Ви є тут

Догляд за новонародженим: адаптація до нового середовища

14/02/2012

  • 1

Для того, щоб правильно організувати адаптацію новонародженого, і не зіткнутися з масою несподіванок під час перших місяців спілкування зі своїм малюком, батьки повинні уявляти, що таке новонароджена дитинка з точки зору психології і фізіології. Тут відразу можна визначити дві основні проблеми: з одного боку, традиційні уявлення про те, що таке немовля (уявлення, які в тій чи іншій культурі формуються століттями і передаються з покоління в покоління, без будь-яких спроб критично оцінити їх з наукової точки зору) в сучасному українському суспільстві практично втрачені. Хоча в останнє десятиліття і спостерігається величезний сплеск інтересу до так званого «природного» батьківства, але ця течія є сучасною реконструкцією принципів догляду за новонародженими і взагалі грудними дітьми, що існують у традиційних суспільствах. З іншого боку, наука поки що теж не може дати нам зрозумілу відповідь про те, що ж являє собою немовля, тому що, зі зрозумілих причин, дитина до року - не дуже зручний об'єкт наукового вивчення. Але все ж до деяких висновків дослідники прийшли.

Немовля переживає стрес

Більшість з учени  згодні з тим, солідарні з тим, що пологи - це величезний стрес для новонародженого. Переживши сам по собі процес пологів, у більшій чи меншій мірі травматичний для нього фізично і однозначно травматичний психологічно, малюк потрапляє в абсолютно нове для себе середовище, в якому його організм починає працювати по-новому, інакше функціонують його органи сприйняття і т.д. Тому нескінченний плач багатьох дітей в перші місяці життя - це не відхилення від норми, а всього лише їхня реакція на нове місце існування, до якої їм доводиться дуже швидко пристосовуватися.

Чому дитина плаче і потребує уваги

Як і всі дитинчата ссавців, людське дитинча абсолютно залежне від мами (або від того дорослого, хто за ним доглядає). Мама для нього - джерело їжі; в свою чергу, на процесі прийняття їжі в перші місяці у дитини зав'язані сечовипускання, дефекація і сон. Йому необхідний постійний тактильний контакт з дорослим - від нього він вчиться терморегуляції, вчиться виробляти оптимальний ритм дихання. Тому його прагнення постійно бути в контакті з мамою, яке виражається також плачем, - не розпещеність, а фізична необхідність.

Проблеми зі здоров'ям, що виникають у цей період

Природно, далеко не у всіх новонароджених адаптація протікає гладко. Наслідком пристосування організму новонародженого до нових умов навколишнього середовища (іноді також результатом проблемних пологів або яких-небудь внутрішньоутробних неприємностей) можуть стати коліки, незначні неврологічні порушення (неспокійний сон, відрижки, періоди довгого неспання), шкірні висипи. Батьків, поки ще недосвідчених у догляді за новонародженим, це дуже турбує. У вітчизняній педіатрії багато подібних станів особливо це стосується неврології) класифікуються як хвороба. Але не поспішайте напихати дитину ліками: краще отримайте альтернативну думку й в інших фахівців. Іноді буває, що педіатр або невролог "радянської закалки" визнав щось відхиленням, гідним медикаментозного лікування, а це може виявитися лише природним етапом у формуванні організму дитини - наслідком адаптації новонародженого до нового середовища.

Як допомогти малюкові: організація догляду за новонародженим

Ще до пологів краще морально підготуйтеся до цих перших (звичайно найважчих) місяців - поспілкуйтеся з досвідченими батьками, почитайте спеціальну літературу, щоб мати уявлення про здоров'я немовлят, про те, як росте і розвивається малюк. Яка середня прибавка у вазі новонародженого? У якому віці він почне перевертатися? Як працює його травна система? Почитайте, що пишуть фахівці про потреби маленького чоловічка і взагалі про психологію дитини до року. Корисним може виявитися вивчення практики слінгоносіння або природного сповивання. Головне - приготуйтеся до того, що адаптація новонародженого може проходити нелегко - дитина часто вимагає дуже багато уваги, продумайте, як ви будете організовувати ваш побут і як краще перерозподілити сімейні обов'язки. Краще не сподіватися на те, що ваше немовлятко буде зразково лежати в ліжечку і дивитися на іграшки (і нерозумно вважати, що дитина саме так і повинна себе вести). Безумовно, такі діти бувають, але не факт, що ваш малюк буде належати до цієї категорії. Втім, і перші місяці з неспокійною дитиною можуть стати задоволенням для мами - головне, морально підготуватися до них і самій не стати жертвою післяпологової депресії.

Для організації оптимального догляду за новонародженим обов'язково намагайьеся налагодити грудне вигодовування. Тільки до складу грудного молока входять всі необхідні для розвитку дитини речовини, які, серед іншого, допоможуть їй впоратися з усіма «неполадками», що виникають в її поки що непристосованій до навколишнього середовища організмі. А ось абсолютна тиша і повна стерильність - те, що вважалося обов'язковим в догляді за малюком ще 20-30 років тому - для нормальної адаптації новонародженому ні до чого ..

Коментарі
Зображення користувача Mapия_KH.
Mapия_KH

08/02/2018

Інформативна стаття, дякую автору!

Гарна порада: збирати дитячу аптечку. Коліки звісно це проблема, причина поганого сну немовляти. Де в кого вони самі проходять. Нам, наприклад, допомогли краплі мамалак.

Додати відповідь