Ви є тут

Режим дня школяра як запорука успішного і здорового навчання

09/09/2016

  • 5

Дотримання сталого режиму дня має дуже важливе значення в повсякденному житті школяра. Режим дисциплінує, допомагає бути зібраним. Особливо це актуально для першокласників, так як допомагає дітям звикати до нового життя і правильно поєднувати відпочинок і навчання.

 

Раціонально скомпонований режим дозволить попередити дратівливість, збудливість і збереже працездатність дитини протягом дня.

 

Якщо ви помітили, що ваша дитина сильно втомлюється, до кінця дня стає млявою і нервовою, а успішність страждає, постарайтеся правильно організувати її режим, і негативні симптоми, швидше за все, зникнуть самі.

 

Сон

 

Найбільший вплив на стан здоров'я школяра мають кількість і якість сну, харчування і рухова активність.

 

Людині необхідно задовольняти відповідну віку потреба у сні, тому що в іншому випадку створюються передумови для виникнення захворювань. У дітей при нестачі сну може порушуватися надходження в кров специфічних гормонів, що негативно позначається на їх рості та розвитку. При недосипанні страждає питома вага тієї стадії сну (т.зв. «швидкий сон»), від якої залежить здатність до навчання і його успішність. Школярам необхідно збільшувати звичайну тривалість сну (хоча б на 1 годину) на час іспитів, перед контрольними роботами і при всякій напруженій розумової діяльності. У дітей, котрі недосипають 2-2,5 години, рівень працездатності на уроках знижується на 30% в порівнянні з дітьми, які «виспали» свою норму.

 

Для подолання проблем із засинанням слід дотримуватися деяких умов: вкладатися спати завжди в той самий час; обмежувати після 19 годин емоційні навантаження (гучні ігри, перегляд фільмів і т. п.); сформувати власні корисні звички («ритуал»): вечірній душ або ванна, прогулянка, читання і т. п.

Ліжко у дитини повинно бути рівним, непровисаючим, з невисокою подушкою. Кімнату потрібно добре провітрювати.

 

Зразкові норми нічного сну для школярів:

 

У 1-4 класі - 10-10,5 годин, 

5-7 класи - 10,5 годин, 

6-9 класи - 9-9,5 годин, 

10-11 класи - 8-9 годин.

Першокласникам рекомендується організовувати денний сон тривалістю до 2 годин.

 

Робочий стіл

 

Правильно організуйте робоче місце школяра - умови, в яких навчається і виконує домашні завдання дитина, відчутно впливають на її успішність і здоров'я.

 

Стіл, за яким займається дитина, повинен бути розміщений таким чином, щоб сонячне світло падало на нього зліва (коли дитина - лівша, то навпаки), аналогічно повинно бути налагоджене повноцінне штучне освітлення. Світло від настільної лампи не повинно бити в очі, уникнути цього дозволяє спеціальний захисний козирок, абажур.

 

Оптимальне співвідношення висоти столу і стільця таке: сидячи прямо, спершись ліктем на стіл і піднявши передпліччя вертикально (як піднімають руку для відповіді на уроці), дитина повинна діставати кінчиками пальців до зовнішнього кута ока. Для цього буває достатньо відрегулювати висоту стільця. Ноги дитини при правильній посадці повинні упиратися в підлогу або підставку, утворюючи прямий кут як в тазостегновому, так і в колінному суглобі. Стілець повинен мати невисоку спинку.

 

Працюючи в таких умовах, дитина буде менше втомлюватися. Крім того, правильно підібрані меблі - один з важливих факторів попередження порушень постави. Контроль відповідності меблів росту дитини слід проводити не рідше 2 разів на рік, тому що дитина росте і важливо, щоб меблі відповідали її потребам.

 

Шкільний портфель

 

Дуже важливо (особливо в молодших класах) також правильно підібрати шкільний портфель. Основні критерії: широкі, регульовані по довжині ремені з амортизаційними прокладками, жорстка спинка, що не піддається деформації. Портфелі та ранці повинні мати деталі і/або деталі з світлорефлекторними елементами на передніх та бічних поверхнях, а також верхній частині і виготовлятися з матеріалів контрастних кольорів.

