life.comments.ua  

 

Про успішну адаптацію першокласника до нових умов у школі читайте:

Допомагаємо дитині звикнути до школи

До першого класу без сумної гримаси

 

 

Коментарі
Додати відповідь