Ви є тут

Як правильно знімати жар у дитини: допомога лікарськими засобами і без них

09/05/2016

 • 0

Всі без винятку батьки час від часу стикаються з жаром у дитини. Хтось тут же мчить до чергової аптеки за жарознижуючим, а інші - навпаки, «до останнього» сподіваються на «перевірені і безпечні» методики народної медицини. Між тим, є в лікуванні високої температури золота середина! Є розумні і адекватні приводи як для використання ліків, так і для відмови від них. Які ж?

 

Сценарій № 1: Як зняти жар у дитини без допомоги лікарських засобів

 

В організмі будь-якої людини загалом, і в організмі будь-якого дитини зокрема, постійно і безперервно протікають два фізіологічних процеси - теплопродукція і тепловіддача. Іноді, у випадках, наприклад, якогось інфекційного захворювання, теплопродукція посилюється - і тоді ми маємо не звичайні наші показники 36,6 ° С, а більш високі і часом значно.

 

Щоб знизити температуру тіла до фізіологічної норми, можна впливати на обидва ці процеси - як знижувати теплопродукцію, так і підвищувати тепловіддачу.

 

Дії, які допомагають знизити теплопродукцію:

 

 • постільний режим. Зрозуміло, що коли дитина стрибає і скаче, її тіло виробляє набагато більше тепла, ніж коли вона спокійно лежить;
 • зменшення раціону харчування. Коли дитина активно перетравлює важку вечеря, її теплопродукція різко підвищується, і навпаки - при мінімальному навантаженні на систему травлення температура тіла теж природним чином знижується;
 • прохолодне питво або їжа замість гарячих. Гаряча їжа або гаряче питво додають тілу тепла, прохолодні - навпаки, допомагають скинути зайве тепло;

 

 Дії, які допомагають посилити тепловіддачу:

 

 • Прохолодне і вологе повітря в приміщенні. Річ у тому, що вдихнути людина може будь-яке повітря, але видихаємо ми завжди повітря саме тієї температури, яка відповідає температурі нашого тіла. А щоб нагріти повітря всередині організму, нам доводиться віддати йому своє тепло. Відповідно, якщо дитина дихає відносно прохолодним і вологим повітрям, то він фізіологічно витрачає на його обігрів частину свого тепла, так чином скидаючи власну температуру.
 • Оптимальне повітря в приміщенні, де температурить дитина, повиннно бути 18 ° С і мати приблизно 60-70% вологість. При цьому це абсолютно не означає, що треба відверто морозити малюка! Одягніть його тепліше, накрийте затишним пухнастим пледом - дитині повинно бути комфортно, але повітря при цьому повинно залишатися прохолодним.
 • Активне потовиділення. Власне, саме завдяки виділенню поту людський організм в найбільшій мірі і скидає тепло. Посилити потовиділення у дитини допомагає режим рясного пиття.

 

Всі перераховані вище прийоми є досить дієвою і часом найбільш розумною альтернативою лікарської терапії при жарі у дитини.

Потійте правильно: спочатку - вода, потім - малина!

Говорячи про режим рясного пиття дитини з високою температурою варто звернути особливу увагу на те, що саме ви даєте дитині в якості рідини. Стандартна помилка великої кількості недосвічених батьків полягає в тому, що ті не зовсім розуміють, які саме напої варто давати дитині для того, щоб вона активно пітніла, допомагаючи самій собі скидати температуру. Наприклад: один з найпопулярніших батьківських рецептів дитячого пиття при температурі - чай ​​з малиною.

Однак, чи правильно давати такі напої дитині? Розберемо напій «по кісточках»: з одного боку - це чай, який відноситься до сечогінних препаратів. З іншого боку - малина, яка по праву вважається «чемпіоном» по потогінним властивостями. Що після такого чаювання відбувається з дитиною? Внаслідок дії чаю з малиною вона мочиться і активно виштовхує через пори шкіри залишки рідини зі свого організму. І в підсумку чудо-напій буквально на очах зневоднює вашого малюка! При такому розвитку подій дитині з високою температурою від випитого чаю з малиною може стати навіть гірше, ніж було до нього.

 

Щоб дитині було чим пітніти, необхідно спершу забезпечити її організм достатньою кількістю рідини. Для цього ідеально підходять вода, узвар із сухофруктів з цукром, трав'яні (НЕ сечогінні!) чаї і т.п. І тільки потім, вже після того, як в організм дитини надійде багато рідини, можна давати ті напої, які традиційно вважаються потогінними. Наприклад, вже згаданий «чарівний» чай з малиною.

