Як міністерство здивувало освітян

Ми, батьки, багато пишемо та говоримо про те, що практика збору грошей з батьків та приведення до ладу за ці кошти  класів та будівель шкіл є явищем, яке повністю перекреслює право кожного громадянина України, закріпленого в Конституції,  - права на БЕЗКОШТОВНУ освіту. Ми говорили про те, що оскільки таким чином все виглядає у школах більш-менш нормально, то керівництво звітує про зроблене за наші гроші як про свої досягнення. А в свою чергу влада бачить "порядок" у школах й не збирається виділяти більше грошей на те, що є її прямим обов'язком, закріпленим в Основному законі: забезпечення якісних та відповідних умов для навчання наших дітей. Для цього ми платимо податки і маємо право вимагати, щоб фінансування шкіл йшло не з наших кишень, а з уже зібраних податків.

На цю тему прочитала цікаву статтю у "Дзеркалі тижня", яку й пропоную до вашої уваги:

Майже анекдотом, що передається серед освітян із вуст в уста, став лист Міносвіти від 07.02. 2012 р. № 1/9-88 до керівників обласних, міських, районних управлінь освіти «Про невідкладні завдання на найближчий час». А як би ви поставилися до офіційного документа, що надійшов до вас у лютому і починається словами: «Лист другий. Скоро 1 вересня!» На тлі снігових заметів така заява звучить, щонайменше, нетрадиційно. Та й сам стиль листа далекий від стандартів ділового мовлення. 

Власне, документ присвячений не Першому вересня взагалі, а першому вересня конкретно для першокласників. Саме з них, на думку авторів листа, розпочнуться «серйозні перетворення в українській освіті». Оскільки учні перших класів навчатимуться за новими програмами і підручниками.

Звісно, дуже добре, коли профільне міністерство пропонує управлінцям заздалегідь розпочати підготовку до нового навчального року. Але ж це й так входить до кола їхніх обов’язків. 

Нагальні завдання, визначені МОН у зв’язку з наближенням першого вересня, викладено в семи пунктах. І лише два з них стосуються власне організації навчального процесу (педагогічні ради, курси, семінари, практикуми для всіх вчителів, які набирають перші класи). Чесно кажучи, нічого революційного й негайного тут немає. Такі заходи управлінці організовують щороку.

А ось решта пунктів стосуються питань матеріальних. Перш за все школам пропонується провести бесіди з батьками першокласників. Цікаво, про що? Згідно з наказом МОНМС №204 «Про прийом дітей до 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів», спілкування батьків зі школою обмежується поданням трьох документів: заяви, копії свідоцтва про народження та медичної картки. Згідно з наказом, «не допускається збирання додаткових даних про дитину та її батьків, зокрема довідок з місця роботи, проживання, про заробітну плату батьків, будь-яких даних, що свідчать про розвиток дитини та її готовність до систематичного навчання в школі». 

То про що ж говоритимуть батьки й адміністрація? Наступний пункт міністерського послання наштовхує на здогад: «Максимально залучити усіх-усіх до забезпечення сучасної матеріальної бази навчального середовища для наймолодших школярів». Складається враження, що нещасні батьки — і є оті «усі-усі». 

У цьому контексті вже не викликають посмішки слова чиновників «Скоро 1 вересня», сказані у лютому. Весь фокус у тому, що якраз наприкінці лютого — на початку березня у школах розпочинається прийом заяв до першого класу. 

Наскільки старанно працюватимуть школи з «усіма-усіма» для покращення своєї матеріальної бази, перевірятимуть районні, обласні і всеукраїнський рейди-огляди. Підсумки спостережень цих кавалерійських рейдів розглядатимуться на спеціальній колегії МОНМС. Дивна ситуація: держава перевіряє,
як школи змогли підготуватися до навчального року, не вклавши у це достатньої кількості коштів! 

Наче не знаючи про брак коштів у місцевих бюджетах, школам пропонують уже сьогодні «правдиво інформувати керівництво регіонів, місцеву владу про складнощі та реальний стан справ». А всім разом нагадують: «Міністерство планує максимально можливо пропагувати кращий досвід місцевих органів влади, шкіл щодо підготовки до нового навчального року. Читайте, думайте, а головне — потрібно діяти! Рецепт для кожної школи в Києві не виписують…» Схоже на завуальоване благословення видушувати гроші з нещасних «усіх-усіх».

Завершується лист іронічною фразою «З незмінною повагою, Заступник Міністра Борис Жебровський». Посада — з великої літери. Так і хочеться запитати: з повагою до кого? До себе? До освітян? Чи батьків?

Коментарі
Зображення користувача catwoman.
catwoman

19/02/2012

Та що тут скажеш-сволочі та й усе:(

Зображення користувача Maryann.
Maryann

19/02/2012

Одна мама з класу на моє обурення, чому ми маємо міняти вікна в класі, сумно так і приречено відповіла: "А що буде в гімназії..." Ось така сліпа покора, якою користується наша "влада".

 

Зображення користувача amelie.
amelie

19/02/2012

Хто би сумнівався, що це вказівки зверху Sad

Зображення користувача Олеся.
Олеся

20/02/2012

Та якби тільки вказівки зверху, тут і знизу часто ініціатива так і пре Smile Деякі мамочки з батьківського комітету, щоб вислужитися, такі ініціативні...

Зображення користувача Наталка_Касим.
Наталка_Касим

19/02/2012

Сумно...

І найсумніше те, що в цій ситуації ті, хто міг би щось змінити - вчителі й директори шкіл - мовчки виконують накази згори, батьки мовчки (ну можуть трохи побуркотіти) викладають грошенята і тим самим підтримують ситуацію.

Я, в принципі, не проти того, щоб освіта була частково платна, але не так як зараз.

Можна ж зробити цей процес відкритим, щоб батьки перераховували гроші на певний рахунок і батьківський комітет уже дивився, куди ті гроші потрібні найбільше, щоб частина батьків при цьому мали право контролю. І щоб це було чесно - так, ми збираємо гроші для школи, оскільки держава не може забезпечити всі потреби.

Можна продумати, як бути з малозабезпеченими сім’ями, в якому об’ємі мають фінансуватися міські, а в якому сільські школи, і так далі, але на це має бути воля перш за все міністерства, а від Тютюнніка важко цього чекати. 

Зображення користувача Maryann.
Maryann

20/02/2012

Оце було б по-чесному: відкрито заявити, що на купування та утримання Лексусів, Мерседесів та інших віп-авто у держави є гроші, а на школи немає, тому давайте скидуйтесь, батьки і вирішуйте, що там у школу дітям купити треба. А по квитанціям благодійних внесків будемо вам списувати з ваших податків ці суми. Слабо?

 

Зображення користувача alla.
alla

20/02/2012

Ну так давайте объединяться, напишем коллективное письмо - куда там их пишут; есть сайт Министерства образования, есть ТСН, 5-й канал и пр., есть похожие на наш сайты с возмущенными родителями - ну почему не пошевелиться?

Зображення користувача Наталка_Касим.
Наталка_Касим

22/02/2012

Підтримую. Можна написати на канали, які займаються новинами - для початку.

Я можу ще написати у ФБ на сторінці Лесі Оробець - хай би вона написала депутатське звернення. 

Додати відповідь