Ви є тут

Без паніки - у вас народилася дитина

29/05/2015

  • 0

Ви повернулися з пологового будинку не одні, ви щасливі і сповнені ентузіазму. Але якщо у вас недостатньо досвіду, ви, можливо, побоюєтеся, що не впораєтеся з доглядом за дитиною. Ви наслухалися розмов про виховання дітей, ви начиталися спеціальної літератури на цю тему, ви говорили з лікарями. Проблема догляду за дитиною може здатися вам надто складною. Головне - не бійтеся своєї дитини, довіряйте своїй інтуїції і дотримуйтесь порад дитячого лікаря.

Отже, будемо виходити з того, що все, необхідне для догляду за малюком, ви приготували заздалегідь (повірте, це істотно полегшить вам життя в перші тижні після пологів, коли ви будете приходити у відчай при найменшому скруті). Перший тиждень - найважчий. Ви переживаєте процес адаптації до вашого нового стану (ви МАМА!), До нового режиму, а тому обов'язково скористайтеся будь-якою допомогою в перші тижні після пологів (якщо є така можливість). Турботи по дому та господарству без сорому тимчасово перекладіть на плечі люблячого чоловіка, бабусь і дідусів. Ну а вам залишається найприємніше і саме відповідальне заняття - догляд за дитиною. Чого хоче малюк крім любові і ласки? Він хоче, щоб було тепло, сухо, ситно і щоб нічого не боліло.

Температура у кімнаті

Найбільш комфортна температура повітря в приміщенні, де спить доношений новонароджений (з масою тіла при народженні від 2,5 до 4 кг) - від 18 до 21 градуса вище нуля. Він не потребує додаткового нагрівання і буде прекрасно себе почувати під одним-двома легкими вовняними ковдрами, одягнений в бавовняну білизну. Щоб визначити, чи холодно дитині, торкніться її носу і пальців рук, а краще пощупайте шию, ноги, кисті рук, передпліччя.

При кімнатній температурі (20-22 градуси) малюку можна одягнути поверх сорочечки легку кофтинку і вкрити легкою ковдрою. Шапочку в приміщенні з вказаною вище температурою повітря одягати не потрібно. Якщо ви вирішили провітрити кімнату (при цьому протяги не допустимі!), одягніть дитині бавовняний чепчик; а вже якщо ви сильно переживаєте, що дитина під час провітрювання застудиться, краще винести її в інше приміщення.

Купання

Тепер пара слів про купання. Згідно з давно усталеним звичаєм, дитину купають чи обмивають повністю кожен день. Однак особливої ​​необхідності в такому частому купанні немає. У прохолодну погоду досить купати дитину один або два рази на тиждень за умови, що личко і нижня частина тіла тримаються в чистоті, тобто обмиваються в ті дні, коли дитину не купають.

Багато недосвідчених мам спочатку бояться купати малюка. Він здається їм таким безпорадним. Крім того, він слизький, особливо, коли намилити. Тому перше купання, за традицією, відбувається за активної участі бабусі або іншого, більш досвідченого, члена сім'ї. Якщо допомоги чекати немає від кого, в перші кілька тижнів або навіть місяців ви можете просто обмивати дитину, поки і ви, і малюк не відчуєте себе впевненіше. Обмивають дитину або на пеленальному, або звичайному столі, підстеливши клейонку, а під неї підклавши що-небудь м'яке (наприклад, складену ковдру).

Вимийте головку і обличчя ватою або м'якою ганчіркою і теплою перевареною водою, уникаючи області пупка (на період до його загоєння). З милом голівку миють один або два рази на тиждень. Тільце злегка намилюють рукою, ганчірочкою або ватою. Потім мінімум двічі обтирають його ватою або ганчірочкою, змоченою у воді, звертаючи особливу увагу на шкірні складки.

З приводу купання у ванні. У перші два дні після пологового будинку вас відвідає медсестра дитячої поліклініки. Не соромтеся попросити її, щоб вона показала вам, як правильно тримати дитину під час купання; спробуйте в її присутності потренуватися, використовуючи порожню ванночку. Багато мам після купання люблять обробити шкіру малюка ароматними дитячими маслами або кремами. Це не заборонено і похвально навіть, проте деякі дуже старанно змащують все тільце дитини, мабуть вважаючи, що так дитина виглядає більш доглянуто. Насправді, досить змастити великі шкірні складки в районі шиї, під пахвами, в стегнових складках, під колінами.