 

Чому не можна обливати гарячого дитину холодною водою

 

Люди, які непогано пам'ятають курс фізики зі шкільних часів, читаючи абзац про те, як корисно дитині, котра температурить, дихати прохолодним повітрям, напевно подумали: а чому б не занурити дитину з високою температурою в ємність з холодною водою? (До речі, багато жителів сільських районів саме так нерідко і роблять!). Адже, як свідчать закони фізики, тіло з найбільшою температурою «охоче» і швидко віддасть тепло тілу (або в даному випадку речовині) з найменшою температурою.

 

Гарний був би цей спосіб, якщо б не одне істотне «але»! Річ у тому, що, якщо дитяча шкіра контактує з чимось холодним (з предметом, або в нашому випадку - з водою), то неминуче відбувається спазм судин шкіри. Це означає, що, зануривши дитини в холодну воду, або приклавши до її спини шматок льоду, ви, безумовно, понизите температуру її шкіри - як раз за рахунок того, що виникне спазм судин шкіри (вони «замкнуться» і не віддаватимуть тепло) . Але ось що страшно: цей маневр знизить температуру тільки і виключно на поверхні шкіри дитини, тоді як всередині його організму температура, навпаки, підвищиться. Адже деякий час тепло не зможе виходити через шкіру. В результаті навколо внутрішніх органів малюка виникне справжнє пекло!

 

Занурювати дитину з високою температурою в воду можна - це один із способів ефективно знизити жар (як і дихати прохолодним повітрям). Але вода у жодному разі не має бути холодною! А приблизно 33-35 ° С. У цьому випадку ви допоможете дитині віддати частину тепла більш прохолодній воді, але не спровокуєте спазм судин шкіри.

 

Чому не можна натирати дітей оцтом і спиртом

 

Можливо, розтерши горілкою або оцтом дорослу людину, що застудилася, ви допоможете частково збити високу температуру. З точки зору фізики сенс цієї процедури в тому, що з парами оцту або спирту піт з шкіри швидше випаровується, «забираючи» з собою, відповідно, і частину тепла.

 

Але коли мова йде про дитину, ця маніпуляція пов'язана з гігантським ризиком! Тому що через дитячу шкіру оцтова кислота (з оцту), а також спирт (з горілки, віскі, самогону та інших міцних напоїв) аквтино проникають в кров дитини. Причому, чим молодша дитина - тим сильніше в результаті виявляється отруєння. І чим сухіше шкіра дитини (при спеці, при лихоманці) - тим швидше всмоктується в кров отрута. Ви будете розтирати малюка від високої температури, але цілком ймовірно - його забере «швидка» з серйозним отруєнням оцтовою кислотою або спиртом. Чи варто так ризикувати?

 

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, розтирати дитини можна тільки водою, і жодною інший рідиною. Так як теплопровідність води значно вища, ніж повітря, ви дійсно можете підвищити темпловіддачу дитини, обтерши її шкіру вологою ганчіркою чи губкою. Але не спиртом і не оцтом! А тільки звичайною водою, причому температурою близько 32-34 ° С (як і у випадку з анти-температурним купанням).

 

Крок в сторону лікарської терапії

 

Всі згадані вище способи боротьби з жаром у дитини досить ефективні! Вони реально і досить швидко здатні знизити температуру тіла дитини на 1-1,5 ° С. У більшості випадків цього вже достатньо, щоб стимулювати організм самостійно долати інфекцію і «приходити до тями». І тільки якщо всі перераховані вище безлікарські способи зниження температури вашій дитині не допомогли, а температура продовжує зростати -  тільки тоді, але не раніше, є сенс звернутися за допомогою аптечних препаратів.

 

Сценарій № 2: Які ліки ефективно і безпечно допомагають збити температуру у дитини

 

Збити підвищену температуру тіла без ліків, дійсно, можливо. І в більшості випадків - це і є адекватна допомога дитині. Однак, бувають і такі ситуації, коли застосування лікарської терапії виправдано і необхідно.

 

Для початку - кілька слів про лікарські форми, які зазвичай використовують у при лікуванні дітей. Отже, жарознижуючі засоби бувають у вигляді:

 • Ректальних свічок;
 • Таблеток, сиропів, мікстур і т. п .;
 • Препаратів, котрі вводяться методом ін'єкцій.

