Ви є тут

Вчимося читати: огляд дитячих абеток

17/07/2013

  • 3

Зараз теплі літні дні і думати про навчання не хочеться ані дітям, ані їх батькам. Але літні дні дуже швидкоплинні і вже невдовзі для багатьох малюків та їх мам і тат стане актуальним питання навчання. Хто піде до школи, хто до садочка, хто на якісь популярні «розвивалки». А дехто буде дома, з бабусею чи нянею. Але це зовсім не означає, що з такими дітками не потрібно займатися. Потрібно, ще й як!

У радянські часи був період, коли було заборонено вчити дітей читанню до того, як вони підуть до школи. Зараз все змінилося. Навпаки, навіть бажано, щоб дитина, яка прийшла в перший клас, вже вміла читати самостійно. Хоча б по складах. Але примушувати дитину вчитись насильно все-таки непедагогічно, це визнавалось і в радянські часи, і зараз. Які ж існують помічники для малюків, щоб навчання читанню було цікавим і не нав'язливим? Звичайно, абетки.

Абетка – це той плацдарм, який ознайомить дитину з літерами і допоможе навчитись об'єднувати ці літери в слова. Але як і будь-які інші книги чи взагалі товари, абетки бувають вдалими і не дуже, цікавими і нудними. Звичайно, всі хочуть для своєї дитини найкращого, тому я спробую розказати про цікаві та вдалі абетки, які вдалося знайти в цій групі товарів. А про нудні та невдалі я говорити не буду, якщо ви їх десь зустрінете, ви самі все зрозумієте.

Спершу ми оглянемо класичний варіант абеток, тобто книги. І перша книга, що вартує уваги в цьому контексті, це абетка від видавництва А-ба-ба-га-ла-ма-га. Вперше ця книжечка з кумедними малюнками та оригінальними віршиками була видана в 1991 році. І майже відразу стала дуже популярною. На мій погляд, основна заслуга тут художника – Кость Лавро зумів намалювати всіх героїв настільки вдало і оригінально, що його малюнки не можуть не викликати захоплення. Віршики, які ілюструють кожну літеру, також підібрані зі смаком – тут багато класичних віршиків українських поетів, але є й оригінальні, написані Іваном Малковичем спеціально для цього видання.

Попервах багатьох дорослих читачів насторожували «енелята» (тобто мешканці НЛО), які зустрічали нас на сторінці з буквою Е. Але дітям ці герої дуже сподобались, тож без всяких вагань можете придбати цю абетку для своєї дитини. Будьте певні, ви не пожалкуєте.

Інша абетка, яка привертає свою увагу в цій категорії дитячої літератури, це зовсім нова, 2013 року видання, абетка від видавництва Основи. Що ж в ній особливого? Кожну літеру цієї чудової абетки ілюструє якийсь шедевр з Національного музею Варвари та Богдана Ханенків (м. Київ). Подібної абетки в Україні ще не було. Звичайно, така абетка більше подібна на розкішний художній альбом, ніж на дитячу книжку. Але оскільки дітей треба привчати до прекрасного змалечку, то цю книгу вартує використовувати і для  вивчення букв. (Ілюстрація на початку статті - обкладинка абетки видавництва Основи).

Звичайно, подібна книга не може коштувати дешево, але якщо врахувати, що, купуючи її, ви вбиваєте двох зайців – знайомите дитину з літерами та з шедеврами світової культури одночасно – то це капіталовкладення не буде вас засмучувати. Культура і освіта завжди оправдовують себе, скільки б не коштували.

Ще варто виділити «Абетку про міста» від видавництва Смолоскип. До кожної літери авторка Надія Дичка написала спеціальний віршик про одне з міст України. Це виглядає оригінально та має ще один плюс – крім того, що дітлахи вчать букви, вони знайомляться з географією своєї країни. Що має неабияке значення в умовах виховання патріотів своєї держави.

Що стосується решти книжкових абеток, то всі вони досить подібні і нічим оригінальним не вирізняються. Є своя абетка у Видавництва Старого Лева, у видавництва Грані-Т їх кілька, у Ранка взагалі біля десятка. Всі вони непогані, мають певні плюси та мінуси, але не вирізняються нічим особливим, тож детально зупинятись на них я не буду.

Окрім абеток-книжок існують і інші способи для вивчення букв. Перш за все варто згадати інтерактивні плакати, які так люблять діти. Найбільш популярним в цій категорії є плакат від компанії Знаток. Принцип роботи цієї забавки простий як апельсин – плакат з літерами, при натисненні на літеру приємний голос повідомляє цікавій дитині як звучить та чи інша літера. Є кілька режимів – навчання, перевірка, гра і просто весела пісенька. Тобто дитина може сама вивчити букви за допомогою сенсорних кнопок, перевірити свої знання, а коли втомиться – просто послухати пісеньку або навіть потанцювати. Працює такий плакат за допомогою батарейок, які треба вчасно міняти – коли при натисненні на літеру плакат сумно мовчить, діти сердяться і вередують. Тож краще тримати цей плакат у постійній бойовій готовності.

І нарешті треба звернути увагу на самий сучасний вид абеток – це додатки до різноманітних девайсів. Зрозуміло, що в багатьох батьків є ці необхідні в нашому бурхливому житті електронні прилади – смартфони, нетбуки, ай-пади або хоча б звичайні ноутбуки. І не секрет, що більшість дітей з раннього віку вміють користуватися всіма цими дивами техніки. Чому б не використати дитячий інтерес до татового смартфону чи маминого ай-паду в корисних цілях?

Вибір розвиваючих абеток для найменших користувачів досить великий. Одна з найкращих – це додаток до ай-фонів та ай-падів, що розробило видавництво Jutiful. Оскільки вони розробили абетки для трьох мов – української, російської та англійської – спочатку я навіть не повірила, що продукт такого рівня був зроблений в нашій країні. І букви, і тварини, які відповідають кожній літері виліплені з пластиліну. Причому виліплені настільки якісно і віртуозно, що кожна ця маленька скульптурка могла б існувати як окремий шедевр мистецтва. Якщо ви встановите цей додаток на свій гаджет, то точно не пожалкуєте. На відміну від книжок, і навіть від інтерактивних плакатів, ця абетка міцно позв'язує у свідомості дитини літеру і слово завдяки пластиліновій анімації. Крім того, додаток має мелодійну пісеньку, захоплюючі ігри, пазли з анімованими тваринами та інші переваги. А писати своє ім'я за допомогою пластиліну цікаво навіть дорослим.

Наразі це всі абетки, які привернули мою увагу. Сподіваюсь, цей короткий огляд дозволить вам вибрати для своєї дитини ту абетку, яка допоможе їй навчитись читати весело та легко.

Забава Путяшина

Коментарі
Зображення користувача Ксюшка.
Ксюшка

17/07/2013

О, очень полезный материал, спасибо автору! Говорящую азбуку уже установила - дети в восторге! Да и мне нравится - действительно, классное приложение! Напомнило мой любимый мультик про пластилиновую ворону. Кстати, я нашла, что есть и английский и русский вариант, так что кому нужно - ищите и скачивайте, не пожалеете, стоящая вещь!

Зображення користувача Степан.
Степан

21/07/2013

А для андроїда немає чогось подібного?

Зображення користувача Віка В-Г.
Віка В-Г

22/07/2013

Ми купили Абетку від А-ба-би-га-ла-ма-ги. В книжечці дійсно дуже гарні та яскраві малюнки. Віршики ритмічні, легко запам'ятовуються. PS: малій подобається віршик про дракончика Lol

Додати відповідь