Ви є тут

Хвороба – це дракон, якого потрібно перемогти

21/01/2012

  • 0

Казка - це ... зброя

У цій статті ми розповімо вам про цікавий досвід угорських спеціалістів, які використовують казки як засіб покращення психологічного стану дитини, яка хворіє. Стаття може бути цікавою не тільки батькам, які разом з дитиною долають серйозні захворювання, але й батькам, діти яких захворіли просто на застуду чи грип. Адже, виявляється, казка – могутня зброя у боротьбі з будь-якою хворобою….

У 1996 році в Угорщині було створено фонд «Посмішка», який займається соціалізацією та розвитком хронічно або тяжко хворих дітей. Адже ці діти часто замикаються у собі, часто страждають від усвідомлення власної неповноцінності, не мають можливості спілкуватися з однолітками, результатом чого є втрата віри у себе та своє майбутнє. Тому їх психологічний стан потребує коригування, й спеціалісти фонду використовують для цього заняття творчістю та … казки.

Вже багато років терапевти фонду у багатьох лікарнях країни розповідають казки тяжко хворим дітям, або дітям, на яких чекає операція або довготривале лікування. Керівник фонду «Посмішка» впевнена, що  казкотерапія допомагає дітям долати хвороби, покращує їх психологічний стан. Щороку у лікарнях, центрах для дітей з вадами розвитку та групових заняттях у фонді беруть участь біля 1100 дітей. Лікарі вітають такі заняття та підтверджують, що після них діти легше сприймають свій стан та стають більш спокійними, навіть медичні процедури проходять краще.

Виявилося, що діти відчувають себе в безпеці у цегляному будиночку «Трьох поросят»,  від казки про скатертину-самобранку навіть у дітей, що тижнями не могли їсти,  з’являється апетит, а, слухаючи  історії про казкових лицарів, вони починають вірити у своє зцілення та відчувають себе сильними та відважними.

Тривожним дітям, на яких чекає операція, бажано розповідати казки про драконів, відьом, велетнів, яких у кінці кінців головний герой перемагає.  Для дітей з лихоманкою  такі казки (особливо про драконів) розповідати не варто, тут підійде казка, у якій багато води та льоду: «Снігова королева», казка про золоту рибку тощо.  Дітям з поганим апетитом розповідайте казку про скатертину-самобранку, або казочку про Лисичку та Журавля. Сором’язливій, не впевненій у собі дитині варто прочитати казки про Котигорошка, про Кирила Кожумяку чи про пана Коцького. А ось «Рукавичка» або «Ріпка» - гарні історії для дітей, яким важко дається спілкування з однолітками.

Герої казок не лише говорять, вони діють

В основі  лікуванні хворих дітей казкою лежить метод метаморфоз, створений угорським дослідником казок І.Болдіжар. Цей метод передбачає, що кожній життєвій ситуації можна знайти відповідність у казках. У казках герої  працюють та діють, щоб знайти своє щастя, щоб вирішити свої проблеми.  Казкові герої не розповідають, як треба жити, як треба шукати своє щастя, вони – діють!

«Я не піду шукати Герду до Снігової королеви – це надто далеко!», «Не буду боротись із драконом, це надто небезпечно!», «Не піду я шукати принцесу, це важко!» такі слова у казках ви не прочитаєте. Тому казка є чудовим способом налаштувати хвору дитину на стратегію боротьби, на стратегію дії, на стратегію прикладання зусиль для подолання хвороби.

Без залізного вовка й Іван-царевич не знайшов би своє щастя

Часто госпіталізовані діти відчувають себе самотніми, не знаючи, до кого звернутися за допомогою. Казки, в яких йдеться про те, що головному героєві допомагають друзі або звірі, нагадують дитині, що вона будь-коли може звернутись за допомогою, що поруч із нею є люди, які разом з нею готові долати хворобу.

Було зафіксовано, що хворі діти не можуть вийти за межі думок про свою хворобу. Тобто коли попросити їх загадати три бажання, вони найчастіше загадують одне-єдине: одужати. І все. Далі їхня думка не сягає, вони не знають, для чого їм потрібно одужати. Тому казкою можна ставити дітям орієнтири: що буде після того, як я одужаю? Для чого варто одужати? Для чого варто боротися? Адже у кінці більшості казок головний герой отримує «приз»:  хто - щасливе життя, хто - купу грошей, хто – визнання та славу, а хтось здійснює свою мрію.

Звичайно ж, казкові історії мають величезний вплив і на здорових дітей. І наведені вище приклади застосування казок для терапії, можна використати й при підборі казки для здорових діток. Адже, співчуваючи головному героєві, дитина духовно формується, готується до майбутнього дорослого життя. Казка не лише готує до випробувань реального життя, вона у фантастичній формі попереджає, що людина може подолати труднощі працею, боротьбою із обставинами та своїми слабкостями, наполегливим просуванням до своєї мети.  Варто звернути увагу, яка улюблена казка вашої дитини, адже вона,  вірогідно, найбільш схожа на її власне життя. Можливо, цей факт дозволить вам зробити деякі висновки про стан душі вашого малюка.

І жили вони довго і щасливо…

Маріанна Пайда

Коментарі
Додати відповідь