 

Не зайвим буде знати, що більшість жарознижуючих ліків впливають не тільки на температуру тіла, але і мають деякі інші «супутні» властивості:

 

 • Знеболюючі;
 • Надають протизапальний ефект;
 • Розріджують кров;
 • Регулюють потовиділення.

 

У яких випадках слід збивати температуру у дитини саме за допомогою ліків?

 

Існують конкретні показання до використання жарознижуючих ліків для того, щоб зняти жар у дитини:

 

1. Ускладнене дихання, ознаки задухи або дихальної недостатності;

 

Медичний факт: збільшення температури тіла всього на 1 ° С підвищує потребу організму в кисні в середньому на 15%. Багатьом дітям, особливо маленьким, заповнити подібний різкий дефіцит кисню вельми непросто, враховуючи що дитяча дихальна мускулатура розвинена ще слабо. Тому, якщо ви помітили, що при підвищеній температурі ваш малюк задихається - забудьте про безлікарську допомогу і дайте дитині жарознижуючий препарат.

 

2. Якщо дитина втрачає рідину крім потовиділення і сечовипускання (наприклад, у неї блювота, діарея);

 

3. Якщо дитина категорично відмовляється пити і застосувати режим рясного пиття просто неможливо;

 

4. Якщо дитина погано переносить підвищену температуру (є чимало дітлахів, які навіть при температурі 37 ° С вже відчувають себе вкрай погано - лежать «пластом», відмовляються пити, виявляють занепокоєння і т.п.);

 

5. Неадекватний стан дитини (марення, істерики, крики, страх і т.п.);

 

6. Наявність серйозних захворювань нервової системи (наприклад, епілепсія, ДЦП, менінгіт тощо);

 

7. Якщо у дитини раніше відзначалися судоми на фоні підвищеної температури;

 

8. Підвищення температури вище 39 ° С.

 

Ефективні та безпечні жарознижуючі засоби

 

Існують два препарати, які схвалені медиками всього світу як засоби самостійного батьківського лікування в разі підвищеної температури у дітей. Продаватися вони можуть під різними марками і комерційними назвами (їх десятки!), але їх міжнародні (загальноприйняті) назви звучать так:

 

- Парацетамол

- Ібупрофен

 

А аптеках обидва лікарських засоби широко доступні як в формі таблеток, сиропів і мікстур, так і у вигляді ректальних свічок.

 

Ці ліки - і парацетамол, і ібупрофен - у переважній більшості випадків однаково ефективні і безпечні (звичайно, при дотриманні дозування і режиму прийому), вони цілком поєднуються один з одним і є взаємозамінними. Крім того, ці препарати можна купити в будь-якій країні світу без рецепта.

 

Інтервал між двома дозами одного і того самого жарознижуючого засобу повинен складати мінімум 4 години. Всього за добу можна дати не більше 4 доз.

 

Залізне правило: якщо через 30-40 хвилин після введення жарознижуючого засобу температура у дитини не почала падати, це не привід повторити дозу препарату, а безперечний привід звернутися по лікарську допомогу.

 

І тільки в крайньому випадку, коли лікарська медична допомога з об'єктивних причин тривалий час недоступна, ви можете застосувати наступну тактику: спробувати один препарат, і, якщо через 40 хвилин він ніяк не подіяв (температура не почала падати), можете дати другий (але не той же самий!). Наприклад: до ночі у дитини піднялася температура, спочатку ви дали малюкові дозу парацетамолу (неважливо - таблетку, ложечку сиропу або поставили свічку), але через 40 хвилин ніяких температурних зрушень на виявили, а лікар прийде не раніше ранку - в цьому випадку ви можете дати дозу ібупрофену. Або навпаки: спершу дали ібупрофен, він не подіяв - дали парацетамол.

 

У спробах збити температуру остерігайтеся небезпечних препаратів!

 

У пошуках надійного жарознижуючого засобу для свого малюка ми нерідко можемо «наштовхнутися» на сумнівні поради і ризиковані препарати. Найбільш небезпечні серед подібних засобів два. Причому, обидва - вкрай відомі, поширені і широко застосовуються. 

1) Ацетилсаліцилова кислота (аспірин).

Протягом довгих років аспірин вважався прийнятним і вкрай поширеним жарознижуючим препаратом, прийнятним для використання для зниження жару у будь-якому віці. Дійсно, здатність аспірину збивати температуру - в рази сильніша, ніж у парацетамолу та ібупрофену. Однак, на сьогоднішній день медициною встановлено, що вживання аспірину в дитячому віці пов'язане з високим ризиком виникнення так званого синдрому Рея - гострої жирової дистрофії печінки. Синдром Рея викликає катастрофічні, а часом і несумісні з життям, ураження печінки, і відзначається летальним результатом в 50% випадків. Важливо розуміти - аспірин небезпечний не сам по собі, а саме в дитячому віці, коли його використовують при вірусній інфекції. Але саме ГРВІ найчастіше і є причиною жару у дитини!

