Ви є тут

Вся правда про одноразові підгузки: факти, плітки, страхи і міфи

18/04/2016

  • 0

Як тільки в нашому побуті з'явилися одноразові підгузки, а сталося це вже понад півстоліття тому, це кардинально змінило батьківські звички і саме уявлення про догляд за дітьми. Сьогодні мало хто здатен собі уявити, як можна мати в домі маленьку дитину і не мати підгузків. Чим практичні одноразові підгузки? Як їх правильно використовувати? І чи можуть вони завдати шкоди здоров'ю дитини?

Історія і факти

Перший дитячий одноразовий підгузник з'явився в 1961 році. Він був створений американським дідусем, інженером Віктором Міллсом, котрого донька час від часу просила посидіти з маленькими онуками. Міллс назвав своє творіння «pampers» (від англ. дієслова to pamper - балувати, плекати). У наші дні в багатьох світових культурах ця назва вживається набагато частіше і ширше, ніж просто марка виробу, майже витіснивши з побутового лексикону справжню назву предмета - «підгузок». Цікаво, що прототипом для створення першої моделі підгузка Міллсу послужила конструкція, придумана радянськими космо-інженерами, які розробляли в кінці 1950-х років перші моделі уніформи для майбутніх космонавтів.

Отже, десь тоді, коли Гагарін відправився в перший космічний політ в костюмі, де були передбачені всі можливі фізіологічні ситуації, перші американські дітки приміряли перші в історії одноразові підгузки.

В даний час використання одноразових підгузків в догляді за маленькими дітьми - поширене неймовірно широко і повсюдно. Більшість молодих мам і тат взагалі не можуть собі уявити батьківство як таке без винаходу Міллса.

Маловідомі факти про одноразові підгузки:

 

  • Сучасні підгузки складаються з паперу, а поглинаючий шар - це суміш целюлози і кристаликів надпотужного абсорбенту. 
  • Середній показник часу, який сучасні діти проводять у підгузку, рівний 18-20 тисячам годин.
  • Вчені стверджують, що чоловікам під силу швидше справитися з підгузками, ніж жінкам: мамам в середньому на заміну одного підгузника потрібно 2 хвилини, в той час як татам - лише півтори хвилини.
  • Найвагомішим недоліком одноразових підгузків вважається відносна складність їх утилізації: за приблизними підрахунками тривалість розкладу одного підгузка становить близько 100 років. Таким чином, самі перші підгузки, що з'явилися ще 1961 року, досі не розклалися. 

 

3 найпоширеніші міфи про підгузки

Міф 1: У підгузках яєчка хлопчиків перегріваються і майбутні чоловіки позбавляються здатності до дітородіння

Розвінчати цей міф можна одночасно двома способами. По-перше, здатність до дітородіння у чоловіків визначається сперматогенезом - тобто дозріванням повноцінної сперми в певній кількості. Сперма дозріває в мошонці (в яєчках) під дією статевих гормонів. Але у хлопчиків у віці до початку періоду статевого дозрівання вкрай мало в організмі статевих гормонів і повністю відсутній спермогенез. Таким чином, дуже складно зруйнувати те, чого поки і в природі хлопчика не існує.

По-друге, щоб позбавити чоловіка або юнака здатності до дітородіння, його яєчка потрібно нагріти досить пристойно - вчені встановили, що мікроклімат навколо мошонки повинен досягати температури 45-48° С (і зберігатися таким не менше 30 хвилин), щоб функція спермогенезу почала різко згасати. Але немає в природі жодного підгузника, здатного створити настільки теплу атмосферу! Всі дослідження про те, чи не нагріваються хлоп'ячі яєчка при носінні підгузника, показали приблизно однаковий результат:

Температура шкіри під підгузком може бути вищою, ніж температура шкіри зовні підгузка не більше, ніж на 1 градус. Це зафіксований максимум. Але зазвичай різниця становить всього одну-дві десятих градуса. Про який хворобливий і небезпечний перегрів може взагалі йти мова?

Міф 2: Діти погано привчаються до горщика тому, що з народження носять підгузки

Вчені багатьох країн намагалися підтвердити цю тезу дослідним шляхом. Але нікому не вдалося! Поки що педіатри схильні переконувати батьків, що немає ніякого прямого зв'язку між носінням підгузків і швидкістю привчання до користування горщиком.

