Ви є тут

Щоб косметика не завдала шкоди

12/03/2012

  • 0

Кожна жінка знає, що косметика з вичерпаним терміном придатності небезпечна і може спричинити подразнення шкіри, появу висипу, набряклості, почервоніння та інші негативні реакції. Саме тому сьогодні ми поговоримо про термін придатності косметики. У цьому нам допоможе спеціальне маркування на баночках і пляшечках і наступна корисна інформація.

Придатність косметики: трохи історії

Найпоширеніший спосіб вказівки терміну придатності косметики до відкриття упаковки: Дата/місяць/Рік з моменту виробництва і Дата/місяць/рік закінчення терміну дії. Якщо термін придатності косметики менше 30 місяців, то він позначається у вигляді напису, наприклад: Exp 01/2014. Це говорить про те, що даний продукт зберігає всі свої властивості та якості аж до зазначеної дати.

Також терміни придатності можуть позначатися batch code (код партії, код серії). Такі коди виглядають у вигляді друкованих цифр або букв, або цифр і букв разом. Код зазвичай друкується на упаковці від косметичного засобу або на його дні. В кожному такому коді міститься зашифрована дата/місяць/рік або місяць/рік конкретної партії товару. Розшифровку такого коду на упаковках відомих брендів можна знайти, наприклад, за таким посиланням.

До 2005 року, зміст інформації на маркуванні косметики відображав лише терміни зберігання косметики в герметичних умовах, тобто при закритій упаковці. При попаданні повітря у відкриту пляшечку або будь-яку іншу форму упаковки косметичного засобу, в вміст потрапляють різні бактерії. До того ж, безліч мікробів заноситься з пальцями та косметичними приладами, такими як аплікатори і спонж. Скільки становить термін придатності косметики в таких випадках, залишалося невирішеною загадкою.

Нові нормативи, введені в країнах Євросоюзу, вирішили цю проблему, зобов'язуючи виробників вказувати всі дані про продукт, включаючи вказівку про використання косметичних засобів з початку їх використання (тобто після відкриття). Необхідні дані повинні бути вказані на товарах, чий термін придатності визначається 30 місяцями і більше. Спеціальний символ у вигляді пляшечки з відкритою кришкою визначає інформацію про термін придатності відкритих косметичних засобів. Поряд з цим спеціальним знаком повинна знаходитися напис «Рeriod after opening». У перекладі  - позначення періоду після відкриття. Поєднання букв і цифр може бути таким: 12 М - це косметичний засіб після розгерметизації флакона можна використовувати тільки 12 місяців. Таке маркування допомагає контролювати терміни зберігання після відкриття косметичних засобів.

Терміни придатності косметики після відкриття упаковки

Але якщо таких позначень на упаковці немає, то приводимо орієнтовний термін зберігання різних косметичних засобів після відкривання упаковки:

Туш для вій - 3-6 місяців. Потім починає погано накладатися, склеює вії, обсипається, в ній заводяться бактерії, які можуть викликати запалення слизової ока або алергію.

Помада - 1,5-2 роки. Потім вона починає сушити губи, погано «сидить», у неї з'являється неприємний специфічний запах, вона стає гіркою.

Тіні для повік. Сухі - 2-3 роки. Рідкі - 12-18 місяців. Потім тіні починають погано лягати, важко розтушовуються.

Олівці для очей, губ і брів - 1,5 року. Ознаки зіпсованого продукту: часто ламається стрижень, не рівно лягає.

Компактна пудра, рум'яна - 2 роки. Головне, зберігати в сухому прохолодному місці і не залишати в них брудні аплікатори і щільно закривати упаковку.

Тональний крем. На водній основі - 1 рік, потім буде лягати нерівно, скочуючись у зморшках і складках шкіри. На масляній, жирній основі - до 2 років.

Лак для нігтів - максимум 1 рік. Якщо лак висихає, можна розбавити його розчинником. Якщо лак сильно загус і його складно нанести на нігті, то термін придатності, швидше за все, закінчився .

Догляд за шкірою (креми, гелі, лосьйони, маски, сироватки і тоніки). В герметичних вакуумних упаковках в середньому 6-12 місяців, у звичайних упаковках - менше. Якщо ви придбали крем в баночці, не викидайте пластмасову або поліетиленову прокладку, яка знаходиться під кришкою, тому що вона виконує роль своєрідного бар'єру - повітря, а разом з ним і шкідливі мікроорганізми не проникають всередину баночки. Це допоможе продовжити термін придатності крему.

Щоб крем зберіг свої якості, зберігайте його у відповідних умовах (температура не вище 15 градусів) і не тикайте пальчиками в баночки! Для цих цілей існують спеціальні лопаточки. Якщо ви користуєтеся одночасно декількома косметичними засобами, не наносіть  їх однією лопаткою або ретельно її мийте. Зміна кольору, запаху і консистенції  - головні ознаки того, що корисні властивості косметики стали шкідливими.

