Ви є тут

Що таке шкала APGAR для новонароджених і хто її винайшов?

25/09/2020

  • 0

Чи знали ви, що лікарі в пологовій залі дають бали немовляті відразу після народження? Можливо, ви помітили три таємничі цифри на своїй виписці з лікарні. Це воно! Якщо новонароджений пишається 10 балами, то це означає ідеальний стан.

Але що означають ці бали, що називається оцінками або шкалою Апгар?

Оцінка Апгар спричинила революцію в акушерстві. Лікарі застосовують її з 1952 року завдяки лікарці Вірджинії Апгар. Спочатку Апгар, яка була анестезіологоь, турбувала висока смертність новонароджених, оскільки багато дітей у її практиці у ті роки не переживали перші 24 години життя.

Вірджинія Апгар стала першою жінкою-професором у галузі акушерської анестезіології, а з 1959 року стала директором нового підрозділу американського Національного фонду вроджених вад. Останні 15 років свого життя Апгар присвятила роботі в Національному фонді, доклавши чимало зусиль для його успішної діяльності.

Ідея створення шкали народилася під час сніданку в кафетерії шпиталю. Один із студентів-практикантів випадково зауважив про необхідність оцінки стану новонароджених. На це Вірджинія відповіла, що це дуже просто, і на випадковому клаптику паперу коротко записала п'ять пунктів шкали, за якою необхідно оцінювати загальний стан дитини при народженні. Пізніше, опинившись в акушерському відділенні, спробувала застосувати цю шкалу в практичній діяльності.

Зрозуміло, що перед цим Апгар тривалий час вивчала прояви життя у новонароджених, брала участь у тисячах пологів, щоб збирати дані для складання оцінки Апгар. Вона розробила таблицю та систему підрахунку балів, де дитина може отримувати бали за кожне контрольоване фізичне вираження.

І ось уже майже 70 років цю шкалу застосовують лікарі по всьому світу.

У перші хвилини після народження дитини лікарі оцінюють такі симптоми у дитини (за кожну ознаку від 0 до 2 балів):

А: Адаптація шкіри дитини, коли лікар оцінює колір шкіри та її здатність адаптуватися до життя поза навколоплідними водами, вигляд судин. Які видно крізь шкіру тощо.

П: Пульс - частота серцевих скорочень, коли лікарі вимірюють кількість серцевих скорочень.

Г: Гримаси, коли  лікарі оцінюють реакцію дитини на подразники, щоб перевірити рефлекс дратівливості.

А: Активність - м’язова активність, коли  лікарі оцінюють м’язову напругу.

Р: Респірація  -  дихання, де лікарі оцінюють здатність дитини дихати.

Ці п’ять факторів визначають стан дитини та є важливим показником для педіатрів та неонатологів, які працюють з дитиною, а також інформують про те, як проходили пологи та чи були якісь ускладнення.

Коментарі
Додати відповідь