 

Зверність увагу! Вага порожнього учнівського портфеля не має перевищувати норму:

для учнів 1-4 класів - 700 г, 

для учнів 5-11 класів - 1000 грам.

 

Загальна вага щоденного вмісту портфеля (підручники, письмове приладдя) не може перевищувати: 

для учнів 1-2 класів - 1,5 кг,

3-4 класів - 2 кг,

5-6 - 2,5 кг, 

7-8 - 3,5 кг, 

9-11-х - 4 кг.

 

Для профілактики порушень постави школярів рекомендовано для учнів початкових класів мати 2 комплекти підручників: один з яких використовуватиметься в навчальному закладі, а інший - для підготовки домашніх завдань. Зараз також можна використовувати підручники у електронному вигляді на комп'ютерах, ноутбуках чи планшетах.

 

Харчування

 

Правильно організований режим харчування грунтується на виконанні певних вимог. Важливе значення має дотримання графіку прийомів їжі, а також і інтервалів між ними. Проміжки між прийомами їжі у школярів не повинні бути більшими, ніж 3,5-4 години.

 

Школярам рекомендується 4-5-разове харчування.

 

При цьому раціон має бути збалансованим за складом, містити необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, харчових волокон, вітамінів і мінералів.

 

Приймати їжу дитина повинна не поспішаючи, в спокійній обстановці; зовнішній вигляд і запах страв, сервірування столу повинні викликати в нього позитивні емоції і сприяти апетиту.

 

regim2Ігри та прогулянки

 

Особливу увагу слід приділити рухової активності дитини і прогулянкам на свіжому повітрі. Тривалість прогулянок, рухливих ігор та інших видів рухової активності повинна складати як мінімум 3-3,5 години в молодшому віці і 2,5 години у старшокласників.

 

Нижче наводимо зразковий режим дня школяра, рекомендований дитячими психологами:

7.00. Підйом.

7:00-7:30. Зарядка, умивання.

7:30-7: 45. Сніданок.

8:30-13:05. Заняття в школі.

13:30-14:00. Обід.

14: 00-15: 45. Рухливі ігри, прогулянки, проведення часу на свіжому повітрі.

15:45-16:00. Полудень.

16:00-18:00. Самопідготовка, виконання домашнього завдання.

18:00-19:00. Вільний час, відпочинок.

19:00-19:30. Вечеря.

19:30-20:00. Вільний час, робота по дому.

20:00-21:30. Вечірня прогулянка.

21:30-22:00. Підготовка до сну.

22:00. Сон.

Як правило, грамотно організований день школяра швидко приносить позитивні зміни в його настрій, самопочуття і успішність, що не може позитивно не позначитися на його розвитку!

І наостанок наочний плакат для відображення режиму дня для школяра (один із варіантів розпорядку)

Режим дня для школяра

Коментарі
Зображення користувача Гість.
Гість

13/09/2016

Мала раніше 12 взагалі лягати не хоче, а потім зранку не добудишся:( Не знаю як це побороти

Зображення користувача Гість.
Гість

13/09/2016

Кожен раз в школу доводиться тягнути таку купу всього-які там 1.5 кг. Рюкзак із усім кілограма 4 важить напевно. Напевно і сам рюкзак не дуже вдалий-бо важить багато

Зображення користувача Гість.
Гість

24/10/2017

Мені треба шаблон

 

 

Зображення користувача Я ПРОСТО ЧЕЛ.
Я ПРОСТО ЧЕЛ

11/11/2018

Сплю по 7 часов в сутки...5 клас

Зображення користувача Катруся Білявська, м.Київ, навч. в муз. академії.
Катруся Білявська, м.Київ, навч. в муз. академії

17/10/2019

І хто ж тобі в цьому винен?

Додати відповідь