Ви є тут

Новий тренд у вихованні захистить вас від почуття невдачі, вважає Агнес Лабе

20/06/2020

  • 0

Коли дитина не вписується в загальні норми, вона іноді завдає батькам головної болю. Не дивно, що такі бітькаи з часом починають відчувати, що зазнали невдачі в батьківській ролі. Це відчуття непродуктивне і непотрібне.

Так вважає Агнес Лабе, французька мати чотирьох дітей, двоє з яких двійнята. У своєму блозі, а потім у книзі, вона пропонує власну концепцію виховання, яка повинна допомогти батькам врятувати себе від почуття вини, що їх виховання не є ідеальним. Агнес не є психотерапевтом чи експертом у цих питаннях. Вона просто спирається на свій досвід. Вона назвала свій метод апроксіматичним (наближеним) вихованням.

 

Як це працює?

 

За допомогою цього методу батько чи мати ніколи не повинні відчувати почуття невдачі. «Я припускаю, що він правий, тому що він є батьком. Якщо цей метод допоможе йому покращити впевненість у собі, він стане кращим як батько».

Суть методу полягає в тому, щоб розслабитися, це потребує кожен батько, особливо коли у нього більше дітей.

Це не вимагає додаткового часу або особливих зусиль. Вам потрібно просто по-різному підходити до певних речей. Наприклад, проговорювати скоромовки з дитиною, коли ви чистите картоплю.        

Постулюється, що батьки не супермени, вони мають право на втому, на ступінь терпіння та на невдачі.

 

Мені не треба все розуміти

 

Ми вже на межі своїх сил, ще трохи і вибухнемо. Дитина підштовхнула нас до точки, коли переважають емоції, і ми втрачаємо контроль над ситуацією. І тоді ми кажемо собі: де я помилився? Чому моя дитина поводиться так погано?

Замість того, щоб сумніватися у собі та самозвинувачуватись, необхідно усвідомити, що дитина не робить  певні речі нам назло, що вона просто проходить певний етап розвитку, шукає незалежність та самостійність. Так, якщо, наприклад, син кричить, як тигр, що він не хоче повертатися додому з ігрового майданчика, а деякі «правильні» матері обурені поведінкою вашого неслухняного сина, це не ваша вина. Просто як батько, ви страждаєте через його наступний етап розвитку.

 

Руйнівні приклади

 

Важко чути від «досконалих» матерів такі вислови: «Наш синочок вітається з усіма без нагадування, і я можу ходити з ним по магазинах, він нічого не тягне з полиць». При таких розмовах, мама неідеальна одразу починає соромитися та почуватися найгіршою мамою у світі.

Це стосувалося і Агнес, поки вона не зрозуміла, що дитина повинна поважати та дотримуватися нацважливіших правил, а їх не так багато. Тоді як є й інші правила, які здаються важливими в певний момент, але з часом відходять у небуття. Тому не варто спиратися у вихованні на багато речей, робити їх головними усі, а скоріше гнучко адаптуватися до ситуації.

 

Проблема під назвою шнурки

 

Навчити дитину зав’язувати шнурки, як правило, не є легкою та швидкою справою. Агнес теж провела за цим заняттям немало часу. «Я витратила на це багато годин, іноді сумніваючись у здатності сина взагалі навчитися цьому. Нас обох це в один момент дістало, і ми вирішили це питання в один момент взуттям на липучках, які він носив досить довго.

Через деякий час я раптом довідалася, що він уміє зав'язати шнурки. Син, мабуть, навчився цьому в школі, від своїх однокласників, і навіть не пам'ятав, як це сталося. Тож наступне правило: Не намагайтеся всьому навчити дитину, бо ви - батько. Вона навчиться багатьом корисним речам самостійно поза сімейним колом.»

 

Карусельна криза

 

Катання на каруселі закінчується, але дитина відмовляється вилазити з іграшкового автомобіля. Вибухає апокаліптична сцена. Відповідно до класичного позитивного виховання, батько повинен визначити проблему, створити стратегію, мобілізувати сили на заспокоєння дитини. Але прихильник «наближеного» методу виховання взагалі нічого не може вигадати, і єдине його бажання – щоб жахлива ситуація закінчилася якомога швидше. Тож він хапає ревучу дитину, витягує її з іграшкової машини, пояснює дитині, що це, звичайно, не його останнє катання на каруселі.

Потім батько більше не обговорює цю тему з розлюченою дитиною, а швидше намагається відвернути її увагу на інші речі. Однак це не означає, що треба пропонувати йому, наприклад, цукрову вату, простіше кажучи купити спокій, бо це ще повернеться як бумеранг. Криза каруселі - це більше сигнал про те, що дитина перенасичена вражуннями і що пора повертатися додому.

 

Практичні поради

 

Купання

У нас четверо дітей, і ми дозволяємо їм купатися у ванні відразу усім, економлячи воду, це й екологічніше. Також ми запроваджуємо дні без купання, лише з дотриманням елементарної гігієни. Для дітей, які можуть бути у ванній без нагляду, ми купуємо  різні іграшки та допоміжні засоби, це гарна ідея, адже, якщо вони зайняті, мама може відпочивати. З практичної точки зору добре, якщо дитина навчиться вмиватись на приймати душ чи ванну самостійно чим раніше.

 

Переодягання

«Довгий час я думала, що зроблю свою дочку щасливою, якщо дозволю їй вибрати власний шкільний одяг. Але це тільки призвело до того, що обирання спідниці займало купу часу, мало того, вибір змінювався кілька разів протягом ранкових зборів.

Спочатку мені спало на думку, що вона хотіла засмутити мене, але потім я зрозуміла, що вона просто не знає, як вибрати, що боїться одягтися «неправильно» і що вона сама страждає від того, що не впевнена, як треба одягатися». Занадто велика свобода у виборі не не обов’язково є благом для дитини. І тому Агнес почала вибирати одяг для дочки сама, але без коментаря типу: ця спідниця сьогодні не підходить для школи, тому що ви їдете в подорож.»

 

А коли все-таки почуття невдачі прийде до вас, просто повторюйте собі ці слова:

Я найкраща мама у світі для своєї дитини. Навіть коли я помиляюся — це не проблема, а лише досвід.  Я все роблю правильно, а моя дитина щаслива.

Адже ваше найголовніше завдання — насолоджуватися кожною хвилиною життя, проведеною поруч із дитиною, без самокартань.

 

Дітвора

 

Коментарі
Додати відповідь