Більше того, медична наука встановила, що до віку 22-30 місяців дитина в принципі не здатна адекватно навчитися користуватися горщиком або унітазом, тому що саме у такому віці (але ніяк не раніше) її мозок дозріває до такого стану, при якому вона вже здатна свідомо контролювати власні фізіологічні процеси.

Ось і виходить, щ,о якщо малюка починають привчати до горщика у віці до 20 місяців, то справа швидше за все не ладиться ще досить довго (поки мозок не дозріє і малюк не буде фізично готовий виконувати «туалетний» ритуал). В цьому випадку можна звинувачувати що завгодно, але найчастіше звинувачують саме підгузки. Хоча насправді вони тут абсолютно ні при чому. Твердження, ніби малюкам комфортно пісяти і какати в підгузник і тому вони довго не можуть адаптуватися до горщика - не витримує ніякої критики. Дитина у віці 1,5-2 р. вже активно рухається і багато усвідомлює, їй некомфортно і неприємно справляти нужду в підгузок (як і просто - в штани) рівно так само, як це було б некомфортно і неприємно вам самим. Якщо ви правильно і в потрібний час почнете привчати дитину користуватися горщиком, вона освоїть цей навик миттєво. І само собою - забуде про підгузки!

Міф 3: Під підгузком шкіра перегрівається, париться і тому з'являються попрілості

Це не так. Найчастіше винуватцем попрілостей у малюків є, як не дивно, неправильний клімат в приміщенні, де дитина живе. Річ у тім, що у маленький дітей процес теплообміну зовсім не такий, як у дорослих людей - не через шкіру, а через легені. Іншими словами, дитина перегрівається здебільшого не тому, що на ній одягнене, а від того, яким повітрям вона дихає. Якщо ви залишите карапуза голого без підгузка в кімнаті з теплим і сухим повітрям, він у вас досить швидко перегріється і почервоніє. І у нього на згинах ручок-ніжок, а також на попі майже гарантовано з'являться попрілості. Чого скоріше за все не станеться з малюком, якого залишили в підгузку і ще п'яти штанях, але! - в приміщенні з вологим і прохолодним повітрям.

Шкіра під підгузком у дитини червоніє і пріє не тому, що малюк сходив у нього і там утворився тропічний парник. Ми вже згадували, що всередині підгузка температура може бути вище максимум на 1 градус, ніж зовні - і не більше! Попрілості - це реакція шкіри в першу чергу на неадекватний клімат, але нерідко також і на контакт з сечею та калом - адже ці «продукти», як не крути, мають певну токсичність у своїй природі. Одні діти демонструють більш високу чутливість - у них з'являється легкий висип і попа світиться, немов червоний ліхтар, тоді як шкіра інших - менш чутлива. І в такій ситуації підгузки, навпаки, швидше помічники, ніж вороги, адже саме вони - чемпіони по поглинанню рідини. У підгузку контакт шкіри дитини з продуктами виділення усувається максимально швидко (чого не скажеш про звичайні мокрі пелюшки).

Коли настав час поступово відучуватися від підгузків

Ви повинні розуміти, що підгузники потрібні не діткам - їм байдуже, куди справляти фізіологічні процеси. Підгузки потрібні, перш за все, тим, хто цілодобово сидить з малюком і доглядає його, тому що ці поглинаючі дитячі трусики на липучках мають чудову властивість значною мірою економити час і простір для дозвілля та відпочинку.

Тому ви можете не прислухатися до думки бабусь або заздрісних подруг, і використовувати в догляді за дитиною підгузки стільки часу, скільки вам самим це зручно.

У будь-якому разі немає ніякого резону чекати від дитини усвідомленої адаптації до горщика раніше, ніж вона навчиться повідомляти вам тим чи іншим чином, що їй порібно сходити «в туалет». Не раніше! І немає ніякого сенсу вибудовувати цілі стратегії по відученню дитини від підгузків і привчання до горщика -ще жодна здорова дитина не пішла в перший клас у підгузку, не вміючи користуватися горщиком або унітазом. Трохи раніше чи трохи пізніше - але всі діти так чи інакше перестають «робити справи» в підгузок або в штани, а починають ходити в туалет.

