Ви є тут

Як привити дитині любов до читання

26/07/2016

 • 0

Книга - це надважлива частина виховання дитини. З її допомогою малюк зможе віднайти відповіді на ті питання, що стоять перед ним, пізнавати світ і самого себе, переживати історії героїв, фантазувати розвиток подальших подій того чи іншого твору.

 

Проте сучасні діти не так охоче читають, як колись. Зараз їх з найраніших пір оточують електронні гаджети, які несуть сильні візуальні враження. Малюки дуже рано отримують доступ до телевізора, комп'ютера, котрі потрохи замінюють собою не лише читання, а навіть живе спілкування. Згадайте, як дорослих часто радує уміння дитини самостійно у ранньому віці користуватися таким, здається, недитячим гаджетом, як комп'ютер: такий ще маленький, а таке вже сам уміє! Не те, що ми, коли були в його віці ...

 

Ця сумна реальність повинна змусити нас, батьків, задуматися і спробувати привити малюкам любов до книги. З самого маленького віку їм потрібно читати якомога більше. Дуже важливо, щоб дитина полюбила це заняття, головне знайти такий варіант, який сподобається саме їй.

 

Вчені в один голос стверджують, що та дитина, котрій з раннього віку систематично читають, легко збільшує свій словниковий запас. Читання з батьками активно розвиває уяву і пам'ять дитини.

До того ж, саме читання виконує не тільки пізнавальну, естетичну, але і виховну функцію. Сучасні дитячі книги дуже яскраві, барвисті, щоб зацікавити малюка. А коли дитина подорослішає, то сама потягнеться до книжки.

 

Діти, котрі багато читають, як правило, вчаться краще за однолітків. Вони розуміють різницю між читанням художньої літератури та шкільних підручників, проте не відмовляються від виконання уроків, тому що можуть легше і якісно їх робити, звертаючи увагу на основні моменти, а також розуміють, що по завершенню на них чекає цікава книга! Таким чином це очікування полегшує труднощі виконання домашніх завдань.

 

У дітей, які багато читають, також швидше розвиваються і проявляються розумові здібності, такі діти швидше навчаються читати з виразністю, розуміючи суть прочитаного. Вони легше сприймають основну думку автора, вміють переказати сюжет з важливими подробицями. Часто вони стають хорошими оповідачами. 

 

Зазвичай діти починають навчання читанню в 6-7 років, проте це не значить, що перш, ніж малюку не виповниться 6 років, не можна спробувати навчити його читати і допомогти зануритися в чарівний світ, прихований серед паперових сторінок.

 

Дотримуйтесь цих правил з раннього дитинства:

 • Зробіть з читання ритуал, який буде дотримуватися у вашому домі протягом 5-7 днів в тиждень.
 •  
 • Нехай тато і мама читають дітям казки на ніч по черзі, так, щоб у дитини був шанс ознайомитися з різними стилями читання і різним тембром голосу.
 •  
 • Керуйте своїм голосом під час читання. Іноді підвищуйте голос, кричіть, смійтеся, плачте. Нехай прослуховування казки буде неймовірною пригодою!
 •  
 • Будьте прикладом для ваших дітей і якомога більше читайте самі. Хай дитина спостерігає і наслідує таку звичку.
 •  
 • Відвідуйте регулярно бібліотеку. Нехай малюк має можливість самостійно вибирати собі книги для читання. Нехай навіть тоді, коли знову і знову вибирає одні й ті ж назви.
 •  
 • Не скаржтеся, якщо малюк хоче, щоб ви знову і знову читала йому одну і ту ж книжку.

 

Можливо, повторення одного і того ж ритуалу буде для вас важким, але ця «мука» варта зусиль. Маленькі діти дуже прив'язуються до обраних персонажів та історій, люблять до них неодноразово повертатися, тому що ті герої стають в певному сенсі їх друзями. Читання однієї і тієї ж книжки перед сном також може стати для дитини ритуалом, що забезпечує йому відчуття безпеки. Пам'ятайте, на цьому етапі, від того, як багато книг проходить через руки дитини, залежить те, як часто малюк в майбутньому буде «міняти друзів».

 

Читайте час від часу малюкові те, що подобається вам.

Звичайно, розум малюка може бути не в змозі осягнути сенс всіх речень, що містяться на сторінках вашої улюбленої книги, проте справа не так у розумінні. Діти люблять брати участь в заняттях дорослих. Немає нічого ціннішого для дитини, ніж робити щось разом з мамою і татом. Коли ви лежите з книгою на дивані і запрошуєте малюка до себе під ковдру, читаєте йому вголос кілька рядків з вашої книги - ви запрошуєте його в свій світ. Ваші книги будуть у нього асоціюватися з вами, а ритуал читання стане для нього чимось особливим.

 

Крім того, дуже можливо, що ваш голос, який озвучує слова романів або поезії, буде малюка заспокоювати і навіть захоплювати. Ви переживаєте, що ваша дитина не захоче слухати «нудну літературу» для дорослих? Вас здивує, що малюк може взагалі не захотіти, щоб ви закінчували читання!

 

Організуйте час дитини, надихаючись світом з його книг.

 Нехай чарівний світ казок проникне в реальності. Наприклад, ви можете спробувати розваги, в яких беруть участь герої улюблених книг дитини. Спекти подібне печиво, що мама героїні. Побудувати таку ж споруду з піску. Якщо улюблений персонаж з казки дитини одягається в якийсь характерний наряд, наприклад, плаття в горошок, хорошою ідеєю може виявитися створення маленьку дівчинку аналогічної одягу, щоб вона могла відчути себе особливою.

 

Малюк, завдяки цьому злиттю з казковим світом, описаному в книгах, захоче повертатися до нього ще частіше!

 

dity_i_knygyОточіть свою дитину різними книгами.

 Ви повинні подбати про те, щоб малюк проводив хоча б стільки ж часу, зарившись в книгах, що і перед екраном різних електронних пристроїв. Забезпечте йому доступ до багатьох цікавих книг для дітей. Уважно їх збирайте, вибираючи найцінніші - візуально привабливі, захоплюючі, чарівні. Для малюків дуже цікаві видання, які спонукають маленьких читачів виконувати різні завдання в процесі читання - шукати щось на малюнку, вирішувати головоломки, доповнювати малюнки. Створіть у вашому домі справжню дитячу книжкову шафу. Можна побудувати спеціальну полицю для книг і разом пофарбувати її в різні кольори або зобразити на ній казкових персонажів.

 

Щоб книги служили важливу роль в майбутньому житті вашої дитини, варто знайти для них особливе місце в її кімнаті. Малюк буде дуже цим задоволений. Можна навіть створити спеціальне місце для читання - дві великі, м'які подушки, щоб можна було зручно на них лежати. У таких умовах для появи любові до читання - один крок!

Коментарі
Додати відповідь