Ви є тут

Чому українки не поспішають народжувати дітей?

27/02/2013

  • 0

Україна посіла одне з останніх місць серед держав, дружніх до матерів та дітей. Не дивно, що рівень народжуваності в Україні також один із найнижчих у світі. Народити одну дитину жінки ще наважуються, а друга-третя стає серйозним проектом для всієї широкої родини.

Киянка Наталя у декретній відпустці, доглядає сина і донечку віком чотири з половиною і два з половиною років відповідно. Дітей вона народжувала у Києві. Попри офіційно безкоштовну медицину, родині довелось витратити на пологовий будинок суму, що приблизно дорівнює місячній зарплаті по Києву. 
 
За словами Наталі, медикаменти та речі, необхідні для пологів, вона збирала сама за списком, який отримала від лікаря-консультанта. "Я все сама купувала, що потрібно для дитини і для себе. Палата була безкоштовна, а все інше, необхідне для пологів, коштувало мені на той час приблизно 500 доларів США", – розповіла Наталя Радіо Свобода.
 
Після народження дітей Наталя залишилась вдома, але виплат на дітей, за її словами, вистачає хіба що на пелюшки. Якщо ж купувати повний "бойовий комплект" із памперсами, пелюшками, соскою, дитячим одягом, то на це потрібні понад три тисячі гривень, зауважує Наталя.

Материнство у провінції 
 

На фінансові проблеми нарікає і молода мама двох дітей Інна з містечка Дубровиця на Волині. Її чоловік лікар, він знайшов хорошого лікаря, який консультував Інну під час пологів і який домовився у міській лікарні, щоб у молодої жінки нормально прийняли пологи.
 
"Обох дітей я народжувала у Дубровиці. Перед пологами стала на облік, ходила на консультації, – згадує Інна. – На дверях консультації висить список, що необхідно мати для пологів – я все купила, це коштувало приблизно 400 гривень".
 
За словами Інни, для невеликого містечка, де є проблеми з роботою і з необхідними для дітей товарами, це чимала сума. "Якщо я вийду на працю раніше, ніж молодшенькій виповниться три роки, у мене знімуть 130 гривень, і що тоді робити? Я би хотіла повернутись на працю, але тоді без цих "підйомних" залишусь", – бідкається Інна.
 
Фінансування у держбюджеті...
 
Згідно з законодавством, держава надає фінансову допомогу родинам, які доглядають маленьких дітей, від їх народження і до досягнення малечею трирічного віку. Законодавство також надає жінкам 126 днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, після чого мати, або батько мають право взяти відпустку до трьох років для догляду за дитиною.
 
Уся допомога на дитину з 1 січня 2013 року складає понад 29 тисяч гривень: більш як 8 тисяч мама отримує зразу після пологів, зареєструвавши дитину у Соцзабезі, а потім їй перераховують на картку близько 800 гривень щомісяця до трирічного віку дитини. Плюс приблизно 130 гривень на місяць, доки мама (або тато, якщо саме він доглядає дитину) не вийшла на роботу.
 
За даними Державної служби статистики, виплати на дитину нині отримує понад мільйон українських родин.
 
... і в реальному житті
 
Наприкінці минулого та на початку нинішнього року у ЗМІ з’явились повідомлення з різних куточків країни про затримки виплат на дитину.
 
Першими забили на сполох у листопаді 2012 року молоді мами з Ужгорода. Сім’я Алли через затримку "дитячих" виплат залишилась без грошей. У її родині чоловік не працює, старший син – студент університету, і сім’я фактично живе з дитячої допомоги.
 
"Через затримки з виплатами родині довелось брати гроші у борг, це боляче вдарило по сімейному бюджету", – розповіла Алла журналістам.
 
Місцеві чиновники поскаржились закарпатським журналістам на брак коштів у місцевому бюджеті.
 
Ще одна причина затримок із виплатою грошей на дитину – бюрократична тяганина. Так, Сергій з Рівного, який став батьком утретє наприкінці 2012 року, не зміг своєчасно отримати гроші через бюрократичні перепони. Щасливий тато не знав, що з 1 січня 2013 року набув чинності наказ МВС, яким змінено порядок реєстрації громадян, із новонародженими включно.
 
У прес-службі МВС підтвердили, що процедура та перелік документів, необхідних для реєстрації, змінились. Чиновники визнають, що на місцях через це можливі проблеми з оформленням новонароджених та отриманням виплат на дітей.
 
25 січня на засіданні уряду міністр соціальної політики Наталя Королевська повідомила, що у держбюджеті-2013 є кошти на виплату допомоги при народженні дитини. Затримки ж, за словами міністра, пов’язані з бюрократичними непорозуміннями.
 
Королевська розпорядилась направити в усі обласні державні адміністрації листи з вимогою налагодити видачу довідок породіллям та оформлювати їх якнайшвидше. Щоправда, міністр визнає, що для урегулювання механізму реєстрації новонароджених згідно з новими правилами потрібно не менше двох місяців.
 
Черги до дитсадків

Наступна проблема, з якою стикаються молоді батьки – пошук дитячого садочка. За даними держслужби статистики, Києву не вистачає дитсадків приблизно на 15 тисяч місць.
 
За словами президента громадської "Ліги соціальних працівників України" Світлани Толстоухової, родини з середнім рівнем доходу користуються послугами нянь, або ж віддають малечу у приватні дитсадки. Сім’ї з невеликим доходом найчастіше звертаються по допомогу до родичів.
 
І це при тому, що через фінансові проблеми дві третини українських мам повертаються на працю раніше, ніж їхнім дітям виповнюється три роки, каже Толстоухова.
 
"Нині середня тривалість декретної відпустки в Україні становить 1 рік 9 місяців. Фінансові труднощі – причина дострокового повернення на роботу майже 60 відсотків батьків", – каже експерт. У середньому, щороку до 300 тисяч батьків повертаються на роботу раніше, ніж їхній дитині виповнилось три роки.
 
За такого стану речей, як припускають українські експерти, Україні навряд чи вдасться стимулювати родини до народження більшої кількості дітей. А поки що Україна залишається серед країн, де народжується найменше дітей. На сто жінок в Україні народжується 144 дитини, а для природного відновлення потрібно мати 220 дітей. Тобто родини з двома дітьми мають бути правилом, а з трьома – частим, а не рідкісним випадком.

Богдана Костюк, Радіо Свобода

 
Коментарі
Додати відповідь