Ви є тут

Батьківство в стилі хюґе, способу життя данців

25/10/2020

  • 0

Розповіді про данський радісний, затишний і безпечний стиль життя хюґе все частіше зустрічаються в українських мас-медіа, блогах та соцмережах.

Джерело фотографій, використаних в статті: istockphoto.com

Тому, ви напевно чули вже про хюґе – hygge - спосіб життя, який останнім часом багато людей намагаються «скопіювати» у данців. Це життя, сповнене спокою, радості від звичайних дрібниць, сім'ї, перебування один з одним, краса навколо, свічки, затишок, дім, атмосфера, безпека, щастя.

Українська мова не має власного слова для перекладу hygge. Але це добре. Хюґе - дуже широке поняття, над яким данці працювали принаймні останнє десятиліття. Ось чому всюди в їхніх будинках ви "читаєте" хюґе і “дихаєте“ ним. Але данці це зробили не просто так - пішли, купили свічки, накрили канапи м’якими ковдрами і сказали, що будуть тішитися дрібницями.

Їхній спосіб життя хюґе в цілому: від ринку праці (коли вас звільняють, ви можете зберігати спокій, держава забезпечить вас - це називається гнучкою безпекою) до батьківських принципів.

 

Усе в порядку

 

Саме так, держава також підтримує хюґе, бо підтримує родини та щастя своїх громадян. Батьківська допомога є відносно високою протягом одного року (від 2200 євро і вище), і отримувати її можуть як жінки, так і чоловіки за потреби. Загалом, держава підтримує гендерну рівність, що принаймні полегшує життя данським матерям. Батько в Данії бере участь у вихованні та піклуванні про сім'ю практично рівноправно, не вважаючи, що від цього він стане менш мужнім та що усе повинно лягати на плечі мами.

І тому можемо сказати (з перебільшенням, звичайно), що данці живуть у чудових квартирах та будинках, оточені свічками, теплом дому, любові, миру, бо у них немає фінансових турбот, і вони просто хюґе.

Скажемо відверто, в Україні важко бути хюґе. Але, незважаючи на це, ми можете привнести у наш дім хоча б трохи хюґе, що може зробити нас людьми, які вміють жити тут і тепер, і почуватися затишно у середовищі, яке самі створимо для своєї родини. Так само, як данці.

 

Живи там, де почуваєшся добре

 

За словами гостей Данії, більшість звичайних данських квартир та будинків схожі на роботи дизайнера інтер'єрів. Данці не вміють економити на облаштуванні своєї оселі. Усе має бути на вищому рівні, тому що гарне середовище - це основа хюґе, згідно  з яким вам повинно бути приємно жити у власному домі. Наприклад, на чудово обладнаних кухнях можна знайти розкішну порцеляну, яка, мабуть, коштувала дуже дорого, але це не головне, головне, що вона важлива для родини. Наче в Данії вживання чаю з якісної порцеляни надає повсякденним моментам особливої ​​радості, цінності, повноти.

Звичайно, ми не радимо вам витрачати сімейні заощадження на дизайнерську лампу або дорогу ковдру з вовни на дивані, щоб зробити ваш будинок більш хюґе. Але  невеликі церемонії та обрядність, додана до щоденних рутинних дій, не позавадила б жодній родині.

Зрештою, скільки разів уся родина збирається їсти разом? Давайте зупинимося, почнемо один одного сприймати, бути разом хоча б з приводу прийому їжі. І все це за гарно накритим столом, можливо, з прекрасним порцеляновим сервізом. Ви заслуговуєте насолоджуватися гарними  речами, неспішно розмовляючи за спільною вечерею…

hygge1.jpg

 

Рівноправність допомагає бути хюґе

 

Коли данські тати перестали робити вигляд, що їхні діти народжуються геніальними і що немає потреби у вихованні, про яке давно піклувались лише данські матері, багато чого змінилося. Жінки змогли дихати вільніше і життя їх стало більш повноцінним.

Татам це додало розуміння того, що означало для жінки одночасно виховувати дітей та вести домашнє господарство. І вони долучились: до освіти, догляду за дітьми, до ведення домашнього господарства та організації повсякденного життя родини. Вони забирають дітей із садочків, навчаються з ними, виховують та граються.

Нічого не перешкоджає тому, щоб й українськи тати ДОЛУЧИЛИСЯ. Вони не завжди хочуть, але якщо наявні хоча б кілька ознак подібної зацікавленості з боку вашого чоловіка, підтримайте це, дайте йому простір та спробуйте бути ініціатором повноцінного залучення татів до виховання дітей. Вони ж бо здатні не лише до короткочасних та бурхливих ігор на вихідних.

Можливо, для цього було б достатньо скласти план веселого дня з татом. Або частину справ перекласти на чоловікові плечі. Чи ви просто боїтеся ставити нові питання та міняти старі звички? Ви обоє батьки, і мамин заощаджений час може означати для сім'ї набагато більше, ніж ви думаєте.

 

hygge2.jpg

 

Живіть, насолоджуйтесь та забудьте про продуктивність

 

Ми, українські батьки, схильні вважати  найголовнішим у вихованні дітей результати того, що ми робимо. Не те, як ми спілкуємось з дітьми та родиною, не те, скільки і чи якісно ми проводимо час з рідними, а саме результати виховання. Ми часто не відчуваємо, що відбувається тут і тепер, ми з нетерпінням чекаємо результатів, які часто нас розчарують, хоча сил і коштів було вкладено немало. У Данії найголовніше - не проводити час на роботі, переживаючи стрес, а проводити час із близькими.

Данці вводять в коло близьких  не лише своїх рідних, а й друзів. Тому ніколи не забувають про гарну каву з друзями та домашні торти. Зустріч за гарячим шоколадом або за пляшкою вина у сяйві свічок - це нормальний розпорядок дня для данців взимку та влітку.

Це правда, що данські матері можуть організувати гнучкий робочий час, у разі хвороби дитини батько автоматично отримує оплачену відпустку з першого дня, ясла та дитячі садочки дотуються державою, а батьківські надбавки дуже щедрі. Зрозуміло, що на такі зміни у вітчизняному законодавстві потрібно чекати довго, але немає сенсу просто чекати. Навпаки, намагайтеся знаходити час для проведення його разом, зупиняти шалений ритм життя хоча б на вихідних. Адже не обов’язково поспішати до парків розваг або вирушати у довгі подорожі, не ганяйтеся за ідеальними фотографіями в соціальних мережах, які б задокументували, як добре ви живете сім’єю (тоді як реальність часто інша). Краще зосередитися на тому, щоб справді більше насолоджуватися часом, проведеним разом у колі родини.

Намагайтеся не заморочуватись тим, щоб бути ідеальною мамою, яка веде ідеальне домогосподарство, в комплекті з суперуспішним чоловіком і надто обдарованими дітьми, які у 7 років уміють говорити двома іноземними мовами, а сповільнюйте, просто будьте, побачте дрібниці і насолоджуйтесь ними. Зі своїми близькими. Може це надто звичайно, може, здавалося б, нудно.

Але справді, просто будьте разом. Тоді данський хюґе може здатися вам більш досяжним. І тоді згодом ви станете набагато ближчими та щасливішими у колі родини, у вашій затишній та безпечній оселі.

 

За матеріалами сайту www.maminka.cz

Коментарі
Додати відповідь