Ви є тут

"М'яка адаптація" немовляти: терморегуляція, купання та висаджування

04/01/2013

  • 0

Як максимально комфортно познайомити щойно народженого малюка із таким незвичним для нього навколишнім світом? Що потрібно зробити батькам щоб це знайомство позитивно вплинуло на дитину? Основні аспекти цього питання розкриємо в нашій статті. Не варто нехтувати першими днями немовляти-вони дуже, дуже важливі.

Температура за бортом

У матці взимку і влітку було близько 38С. Доношений малюк готовий до того, що на повітрі буде набагато холодніше. І, хай власні механізми терморегуляції поки служать йому не дуже добре, не біда, адже мама обов'язково візьме його на ручки і буде в міру потреби зігрівати, притискаючи до себе. У тих культурах, де носіння новонародженого на собі не прийнято, поширене сповивання немовлят. Пелюшка допоможе малюку зігрітися і заспокоїтися, нагадавши обмежений простір матки.

Сповиваємо не сильно, так, щоб малюк міг під пелюшкою притискати і витягати ручки і ніжки. Наше завдання не зв'язати, а м'яко «зібрати» дитинку.

Верхній край пелюшки потрібно загнути всередину на 1,5 - 2 см і обернути навколо шиї (не навколо плечей!). Спереду краї пелюшки покласти одне на одне, трохи навскоси. Має вийти схоже на сорочечку-кімоно.

Нижній край пелюшки розправити і обернути трохи нижче пояса дитини, закріпити. Натягувати пелюшку не треба. Перевірте, щоб ніжки вільно згиналися і розгиналися, а руками малюк міг легко рухати на рівні животика.

Купання без сліз

Адаптаційне купання - це спеціальне купання новонародженого, яке допомагає йому якомога комфортніше відчути себе в новому світі.

Малюка купають в пелюшці і заспокійливих травах - це нагадує йому про комфортний внутрішньоутробному стані. Таке купання відтворює у немовляти приємний стан, який він відчував у животику у мами і сприяє формуванню сприятливого враження про зовнішній світ.

Окремий плюс адаптаційного купання - шкіра малюка швидше пристосовується до умов зовнішнього середовища. Ефективність цієї методики купання, відомої у всіх древніх народів Європи та Азії, сьогодні підтверджена клінічними дослідженнями та лабораторними аналізами.

«Адаптаційне купання» особливо рекомендують малюкам, які сильно хвилюються або плачуть у ванночці. Якщо ж дитина сильно плаче, варто вивчити поради, як боротися із дитячим плачем.

Налийте приблизно 3-4 літри води в дитячу ванночку і стільки ж в глечик. Температура повинна бути 38 - 38,5 С. Це температура навколоплідних вод, тому дитині вона здасться особливо комфортною.

Ванночку поставте трохи похило або встановіть на дно спеціальну гірку.  Головне, щоб дитинка відчувала під спиною тверду опору, дно. Накиньте на дитину тонку пелюшку і обережно опустіть її у воду прямо в пелюшці. Зачерпуйте з глечика теплу воду кухлем і потихеньку поливайте на пелюшку.

Малюк розімліє та розслабиться. Через 10-15 хвилин розгорніть пелюшку, по можливості швидко й енергійно промийте рукою складочки, долоньки, шийку, голівоньку. Щоб помити голову, підкладіть долоню лівої руки під шийку, вказівним пальцем притримуйте знизу потилицю. Правою рукою, як ковшиком, зачерпуйте воду і швидко проводьте рукою від чола до потилиці. 5-6 таких рухів досить. Голівка чиста.

Загорніть дитину у великий (у два його рости) махровий рушник. Прямо в рушнику швидко прикладіть до грудей. Це треба зробити до звичайних процедур на пеленальному столику і до одягання. Перинатальні психологи кажуть, що потрапляючи з теплої невагомості в прохолоду кімнати, дитинка ніби наново переживає найдраматичніші моменти свого народження. Нехай на цей раз для нього все закінчиться заспокійливим щасливим возз'єднанням з маминими грудьми. Особливо добре впливає адаптаційне купання на діток, які пережили складні пологи і розлуку з мамою.

Якщо ви все зробили правильно, малюк жодного разу не заплаче під час купання. Чистий, обсушений пухнастим рушником, умиротворений порцією маминого молочка, він тепер цілком лояльно поставиться до опрацювання складочок і одягання.

Висаджування як результат взаєморозуміння мами й немовляти

Висаджування немовляти збоку виглядає приблизно так. Сидить мама з грудним дитинчам на руках, базікає з подругою і раптом каже: «Вибач, перервемося на секунду, він, здається, по-маленькому хоче». Знімає з немовляти штанці, тримає його над тазиком або над пелюшкою. Коли маля із зосередженим виглядом зробить свої справи, залишивши при цьому повзунки сухими та чистими, здивована публіка обов'язково запитує: «Але як ти здогадалася?!»

Основний сенс висаджування якраз і полягає в тому, щоб здогадатися, помітити і правильно витлумачити сигнали малюка. Це не програма по економії підгузків або по ранньому привчанню до горщика.

Починати краще з найперших днів, якщо ви досвідчена мама. А якщо це перша дитина, можна почекати пару тижнів, поки вгамуються суєта і приємні клопоти, пов'язані з появою нащадка й життя увійде в спокійне русло.

Уважно спостерігайте за поведінкою новонародженого. Він пхикає, хвилюється, але при цьому відмовляється прикластися до грудей або крекче і вовтузиться перед пробудженням? Спробуйте зняти з дитини підгузок і вимовити чарівні слова (їх звідкілясь знають жінки в будь-якій культурі, і на всіх мовах світу вони дуже схожі). Дуже скоро ви виявите, що все точніше визначаєте, коли це потрібно зробити.

Можливо, спочатку кілька разів ви і помилитеся, але зазвичай процес повністю налагоджується протягом декількох днів.

Багато мам, що практикують висаджування, з подивом відзначають, що саме цей нехитрий процес допоміг їм з дитиною навчитися по-справжньому розуміти один одного.

Тетяна Кондрашова, «Мой ребенок»

Коментарі
Додати відповідь