Ви є тут

Які подарунки не варто дарувати дітям на Новий рік: думка психолога.

26/11/2018

  • 4

У сучасних дітей багато найрізноманітніших іграшок, книг, одягу, тому здивувати їх зовсім не просто. Всі хочуть, щоб подарована річ радувала і дивувала, а не лежала забутої серед непотрібних дрібничок. Як цього добитися? І які речі краще не класти під ялинку? Розбираємося з психотерапевтами.

 

До 3 років: не даруйте дороге і складне

Діти у віці до 3 років Новий рік сприймають виключно через атмосферу радості, веселощів і магії, які їх оточують. Самі подарунки поки не дуже важливі.

Все, що супроводжує свято, буде сприйнято як подарунок, з величезною радістю і задоволенням. Ялинка, яскрава мішура, ялинкові іграшки, прикраси - все, що дарує радість мамі і татові, порадує і малюка. Він із задоволенням приєднається до вас в підготовці свята.

Не треба купувати таким малим дітям щось занадто дороге і складне. Сучасні електронні іграшки занадто перевантажені кольорами  і звуками і часто мають негативну  дію на дітей. Про це ми нещодавно писали в статті Що не варто купувати дітям. Вибирайте іграшки з натуральних матеріалів, природних кольорів, приємні на дотик.

Можна вручити подарунок, зроблений руками мами чи бабусі, невелику ляльку, схожу на малюка, м'яку іграшку, яка може стати віртуальним другом  і з якою згодом можна вибудовувати відносини: годувати, класти з собою спати, одягати, брати на прогулянки.

Не варто кликати в гості Діда Мороза. Діти в цьому віці можуть бути дуже чутливі до присутності сторонніх людей, так що зустріч з незнайомцем в червоній шубі і з великою бородою краще відкласти на кілька років. Також маленькі діти можуть сильно злякатися Бабу Ягу на святі і навіть веселих клоунів.

Немає сенсу і підтримувати в дитині віру в доброго Діда Мороза, який весь рік стежить за його поведінкою і успіхами. Діти ростуть і потроху починають розбиратися, де вигадка, а де реальність. Важливо, щоб в дитині залишалося відчуття магії  і віра в те, що чудеса трапляються.

З 3 до 7 років: поганий варіант - герої мультфільмів

Дошкільнята із задоволенням пишуть листи Дідові Морозу і з радістю зустрінуться з ним особисто. Починаючи з цього віку можна писати чарівному Дідові листи. Нехай дитина перерахує в них всі свої бажання - від братика до останньої моделі приставки. Батьки зможуть побачити, якими мріями він живе. І виконати одне з бажань - довгоочікуване для дитини і фінансово підйомне для сім'ї.

Лист до Діда Мороза

Не варто дарувати дітям гаджети, в цьому віці вони не зможуть використовувати їх за призначенням. Перевагу краще віддавати багатофункціональним іграшкам: лялька, машина або конструктор, дерев'яні кубики, м'які іграшки, лялькові меблі або щось для творчості.

Поганий варіант - іграшки, що копіюють героїв мультфільмів. Вони спонукають в іграх відтворювати відомий дитині сюжет, замість того щоб проявити власну фантазію.

У цьому віці дитина розвивається саме через сюжетно-рольову гру. Це означає, що дітям дуже корисно програвати різні ролі і сюжети – нехай це буде гра в магазин або політ на Марс. В якості подарунка дуже підходять різні костюми і речі, які можна використовувати для перевтілень: шматки тканин, спідниці, головні убори, плащі. Діти в цьому віці обожнюють перевтілюватися, вбиратися, і це тільки підтримує атмосферу свята.

Починаючи з 4-5 років з дитиною вже можна обговорювати його бажання. Якщо він хоче мати якусь іграшку тільки тому, що «така є у всіх» або, навпаки, йому хочеться похвалитися в садку, можна поговорити з ним про це. Можливо, є інші способи досягти бажаного, адже хвалитися і пишатися можна не тільки іграшками.

Важливо дарувати те, що подобається дитині, проте не менш важливо допомогти йому краще зрозуміти себе і свої бажання. Не варто кидатися купувати все, що він попросить.

Також дитині буває важко зорієнтуватися у великій кількості подарунків, він починає хапатися за все підряд, не встигаючи в повній мірі насолодитися жодним з них. Двох-трьох презентів йому цілком вистачить. Якщо необхідно вручити більше подарунків, то краще дарувати їх хоча б не все відразу.

7-12 років: вже можна гроші, але тварин - ще рано

Починаючи з молодшого шкільного віку, діти часто просять домашніх вихованців - кошенят, цуценят, кроликів. Врахуйте, що до 12-15 років дитина не зможе сам доглядати за домашнім улюбленцем, і через кілька днів, повних радості і захоплення, може почати сприймати його вже як тягар.

Цуценя на новий рік

Якщо у дитини вже є ціла полиця енциклопедій, колекція машин або ляльок, не варто збільшувати їх кількість заради того, щоб подарувати «хоч щось». Швидше за все нова дорога річ просто загубиться в цій колекції, а інтерес до неї швидко пройде.

І не треба дарувати дітям те, що хотілося б мати самому. Наприклад, не було у мами в дитинстві іграшкових меблів для ляльок, і вона вибирає її в подарунок доньці. А дівчинка, цілком можливо, мріє про боксерську грушу.

Цікавтеся бажаннями своїх дітей, це дуже захоплююче. А якщо вам дуже хочеться чогось «дитячого», то і купіть це собі, порадуйте свою «внутрішню» дитину.

Гроші як подарунок можна вручити дитині будь-якого віку. Але будьте готові до того, що ваш презент він витратить на свій розсуд, наприклад, купить 100 шоколадок, адже це вже гроші дитини, і розпоряджатися ними він буде на свій розсуд. Інакше виникає ситуація подвійних стандартів: гроші тобі даруємо, як просив, але витратити ти їх повинен на «потрібне», а ми тобі підкажемо.

Згадайте, які у вас найприємніші спогади про Новий рік? Може, ви ходили з татом вибирати ялинкові прикраси, і це був чарівний день? Або разом з мамою випікали імбирні печива і прикрашали ними ялинку? Саме такі речі роблять людей щасливими, а не кількість і вартість подарованих речей.

Коментарі
Зображення користувача МамусяБо.
МамусяБо

21/12/2017

Мені в дитинстві батьки такі подарунки викуповували, навіть не знаю де вони в тому совку таке знаходили. Справжні герої! То треба було в чергах вистоювати або з-під поли брати. Зараз звичайно набагато краще в цьому плані, але і втрачається відчуття бажаності подарунка в дитини

Зображення користувача Ліза Дериглазова.
Ліза Дериглазова

31/12/2017

Я вважаю, що дарувати тварин можно з 8 років. Я з 10 доглядала за котом

Зображення користувача Kettichka.
Kettichka

18/06/2018

В першу чергу потрібно розмовляти з дитиною

Зображення користувача Olgisinka.
Olgisinka

08/06/2019

в детстве всегда с нетерпением ждала НГ

Додати відповідь