Ви є тут

Стиль харчування дитини формується у родині

10/07/2015

  • 0

Кожен з нас народжений у певній національній культурі, і разом з маминим молоком, її колисковими та рідною мовою ми всотуємо і смак національної їжі.

 

Їжа - це емоції та інтим

Їжа — це інтимний емоційний процес. Якщо ви сидите поруч і когось частуєте, це означає, що між вами виникає особлива довіра. Коли за столом збирається родина — це об'єднує всіх, допомагає розслабитися й відпочити. Зустрічаючи друзів у своєму домі, ви пропонуєте їм напої та їжу. Ви розділяєте з ними не тільки "шматок хліба", ви розділяєте з ними свої емоції і почуття.

Людина, яка поїла, почувається в більшій безпеці, ніж голодна. Їжа — це варіант забезпечення інтиму на ближчій відстані. Наприклад, що більше дружина турбуватиметься про смачну їжу для свого чоловіка й дітей, то більше чоловік дбатиме про те, щоб забезпечити дружині комфорт і безпеку.

Їжа — це симулякр безпеки. Дослідження сучасних нейрофізіологів показують, що в дітей, яких мами гарно годують, гіпокамп більший за розмірами, ніж у дітей, чиї мами не надають цьому значення. І річ тут не лише в їжі, річ у тому, що, годуючи дитину, мама перебуває з нею на близькій інтимній відстані, спілкується з нею, даючи їй тим самим відчуття безпеки. А діти з добре розвинутим гіпокампом, відповідно, стійкіші до стресів. Отже, годуючи малюка, мама, сама того не відаючи, значно підвищує його стресостійкість.

Як відомо, люди, яким бракує позитивних емоцій, намагаються заповнити порожнечу свого життя їжею. Бо в головному мозку людини центр насичення розташований поруч із центром задоволення (тому ми часто плутаємо ці відчуття). Часто у них формується залежність від їжі. Образи, сум, нудьга, самотність, інші негативні емоції, найчастіше викликають у людини бажання з'їсти за раз коробку смачних цукерок і задоволено розлягтися на дивані. Постійне переїдання зрештою призводить до ожиріння. 

Але їжа може бути й формою протесту. Особливо у підлітковому віці. Відмова від їжі може бути неусвідомленим протестом проти браку батьківської уваги, а надто — недостатнього емоційного контакту та духовного спілкування дитини з мамою. Разом з тим, коли батьки занадто опікають або контролюють підлітка (переважно дівчинку), то тіло стає фактично єдиним простором, яким вона може самостійно керувати. Такий розлад харчової поведінки викликає нервову анорексію. 

 

Батьки проти фаст-фуду

У наш час, коли найбільше цінується швидкість, навіть їжа стає fast. Але, на жаль, ці продукти, хоч і дають людям швидку енергію, не такі вже й корисні.  Діти зазвичай дуже люблять усе некорисне — картоплю фрі, гамбургери, попкорн, яскраві цукерки. І насамперед тому, що їх приваблює смак цих продуктів. А тим часом у них міститься велика кількість смакових добавок, ароматизаторів, барвників, емульгаторів. До того ж дітлахів неймовірно приваблює сам вихід у заклади швидкого харчування, прогулянка, іграшка-сюрприз тощо... 

Тому батьки мали би вигадати щось цікавіше. Наприклад:

-          - Ходіть в похід і спечіть картоплю на багатті, зробіть домашній попкорн або запросіть дітей та їхніх друзів на пікнік. 

-          - Готуйте вдома разом із дітьми. Приготування їжі разом з батьками може стати цікавим і приємним дозвіллям як для малюків, так і для підлітків.

-          - Знайомте дітей  з харчовими традиціями вашої родини (країни) і правилами поведінки за столом.

-          - Вчіть дітей куштувати й оцінювати смак їжі обираючи корисні та смачні страви.

-          - Прислухайтеся до бажань дитини і обов'язково обговорюйте з нею меню.

-          - Вчіть дітей розпізнавати відчуття голоду і вловлювати момент насичення.

І пам'ятайте, що потяг до солодкого й жирного виникає переважно тоді, коли дитині бракує батьківської уваги, добрих слів, пестощів. Адже ці продукти справді мають заспокійливі властивості. Ні в якому разі не привчайте дітей їсти їх, краще пригорніть свого малюка, поговоріть з ним, приголубте. І, можливо, після маминих обіймів цукерка вже не знадобиться...

 

Як навчити дітей правильно харчуватися?

Лікар-дієтолог Наталія Суслова рекомендує:

-          - Переводячи дитину на загальний стіл, пам'ятайте: все, що їсте ви, схоче скуштувати і ваш малюк. Тому важливе правило — хочете бачити свою дитину здоровою, харчуйтеся правильно самі!

-          - Вводячи прикорм, не зловживайте підсолоджуванням чи підсолюванням. Звичку їсти солодощі прищеплюють батьки, особливо коли діти хворіють, вередують, відмовляються від їжі, що, до речі, є природною реакцією організму в такій ситуації.

-          - Робіть страви привабливими для дитини. Наприклад, свіжовичавлений сік або компот можна подати з трубочкою, магазинні сухарики замінити на домашні, підсмаживши їх у духовці. Приготуйте домашні чипси: наріжте тоненькими пластівцями молоду моркву, буряк, картоплю, корінь селери або топінамбур, додайте морської солі, оливкової олії, прянощів і запечіть на пергаменті в духовій шафі.

-          - Якщо звичка вживати шкідливу їжу стійка, шукайте компроміс. Запропонуйте дні, коли можна їсти заборонені продукти. Покажіть людей, на яких явно позначилося неправильне харчування, поясніть, до чого воно призводить.

Як бачимо, одне з важливих завдань мами і тата — сформувати гармонійний стиль харчування у власних дітей. Культура вживання певних продуктів або приготування страв починається з сім'ї.

 

Джерело: http://gazeta.dt.ua

Коментарі
Додати відповідь