Ви є тут

Благодійні внески в навчальних закладах: побори чи необхідність?

17/09/2016

  • 0

Більшість батьків у тій чи іншій мірі стикалися з потребою профінансувати навчальний заклад, котрий відвідує їхня дитина, оскільки державне забезпечення знаходиться на вкрай низькому рівні. Як діяти в такій ситуації і чи варто добровільно-примусово сплачувати з власної кишені "благодійні внески", котрі потім осідають в кишенях керівників, - читайте в рекомендаціях від експертів.

 

В даній ситуації права батьків та їх дітей на безкоштовність навчання в державних та комунальних освітніх закладах захищені ст. 53 Конституції України. Державні навчальні заклади фінансуються коштом бюджету, проте в реальності батькам доводиться сплачувати податки для утримання садків та шкіл, а паралельно забезпечувати з власних кишень різноманітні фонди для поточних/косметичних ремонтів приміщень, придбання меблів, іграшок, підручників і навіть побутової хімії. Іншими словами, потреба матеріально-технічного забезпечення закладів освіти стає обов'язком батьків. Між тим, законом визначено, що забезпечення з бюджету господарського утримання установ здійснюється першочергово. 

Виникає закономірне питання: як добитися належного фінансування шкіл та дитячих садків згідно закону? Відповіді і практичні поради дають юристи.

 

* Щоб дізнатися суму, яка була виділена з бюджетних коштів на фінансування потреб конкретного закладу, а також на які саме статті вона передбачена, слід зробити інформаційний запит в управлінні освіти вашого міста на такі документи:

1) копія Кошторису навчального заклада на потрібний рік (у документі буде вказано, яка сума буде виділена на забезпечення закладу на поточний рік)

2) копія Розрахунку до кошторису з детальним описом усіх напрямків запланованих витрат.

 

Запити можна оформляти безпосередньо на порталі https://dostup.pravda.com.ua/.

Протягом 5 робочих днів онлайн-відповідь має надійти від розпорядника інформації.

 

Створюючи інформаційний запит, розмістіть у ньому наступний текст: 

"Керуючись ст.1, 13, 19, 20 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 та правом звернення з запитами стосовно публічної інформації, прошу надати наступні документи" і вказуєте список потрібних документів чи інформацію, яка вас цікавить.

hroshi_dytsad

* Щоб дізнатися, чи подавав керівник навчального закладу запит на допомогу з бюджету у забезпеченні потреб закладу, потрібно скласти інформаційний запит до управління освіти про Копію Бюджетного запиту з розрахунками конкретного навчального закладу, підписаного керівником закладу.

В кінці календарного року керівник повинен розробити Проект кошторису, або Бюджетний запит на фінансування потреб закладу, проте багато хто ігнорує цю можливість, тим самим залишаючи садок чи школу без належного фінансування з боку держави. Таким чином, управління освіти виділяє на заклад ту суму, яку вважатиме за потрібне і яка залишиться після фінансування конкретних запитів інших закладів освіти міста.

 

* Щоб вплинути на керівника, котрий недобросовісно виконує свої обовязки і не подає бюджетні запити, тим самим залишаючи навчальний заклад без належного фінансування, доцільно зібрати збори батьківського комітету школи/садка та розробити колективне звернення про такий запит, один примірник якого  у встановленому порядку передати керівнику, а інший зареєтрувати і залишити у себе. Керівник повинен у місячний термін надати письмову відповідь.

 

* У випадках, коли бюджетні кошти були виділені, проте не покрили всі нагальні потреби, є ряд заходів, котрі можна вжити самостійно для усунення фінансової проблеми.

1) Можна направити до міського керівництва, а також до районної держадміністрації колективне звернення від батьківського комітету стосовно додаткового фінансування конкретних питань, де детально описати, на що саме потрібні кошти, по можливості додати фото і розрахунки. Один примірник звернення передається отримувачу, інший - залишається у батьківському комітеті.

2) Депутатське звернення. Якщо налагодити безпосередній контакт з управлінням освіти не виходить, можна спробувати заручитися допомогою депутатів, які зобов'язані представляти у владі інтереси своїх виборців і можуть отримати з бюджету фінансування на виконання доручень виборців.

 

Підсумовуючи, мусимо визнати, що, навіть при діючій системі фінансування навчальних закладів (Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 року № 181 «Про затвердження  Порядку  використання коштів, передбачених у державному бюджеті на видання, придбання, зберігання та доставку підручників і посібників для забезпечення студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів та вихованців дошкільних навчальних закладів»), кошти, які реально отримують навчальні заклади, часто дуже мізерні і не здатні в повній мірі забезпечити потреби закладу, або ж через бюрократичні механізми надходять за призначенням уже тоді, коли уже батьки втомилися чекати і оплатили все з власних гаманців. Проте важливо знати свої права і починати відстоювати їх якомога раніше.

Коментарі
Додати відповідь