 

Прийом ацетилсаліцилової кислоти (аспірину) при вірусній інфекції нерідко призводить до смерті дитини. Причому, дитячий вік, в якому вкрай небезпечно приймати аспірин в боротьбі з високою температурою, в даному випадку вважається аж до 18 років.

 

2) Анальгін.

Анальгін нерідко використовують як жарознижуючий засіб працівниками швидкої і невідкладної допомоги у випадках, коли решта препаратів подібної дії вже не допомагає, а температура при цьому тримається критично високою. Однак для самостійного використання цей препарат вкрай небажаний. Перш за все тому, що анальгін має низку негативних побічних ефектів, особливо небезпечних для здоров'я дитини. Найбільших втрат анальгін здатний нанести системі кровотворення.

 

Батьки повинні чітко розуміти, що при спробах самостійно збити високу температуру своїм дітям, вони мають право використовувати тільки два лікарських засоби, схвалених медиками всього світу - парацетамол та ібупрофен. Про всі інші препарати просто забудьте! Вони, безумовно, існують, але вводяться вони вже не батьківською волею, а виключно за призначенням лікаря.

 

Жарознижуючі засоби: режим і дозування

 

Жарознижуючі препарати ніколи не даються дитині планово («приймайте по 1 ложці тричі в день» і т.п.). Це ліки так званої екстреної допомоги, для використання яких є свої конкретні показання (див. вище). І головним критерієм серед цих показань є самопочуття дитини. Якщо навіть при температурі 38 ° С малюк активно п'є, нормально дихає, адекватно потіє і більш-менш стерпно себе почуває - у використанні ліків для зниження температури немає ніякої необхідності. Достатньо лише забезпечити дитині «здоровий» клімат в кімнаті (а саме - прохолодне і зволожене повітря), рясне пиття і спокій.

 

І навпаки, якщо малюк навіть при температурі 37, 5 ° С судомить, він відмовляється пити, його рве, очевидно, що дитина погано себе почуває - слід почати збивати температуру за допомогою згаданих ліків.

 

Допустимі дози жарознижуючих засобів

 

- Парацетамол. Разова допустима доза - 10-15 мг/кг. Добова доза в жодному разі не може бути більшою 60 мг/кг.

- Ібупрофен. Рекомендована разова доза - 5-10 мг на кілограм маси. Максимальна допустима доза 20 мг/кг.

 

Не забувайте про вагу вашої дитини! Тобто: якщо ваш малюк важить, скажімо, 10 кг, це означає, що разова рекомендована доза препарату парацетамол для нього складе: 10 * 10 = 100 мг.

 

Важливий нюанс: лікарська речовина, що вводиться за допомогою ректальних свічок, всмоктується в кров набагато повільніше тих препаратів, що потрапляють в шлунок (просто тому що площа прямої кишки в тому місці, де вона стикається зі свічкою, сама по собі набагато менше, ніж площа шлунка). І не тільки повільніше, але і в меншому обсязі. Тому всі дози препаратів, наведених вище, при використанні лікарського засобу у вигляді ректальних свічок, автоматично подвоюються.

 

Як дізнатися, працює чи ні жарознижуючий засіб?

 

Досить просто - ефект повинен настати в найближчі 30-45 хвилин. Якщо після введення препарату температура протягом 30-45 хвилин (а у випадку з використанням ректальних свічок - після 60-90 хвилин) анітрохи не опустилася, це явний показник того, що препарат не працює. І це, безумовно, привід до того, щоб звернутися за лікарською допомогою.

 

Будучи відповідальними, люблячими і розсудливими батьками, ви повинні розуміти, що використання жарознижуючих засобів не скасовує ні один з пунктів безлікарської допомоги при підвищеній температурі. Адже навіть якщо ви поставите малюкові жарознижувальну свічку на ніч, але в кімнаті, як і досі буде сухо і жарко, а його організм буде зневоднений - ліки не дадуть очікуваного ефекту. Будь-які препарати, покликані зняти жар у у дитини, ефективні тільки при дотриманні адекватних умов - які, власне, і є прийомами безлікарської допомоги.

Коментарі
Додати відповідь