Ви є тут

Грип від… нервів

15/12/2012

  • 2

Для виникнення простудних хвороб, виявляється, досить стресу

Ні для кого не секрет: як тільки зима вступає у свої права – різко зростає кількість простудних захворювань, зокрема, в дітей. Епідемії, а часто й пандемії… всі ці карантини, маски, пропуски уроків, лікарняні батьків для догляду за дитиною… Що ж тут такого,  скажете ви: усім відомо, що саме в холодну пору року активізуються старі і вступають «в дію» нові штами інфекційних збудників, які нападають на юні організми. Низька температура на вулиці теж докладає руку. Але давайте подивимось на цю проблему з іншої … психологічної точки зору.

При чому тут коники?

Педіатр Леся Будз ділиться цікавими спостереженнями. З її слів, майже 100 % учнів, яких переслідують перевтома і надмірні навантаження (у вигляді факультативних занять, гуртків і всіляких басейнів-музшкіл), бодай раз за навчальний рік хворіють хоч одним інфекційним захворюванням дихальної системи (немає значення, грип це, бронхіт чи тонзиліт).Дорослі дуже часто спостерігають такий нічим не пояснений факт, що коли дитина чимось незадоволена чи чогось вимагає, вона раптом починає хворіти. Все це здебільшого списується на симуляцію, агравацію і «показ коників» у нудний шкільний день. Але підвищену температуру хіба можна симулювати? А як же треба «надихати» легені, аби «підробити» мокрий кашель і соплі з носа? Ну що, замислились?

Невдачі у школі та періодичні конфлікти в дитячому колективі – психологічний чинник номер два, що пліч-о-пліч йде з інфекціями і здатний спровокувати їх появу. Лікар каже: якщо емпірично уявити сто невдах-школярів, то приблизно третина їх виражено схильна до ГРВІ та підхоплення іншої «зарази».

Всі інші дискомфорти, які сіпають незрілу нервову систему, здатні в десяти відсотків школяриків спричинити грип чи ангіну. Це і невдоволення школою, і нудьгування під час уроку ненависного предмета і навіть, уявіть собі, у старших класах невдачі в особистих стосунках з протилежною статтю. Цікаво, чи замислювалися вчителі, відправляючи до шкільного лікаря Іваненка-Петренка-Сидоренка, коли в нього піднялася температура, над тим, що, може, ущемили його школярські інтереси?

Няня не винна!

Не менше схильні до ГРВІ у зв’язку із психологічним чинником і дошкільнята.

– Найчастіше грипують діти, яких мама залишила на няньку чи бабусю, а сама вийшла на роботу, – вкотре за сьогодні дивує нас Леся Юріївна. – При тому, що хвороби дітлахів у цьому разі намагаються пояснити недостатнім доглядом несумлінної няні. Насправді це своєрідний протест дитини, яка нудьгує за мамою.

Педіатр пригадує яскравий приклад з її власної лікарської практики. Чотирирічна дівчинка починала температурити ледь не миттєво, коли батьки лишали її з бабусею на якихось пару годин. Дитину принципово не віддавали до дитячого садочка, вважаючи її надто кволою і чутливою до інфекції, якою, на думку батьків, аж кишить у дитсадках. Насправді енергійне дитя просто… страждало від самотності! Старенька бабуся не вміла повноцінно розважити цю маленьку дзиґу.

Я запропонувала водити Олеську бодай на півдня в дитсадок. Потім минув ще один тиждень, далі ще один… Дівчинку перевели на повноцінне відвідування дитсадка. За ту зиму вона жодного разу не затемпературила і не закашляла! Дитя просто гостро потребувало товариства. Ще трохи, і через його відсутність заробило би дитячий невроз. А дитяча нервова система сигналізувала, виявляється, про самотність опосередковано через імунну систему.

Нервова система - проти імунної

А ось психологи, яких, як ніякого іншого фахівця, стосується тема «психоінфекції», взагалі здивували своїм коментарем. І справа не в загальновідомому, старому як світ постулаті, що, мовляв, усі хвороби (в тому числі дитячі) – від нервів.

– Організм, зокрема, дитячий – це цілісна структура. А отже, якщо його ущемити в одному місці, то відгукнутись може в іншому, – так поетично пояснив нам американський практичний психолог Іван (Джон) Боцюра. – Все зводиться до того, що, образно кажучи, всі системи й органи дітей шкільного віку в якомусь сенсі борються за ресурси та «цеглинки» на їхній ріст. Зокрема, імунна система дуже тісно пов’язана з нервовою – вони обидві буквально видирають одна в одної поживні речовини і будівельні матеріали. Тому нічого дивного нема, що коли в дитини стрес, в неї різко знижується планка імунного захисту. А збудникам інфекційних хвороб тільки цього й треба.

…Можливо, ці гіпотези ще потребують скрупульозних доведень і статистичних вибірок. Однак, чом би батькам не звести до мінімуму всі ризики, які можуть спровокувати ненависне ГРВІ? В тому числі дати відсіч і мінімальним дитячим стресам, нервовій напрузі й переживанням через недобраний бал? А отой великий жирний мікроб, що досі сидить і чекає дитячої вразливості? Поборемо і його!

Є депресія – чекайте запалення

Нову теорію нервових і психологічних розладів висунули професор психіатрії та біхевіористики університету Еморі лікар Ендрю Міллер і завідуючий кафедрою психіатричної онкології Інституту онкології Віншіпу, професор університету Арізони Чарльз Рейзон. Вони вважають, що розлади психоемоційної сфери з’явились як явища в ході еволюції імунної системи. Стаття про це опублікована в одному з останніх номерів журналу «Molecular Psychiatry».

– Ми звернули увагу, що більшість спадкових змін, пов’язаних із депресією, також впливає на роботу імунної системи, – розповів доктор Міллер. – Наприклад, у людей у стані депресії рівень запалення, як правило, вищий, навіть якщо нема необхідності боротьби з інфекцією. Порушення сну і перепади настрою також є частими супутниками початку імунної активності.

Оксана Ковтонюк, «Освіта України» № 50

Коментарі
Зображення користувача alla.
alla

16/12/2012

Вообще-то внимательные родители должны были бы подметить связь между психоэмоциональным и физическим состоянием ребенка. Почему дети болеют, когда их рано (или без правильной подготовки)отдают в садик? Ну понятно же, стресс переживают. И таких примеров много. И хорошо бы эту статью дать почитать не только родителям, но и воспитателям, учителям и педиатрам.

Зображення користувача Валя.
Валя

27/12/2012

Особенно воспитателям и учителям!!! Большая часть стрессов исходит именно от них! Многие из них такие нервные, к детям нет терпения, к сожалению...

Додати відповідь