Спиртовий лосьйон - 2 роки. Коли лосьйон стає непридатним, зазвичай випадає осад. Це означає, що рівновага порушена і нейтральне середовище стало кислим або лужним.

Шампуні і інші миючі засоби можуть зберігатися без змін весь термін придатності, зазначений на упаковці - 3-5 років з дати виготовлення. Якщо шампунь таки зіпсувався, він може мати неприємний запах, флакон роздувається.

Засоби для засмаги краще використовувати сезонно і не зберігати більше року, тому що фільтри втрачають свою ефективність.

Парфуми. Нерозпечатаний флакон - від 3 до 5 років. Відкритий - 6-18 місяців. Масла та інші парфумерні компоненти псуються при впливі сонячного світла і відкритого повітря. В деяких парфумерних композиціях парфумерні масла вимагають особливих умов зберігання. Парфуми псуються швидше, ніж туалетна або парфумована вода, тому що пульверизатор допомагає продовжити термін придатності парфумів (рідина не стикається з повітрям і не окислюється). Парфуми  слід зберігати в сухому місці без доступу світла, в таких умовах він зберігається довше.

Ефірні масла вимагають ретельного дотримання строку зберігання. Якість ефірних масел визначає їх термін використання після відкриття - від півроку до трьох і більше років. Зберігати їх потрібно у темному прохолодному  місці з температурою близько 15 градусів. Умовою збереження повинні бути непрозора ємність і щільна кришка. Ознака зіпсованості ефірних масел - випадання осаду і помутніння. Нанесення на шкіру такого масла може спровокувати подразнення. Високоякісні сорти деревних масел, такі як сандал, рожеве і кедрове дерево, гвоздика і мускатний горіх, можуть зберігатися дуже довго.

І насамкінець, декілька загальних порад, як збільшити термін зберігання косметичних засобів. Просто притримуйтесь нижченаведених правил.

Як правильно зберігати косметику?

Косметика може прийти в непридатність при порушенні правил її зберігання. Дотримання деяких правил допоможе вберегти косметичні засоби від псування і не дозволять скоротити термін придатності косметики.   

Правила зберігання будь-яких косметичних препаратів містять такі рекомендації:

  • Уникати попадання прямого сонячного світла, впливу вологи, оскільки це негативно позначається на якості косметики.
  • Необхідно берегти косметику від перепадів температури.  Косметичні продукти, які не містять консерванти, потрібно тримати у холодильнику (підійде нижнє овочеве відділення). Ці умови зберігання також прийнятні для натуральної косметики з природними консервантами.  Препарати, що містять консервуючі речовини, можна тримати при кімнатній температурі.
  • Тюбики або флакони з дозаторами забезпечать більш надійний захист від мікробів, ніж баночки з широким отвором. Для нанесення крему з баночки краще використовувати спеціальну лопатку, щоб обмежити доступ мікробів з пальців рук. Якщо ви використовували пальці при нанесенні одного крему, очистіть їх вологою серветкою або вимийте, перед тим як використовувати інший.
  • Спеціальний папір, що поміщається виробниками під кришку, перешкоджає проникненню різних бактерій разом з повітрям. Цей захист викидати не можна. З його допомогою термін придатності косметики буде дотримуватися повністю.
  • Спонжі, щіточки, пензлики для нанесення макіяжу необхідно утримувати в чистоті, промиваючи не рідше разу на тиждень при жирній шкірі. При сухій шкірі досить промити ці засоби один раз на місяць. Просушувати косметичні «прилади» краще у відкритому вигляді.
  • Якщо у вас був герпес, з губною помадою, олівцями для губ і аппликатором для пудри слід розпрощатися негайно, щоб не викликати рецидив захворювання. При інфекційних захворюваннях очей (кон'юнктивіт), викидається ВСЯ відповідна косметика (туші, тіні, підводка і т.д.)
  • Зберігати косметику можна  в кімнаті. Виняток становлять швидкопсувні креми аптечного виготовлення, домашні трав'яні настої та інші засоби з дуже обмеженим строком зберігання. Якщо ж ви все-таки віддаєте перевагу ставити косметику в холодильник, температура повинна бути не нижче + 5. Хоча для більшості кремів заморожування-розморожування безпечно, все ж краще цього уникати.

Окремо відзначимо, що потрібно мати на увазі й умови зберігання косметики до того, як ви її купуєте. Купуючи косметичні засоби, цікавтеся, де і як вони зберігалися. На ринках, як правило, косметика не зберігається, а тільки реалізується. Але якщо косметика взимку замерзла, а влітку нагрівалася, то вона являє собою небезпеку, і купувати її не рекомендується. У такому випадку питання терміну придатності косметики, можна взагалі не розглядати.

Також не лінуйтеся проводити ревізію своїх косметичних засобів. Необхідно періодично переглядати терміни придатності косметичних засобів, щоб позбутися від прострочених виробів. Ця процедура не складна і не займе багато часу, але вбереже вас від використання простроченої косметики, яка може завдати шкоди вашому здоров'ю та красі.

С.Левицька, косметолог

Коментарі
Додати відповідь