Ви є тут

Дитячий карієс: лікувати або не лікувати

17/06/2013

  • 0

Карієс викликається бактеріями, які продукують кислоту. Ця кислота призводить до демінералізації емалі, тобто з неї виходять необхідні мінеральні речовини, внаслідок чого емаль зуба стає більш піддатливою для руйнувань. |

Карієс та молочні зуби

Є мами, які вважають, що з молочними, непостійними зубами, робити нічого не потрібно. Вони адже рано чи пізно будуть змінюватися на постійні, ось тоді і можна буде ходити до стоматолога. Це помилка. Карієс на молочних зубах також неприємний, як і на постійних. Хворі молочні зуби здатні так само хворіти, як і постійні, а руйнування в зубах, заподіяні карієсом, ускладнюють процес жування, що несприятливо позначається на функціонуванні організму в цілому, не кажучи вже про інфекції, які поселяються на нелікованих зубах.

Якщо зуб не лікувати, то втратити його можна раніше, ніж це заплановано природою. Справа в тому, що в молочних зубів перед випаданням починають розчинятися коріння, і постійний зуб слід відразу за молочним. Тобто молочний зуб є перепоною для прорізування. Якщо ж молочний видалити раніше, тоді лунка від нього заросте кістковою тканиною, і постійному зубу при прорізуванні вже доведеться долати цю кісткову тканину. При цьому він може відхилитися від осі росту, прорізатися криво.

Причини виникнення карієсу

Основних причин появи карієсу можна виділити лише дві:

Спадковий фактор - якщо у батьків від природи погані зуби, то і дитина потрапляє в групу ризику.

Недостатня гігієна у дітей - якщо порожнині рота не приділяти належної уваги, то у карієсу буде більше шансів розвинутися. При цьому солодка і крохмалиста їжа, яку прийнято вважати причиною появи карієсу, не буде нести руйнівних наслідків, якщо правильно доглядати за порожниною рота. Наприклад, якщо мама в нічний час вирішила погодувати дитину кашею з додаванням цукру, а потім дитина продовжує спати з залишками каші в роті, тоді може виникати карієс. Їжа з високим вмістом крохмалю і цукру, налипаючи на зубах, сприяє розвитку карієсогенних бактерій, які згодом руйнують зуб.

Діти в групі ризику:

- якщо мама або тато мають погані зуби;

- що перебуває на штучному вигодовуванні. Більшість мінеральних речовин дитина отримує з молоком матері;

- що мають порушення в імунній системі - внутрішні захворювання можуть викликати збій у мінеральному обміні і в обміні речовин в організмі.

Групу ризику визначає стоматолог.

Профілактичні заходи

Набагато простіше запобігти виникненню карієсу, ніж боротися з ним.

Для цього необхідно:

- приділяти належну увагу гігієні порожнини рота. Причому починати потрібно вже з першого зуба, щоб це входило у дітей у звичку. Для того щоб почистити дитині її перші зуби, є силіконові щіточки, які надягають на палець. Згодом можна переходити до дитячих щіток, відповідних віку  дитини. У перший рік зуби чистять без пасти, потім за допомогою дитячих паст, також відповідних віку. При цьому не варто обмежувати дитину ні в яких продуктах, навіть у тих, які можуть провокувати розвиток карієсу. Важливо лише вчасно очищати зуби. Наприклад, якщо після каші в нічний час дитині дати попити воду або очистити щіткою порожнину рота від цукру і крохмалю, то карієс не виникне.

- час від часу відвідувати лікаря-стоматолога. Мамі самій досить важко поставити діагноз. У дитячому організмі всі процеси проходять настільки швидко, що мама не встигне встежити, коли руйнування зуба приведуть до запалення нерва. Тому раз на 3 місяці краще проходити огляд у стоматолога. Якщо лікар вирішить, що немає причин побоюватися за зуби вашої дитини, він може рекомендувати профілактичний огляд з періодичністю півроку-рік.

- можна вдаватися до профілактичних заходів з попередження карієсу. У радянські часи, та й до недавнього часу, в поліклініках робили сріблення зубів, якщо стоматолог бачив, що вони слабкі і кришаться, а емаль в недостатній кількості містить мінеральні речовини. Емаль покривається нітритом срібла, який зміцнює емаль і запобігає руйнуванню зуба. Але у цього методу є істотний мінус: посріблені зуби забарвлюються в чорний колір, що часто обертається психологічною травмою дитинства, коли над дитиною з чорними зубами починають сміятися однолітки. Тому в останні роки в цілях профілактики карієсу проводиться глибоке фторування. Воно набагато ефективніше, ніж сріблення, не фарбує зуби, а для дитини не є чимось неприємним. Дитині на зуби наносять фторну гелеву пасту, вона приємного смаку, застигає на зубах протягом 20-30 секунд, а зберігається така плівка на зубах протягом декількох днів. Таку процедуру необхідно проводити з інтервалом від півроку до року стільки разів, скільки вважатиме за потрібне стоматолог.

Лікування карієсу

Якщо карієс вже виник, треба негайно йти до лікаря. Якщо карієс ще недостатньо глибокий, можна його лікувати без застосування бормашини. Ультразвуком обробляється порожнина зуба, видаляється весь каріозний розм'якшений дентин, а зуб пломбується. В якості пломбування в дитячому випадку використовуються біоінертний матеріал, який ніяк не впливає на пульпу зуба, тобто на судинно-нервовий пучок, який знаходиться в зубі. З нього виділяється фтор, який зміцнює тканини зуба і дозволяє запобігти рецидивам. Якщо постраждав нерв, тоді проводиться часткове видалення нерва, і канал пломбується кальцієвмісною пастою. Вона при розсмоктування коренів ніяк не впливає на навколишні тканини. Стоматолог може також порекомендувати лікувальну зубну пасту для дитини.

Якщо на молочних зубах є карієс, це не означає, що він буде і на постійних. Це означає, що потрібно більшу увагу приділяти постійним зубам і більш ретельно займатися профілактикою. Важливо розуміти, що зуби - це той орган, який не регенерується.

Тетяна Корякіна

Джерело:http://lady.tsn.ua

Коментарі
Додати відповідь