Вчені стверджують, що дитячий мозок дозріває до здатності контролювати фізіологічні процеси не раніше 22-30 місяців. Таким чином спроби навчити малюка користуватися горщиком (і відмовитися, відповідно, від підгузків) до досягнення цього віку в принципі не мають жодного сенсу.

Навіть якщо дитині 4 роки, а вона до сих пір носить підгузки - немає в цьому ніякої біди і чи трагедії! Мабуть, це просто дуже зручно її мамі, тільки і всього. І вона не виросте дурнішою, найнещаснішою або фізично слабшою свого однолітка, який вже в рік навчився «ходити» на горщик, внісши до бюджету своєї сім'ї істотну економію.

Відучення від підгузників і привчання до горщика не повинно бути роду насильством над дитиною, проблемою для сім'ї або трагедією для мами. Процес «розлуки» повинен бути поступовим, природним і «без нервів». І як довго малюкові користуватися підгузками - вирішуєте тільки ви, батьки, і виключно з точки зору вашого комфорту і добробуту.

Доктор Комаровський: «Дитина може перебувати в підгузках 24 години на добу і три роки поспіль - нічого страшного з нею не станеться ні з медичної точки зору, ні з загальнолюдської»

 

Як обрати хороший підгузок

Завдання підгузка - максимально швидко поглинати рідину, перетворюючи її на гель і тим самим виключаючи тривалий контакт вологи зі шкірою. Тому головний показник хорошого підгузка - абсорбуюча здатність. Перевірити ці якості в дії ви зможете тільки досвідним шляхом. Спробуйте різні марки і різні моделі і зупиніть свій вибір на тому підгузку, який «протримається» на вашому малюку всю ніч і при цьому шкіра дитини під ранок залишиться сухою.

В даний час випускається багато видів підгузків з якимось прошаруванням всередині - з ромашкою, алое-вера і т. п. Чи будуть вони «працювати» краще, ніж ваші звичайні одноразові підгузки - знову ж покаже досвід. Який взагалі в них сенс? Річ у тім, що за умови використання будь-якої косметики під підгузник вбираючі властивості цього виробу дещо знижуються. Тобто, якщо ви змазали попу дитини жирним кремом або, навпаки, - «підсушили» присипкою, в будь-якому випадку одягнутий зверху підгузок буде вбирати вологу дещо гірше, ніж той, що одягнений на чисту попу без будь-якої косметики. Щоб вирішити цю проблему, виробники намагаються вкласти необхідну косметику прямо всередину підгузника, не порушуючи його поглинаючі функції. У одних компаній це виходить непогано, у інших поки не виходить зовсім - вибрати кращу модель ви зможете тільки шляхом спроб і спостережень.

 

Як часто слід міняти підгузок

Як правило, щоб попередити виникнення пелюшкового дерматиту і інших неприємностей, які породжує контакт сечі і калу зі шкірою, одноразові підгузки слід міняти в двох випадках:

  1. Відразу після дефекації;
  2. При сечовипусканні кожні 3-4 години або при значному наповненні.

 При зміні підгузка протріть малюка спеціальними вологими серветками, а після очищення, за необхідності, змастіть суху шкіру кремом. Вологі ділянки, навпаки, слід підсушити - обробити дитячою присипкою.

 

Чим відрізняються одноразові підгузки для хлопчиків і для дівчаток?

По великому рахунку - нічим. У одного виробника і ті, і інші одноразові підгузники вбирають вологу абсолютно однаково. Єдина відмінність - в кольорі і в тому, що в дівчачих підгузниках абсорбент більше сконцентрований на середній частині, а в хлоп'ячих - трохи вище. Саме виникнення «гендерних» підгузників сталося виключно як бізнес-ідея. Але не можна сказати, що вона себе виправдала - останнім часом виробники все частіше відмовляються від виробництва «різностатевих» підгузків на користь звичайних «унісекс».

 

Виростити здорову дитину можна і без підгузків - безліч поколінь людей, що існували до 1961 року, це довели. Але використання якісних одноразових підгузків, при їх безпеці та зручності, економить час і нерви родичів малюка у колосальному масштабі. Використовувати цю перевагу, щоб наблизитися до стану дійсно щасливих батьків, або відмовитися від нього через якісь безглузді домисли і страхи - це вже ваша особиста, сімейна справа.

Коментарі
Додати відповідь