Ще трохи про гігієну: здорові очі, рот не потребують промивання та догляду. Сірку з вух виколупувати не потрібно! Ви ризикуєте заштовхати її ще глибше. Миють тільки вушні раковини, але не слуховий прохід (а сірка утворюється і накопичується в вушному каналі, щоб захищати і очищати його). Ніс забезпечений чудовою системою самоочищення: крихітні волоски в носі рухають слиз і бруд до виходу де вони скупчуються на довгих волосках майже біля виходу, викликаючи лоскоче відчуття в носі, і дитина або чхає, або тре ніс, звільняючи його від слизу і бруду. Витираючи малюка після купання, почистіть його ніс скрученою в джгутик вологою ваткою.

Про пупок

Масу переживань і питань у матерів викликає пупок. У наш час у пологових будинках на пуповину накладають клему (багато матусь влучно називають її «прищіпкою»). Ніякої обробки та догляду клема не вимагає. Протягом 5 -10 днів клема разом з засохлим залишком пуповини відпадає (не хвилюйтеся, якщо відпаде на пару днів пізніше). Після її відпадання залишається відкрита ділянка, яка поступово заживає з утворенням скоринки. Якщо пупок заживає повільно, може утворитися зерниста тканина. Це не хвороба і скоро пройде.

Пупок не вимагає ніякого лікування, його просто потрібно утримувати чистим і сухим. Слідкуйте, щоб мокра пелюшка або підгузок не торкалися до незагоєного пупка, оскільки це може викликати його подразнення. Якщо пупок мокне і гноїться, бажано порадитися з лікарем щодо засобів обробки (найчастіше рекомендують протирати 0,25% левоміцетиновим спиртом, попередньо обробивши пупок ваткою, змоченою перекисом водню). Якщо пупок і шкіра навколо нього почервоніють, значить потрапила інфекція і вам слід негайно звернутися до лікаря!

Про плач 

Ну і наостанок, пару слів на тему «Моя дитина занадто багато плаче. Чому?». Якщо це ваша перша дитина, то це питання буде особливо вас хвилювати. Коли малюк плаче (правильніше сказати, кричить), ви думаєте про себе: «Не голодний він? Чи не хворий? Може бути, він просто мокрий? Може бути, у нього болить животик або він просто вередує?». Батьки забувають про саму головну причину плачу - втому.

Що стосується перерахованих питань, то на них легко знайти відповідь. Досить перевірити підгузник, дати дитині можливість відригнути повітря (навіть якщо вона зробила це раніше), викласти її на животик і м'яко погладити спинку, зрештою, поносити 10-15 хвилин на руках і запропонувати молока. Найчастіше, всього цього буває достатньо для того, щоб дитина заспокоїлася.

Однак плач дитини не завжди можна пояснити зазначеними причинами. Після 2-х тижнів у новонароджених (особливо первістків) з'являються щоденні періоди плачу, які можна називати як завгодно, але пояснити дуже важко. Якщо дитина регулярно плаче в один і той же час у другій половині дня або ввечері, ми говоримо, що у нього кольки або період дратівливого плачу. Якщо малюк плаче і вдень, і вночі, то ми зітхаємо й говоримо, що це неспокійна дитина. Якщо її відрізняє крайня дратівливість, ми говоримо, що це дуже збуджена дитина.

Але ми не знаємо причин різних типів поведінки новонароджених. Ми знаємо тільки, що така поведінка для них є типовою і поступово виправляється звичайно до 3-х місяців. Швидше за все, причиною даної проблеми є те, що перші 3 місяці життя дитини є періодом пристосування її недосконалих нервової і травної систем до зовнішнього світу. В одних дітей цей процес проходить легко, в інших важко. Головне, пам'ятайте, що постійний плач в перші тижні після народження - явище тимчасове і не означає, що дитина хвора.

І ще одне зауваження для молодих батьків. Пам'ятайте, що насправді ви не самотні і не покинуті напризволяще. Зрештою, є дитяча поліклініка, в якій працюють уважні і чуйні лікарі та медсестри. Обов'язково при першому візиті патронажної медсестри поцікавтеся графіком прийому дільничного педіатра чи сімейного лікаря, а також дізнайтеся телефон реєстратури. Не соромтеся задавати лікареві будь-які питання щодо догляду за дитиною.

Вікторія Бабіта, педіатр-неонатолог

Коментарі
Додати відповідь