Ви є тут

Чи потрібно взимку зволожувати повітря в дитячій кімнаті?

06/12/2017

  • 0

Що таке вологість повітря? Як цей параметр впливає на здоров'я дитини? Чи потрібно купувати в квартиру зволожувач? Ми спробували розібратися в цих питаннях і провели наше міні-дослідження.

 

Багато батьків піклуються про те, щоб їх дитина не замерзла і не перегрілася. Вони намагаються підтримувати в квартирі оптимальну температуру, ретельно вибирають, у що вдягнути малюка на прогулянку. Але зовсім забувають про інший важливий показник - про вологість повітря. Однак цей фактор дуже впливає на дитяче здоров'я.

Оптимальна вологість повітря 40-60%

Вологість повітря - величина, яка показує, скільки в повітрі міститься водяної пари. Це один з найважливіших параметрів навколишнього середовища, який впливають на здоров'я людини. Маленькі діти до нього особливо чутливі. Коли говорять про вологість повітря, частіше за все мають на увазі відносну величину, виражену у відсотках.

Оптимальні для дитячого здоров'я показники вологості прописані в документі під назвою СанПіН 2.4.1.2660-10 «Санітарно-епідеміологічні вимоги до влаштування, утримання та організації режиму роботи в дошкільних організаціях»: «Відносна вологість повітря в приміщеннях з перебуванням дітей повинна бути в межах 40-60% ».

Деякі фахівці вважають, що ці цифри повинні бути нижчими - 35-45%, в іншому випадку в приміщенні може почати з’являтися  пліснява.

 

Іноді я приходжу до маленьких пацієнтів додому і бачу картину: в квартирі настільки вологе повітря, що по вікнах тече конденсат. Питаю у батьків, навіщо вони включили зволожувач на повну потужність? Звичайний відповідь: "Дитина сильно кашляє. Напевно, тому що повітря сухе". Потім виявляється, що кашель цей зовсім не через сухе повітря. Просто у малюка розвинулася алергічна реакція на спори цвілі, яка з'явилася якраз від надмірно вологого повітря.

Василина Свідерська, педіатр

Занадто низька вологість повітря впливає на дитяче здоров'я так само погано, як і занадто висока. Якщо ви хочете створити для своєї дитини оптимальні умови, вам варто стежити за цим показником у вашій квартирі. Допоможе спеціальний прилад - гігрометр. Є різні моделі: одні показують тільки вологість, інші мають більш широкий набор  функцій.

гігрометр

Сухе повітря збільшує ризик захворіти на ГРВІ

Зазвичай проблеми з дитячим здоров'ям через сухе повітря починаються з настанням опалювального сезону. Виною тому - гарячі батареї (в деяких квартирах свою лепту вносить ще й система «тепла підлога»). Через їх роботи вологість повітря може знижуватися до екстремальних значень - 20-25%. У багатьох квартирах стає жарко, температура піднімається до 25 градусів і вище (відповідно до тих же санітарних норм, оптимальна температура для приміщення, в якому постійно перебуває дитина - 22-24 ° C). Фактично дитина знаходиться в умовах, близьких до клімату пустелі.

Найгірше низька вологість повітря впливає на слизові оболонки дихальних шляхів, викликає їх висушування і роздратування. Погіршується робота природного захисного механізму, який в нормі не дозволяє збудникам грипу, застуди та інших інфекцій проникати в організм.

Деякі віруси при низькій вологості повітря відчувають себе просто відмінно. Наприклад, дослідження показали, що віруси грипу довше зберігаються в зовнішньому середовищі і легше поширюються від людини до людини в умовах сухого повітря.

Сухе повітря погано впливає не тільки на стан респіраторної системи. Він може стати винуватцем стану, відомого як «зимовий свербіж». Виявляється воно у вигляді сухості, лущення шкіри, появи на ній тріщин. Через сухість очей виникають подразнення і свербіж, особливо якщо дитина ще й любить посидіти за комп'ютером.

Як зволожити повітря: побутові хитрощі і спеціальні прилади

Крім показань гігрометра, низьку вологість повітря в квартирі можна «діагностувати» за деякими типовими «симптомами»: кімнатні рослини засихають, на паркеті і дерев'яних меблів з'являються тріщинки, краї шпалер відходять від стін, щосили дає про себе знати статична електрика.

Для того щоб підвищити вологість повітря в приміщенні, можна використовувати такі  підручні засоби:

  1. розставте по всій кімнаті ємності з водою, наприклад, вази, глечики: рідина буде потроху випаровуватися - міра проста, але не дуже ефективна;
  2. розкладіть на батареях мокрі рушники - вода з них буде випаровуватися, у міру висихання їх потрібно змочувати;
  3. ще більш «просунутий» спосіб: поставте на батарею або на включену газову плиту ємність з водою;
  4. тримайте в квартирі більше рослин в горщиках, розставивши їх рівномірно в усіх кімнатах;
  5. сушіть білизну після прання в кімнатах, а не на вулиці (хоча з другої сторони випаровування від прального порошку шкідливі, тому ця рекомендація викликає певні сумніви).

Одним словом, для того щоб підвищити вологість повітря, в приміщенні потрібно випаровувати деяку кількість рідини. Це можна робити різними способами. Найзручніше і ефективне рішення - обзавестися зволожувачем повітря і гігрометром для вимірювання рівня вологості (багато моделей зволожувачів вже обладнані вбудованими гігрометрами). Головна перевага цих пристроїв в тому, що вам не доведеться викручуватись і докладати зайвих зусиль, при цьому ви завжди зможете дізнатися точний показник вологості повітря в квартирі.

Зайва вологість теж шкідлива

Ще давньогрецькі лікарі говорили, що все добре в міру. Це відноситься і до рівня водяної пари в повітрі житлових кімнат. Головна проблема, яку може викликати підвищена вологість повітря, - зростання цвілі. Цвілеві грибки здатні приводити до хронічних респіраторних інфекцій, погіршувати стан дітей, що страждають на бронхіальну астму та алергію, стати причиною зниження імунітету, проблем з боку шкіри, травної та сечостатевої систем.

Дослідження показали, що неправильне використання зволожувачів повітря підвищує ризик розвитку бронхіальної астми у підлітків.

Не варто забувати і про те, що тепле вологе середовище сприяє поширенню деяких хвороботворних грибків і бактерій.

Зволожувач повітря - агрегат для квартири корисний, тільки використовувати його потрібно розумно, без фанатизму, не перевищуючи рекомендовані значення вологості повітря.

Коментарі
Додати відповідь